0
سبد خرید خالیست.

روش کار با کپسول آتش نشانی

روش کار با کپسول آتش نشانی

کار با کپسول آتش نشانی / نحوه کار با کپسول آتش نشانی / طریقه استفاده کپسول آتش نشانی / استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی / کپسول آتش نشانی چگونه آتش را مهار میکند

همه باید حداقل یک کپسول آتش نشانی در خانه های خود داشته باشند. در صورت بروز آتش ، امنیت شما و خانه تان بستگی به نحوه ی استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی دارد. در این مقاله سعی کرده ایم طریقه استفاده کپسول آتش نشانی را قدم به قدم برایتان شرح دهیم. آشنایی با استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی می تواند در شرایط اضطراری جان شما را نجات دهد. اما در ابتدا باید با انواع کپسول های آتش نشانی آشنا شوید.

محاسبه قیمت و هزینه شارژ و خرید کپسول آتش نشانی

اینکه مردم بدانند با آموزش نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی می توانند جان ومال دیگران را نجات دهند ، بسیار حائز اهمیت می باشد. بسیاری از بزرگسالان ممکن است ندانند چگونه یا چه زمانی از کپسول های آتش نشانی استفاده کنند.

انواع کپسول آتش نشانی :

اولین موردی که در نحوه کار با کپسول آتش نشانی باید بدانید طبقه بندی های مختلف آتش سوزی ها است و دومین موضوع این است که بدانید با چه نوع آتشی سر و کار دارید و اطمینان حاصل کنید که کپسول شما متناسب با نوع آتش است. کپسول های آتش نشانی با عوامل مختلف شستشو برای مقابله با طبقات خاص آتش سوزی بارگذاری می شوند. برخی از انواع خاموش کننده ها در برابر آتش سوزی در طبقات خاصی بی اثر خواهند بود ، در حالی که برخی دیگر در واقع می توانند آتش را بدتر کنند. قبل از اقدام به اطفای حریق ، مطمئن شوید که از سوخت آتش سوزی اطلاع دارید و فقط در صورت داشتن نوع خاموش کننده مناسب اقدام کنید. دسته بندی انواع آتش به شرح زیر می باشد :

 • کلاس A : مناسب برای پارچه ، چوب ، لاستیک ، کاغذ ، پلاستیک های مختلف و آتش سوزی های منظم. عامل خاموش کننده آب یا کف است.
 • کلاس B : مناسب برای آتش سوزی های بنزین ، گریس و روغن. عامل خاموش کننده یک ماده شیمیایی خشک یا دی اکسید کربن است. خاموش کننده های کوچکتر از 6 پوند ( 2.72 کیلوگرم ) توصیه نمی شود.
 • کلاس C : مناسب برای آتش سوزی های الکتریکی. عامل خاموش کننده یک ماده شیمیایی خشک یا دی اکسید کربن است.
 • کلاس D : مناسب برای فلزات قابل احتراق است. عامل خاموش یک ماده شیمیایی با پودر خشک است.
 • کلاس K : مناسب برای آتش سوزی آشپزخانه از جمله روغن ، چربی و چربی. ماده خاموش کننده ماده شیمیایی مرطوب یا خشک است.
 • کلاس ABC : این یک کپسول آتش نشانی همه منظوره است که در آتش سوزی های کلاس A ، B و C کار می کند. عامل خاموش کننده یک ماده شیمیایی خشک است.

حتما مطالعه کنید : آشنایی با انواع کپسول آتش نشانی

هنگام آموزش کار با کپسول آتش نشانی به برچسب روی آن ها دقت کنید ، زیرا بر روی آن اطلاعات کامل ذکر شده و نشان می دهد که آن کپسول برای چه دسته آتش سوزی ها مناسب است! اکثر کپسول های آتش نشانی خانگی چند منظوره محسوب می شوند و برای استفاده در کلاس های A ، B و C برچسب گذاری شده اند. کپسول های دسته K وظیفه سنگین تری داشته و باید به صورت جداگانه خریداری شود. برچسب های اطفاء حریق همچنین شامل نمادهایی است که نشان می دهد این کپسول برای چه نوع آتشی طراحی شده است. اگر علامت قرمز و ضدبدری روی برچسب مشاهده کردید ، این نشان دهنده این است که نمی توانید از این کپسول برای این دسته از آتش استفاده کنید!

همچنین در طرز کار کپسول آتش نشانی دقت کنید که آن ها متناسب با سایز آتش سوزی رتبه بندی می شوند. هرچه رتبه آن بالاتر باشد ، آتش بیشتری را می توانند خاموش کنند. به عنوان مثال آتش کلاس A درجه 1 تا 40 و آتش کلاس B درجه 1 تا 640 دارند. برای کلاس C هیچ رتبه ای وجود ندارد. توجه داشته باشید که کپسول هایی با درجه بالاتر ، اغلب سنگین تر هستند. از این رو در انتخاب سایز آن دقت کنید!

روش کار با کپسول آتش نشانی :

اکنون که تفاوت انواع کلاس های آتش سوزی را می دانید ، باید روش کار با کپسول آتش نشانی را نیز یاد بگیرید. بهترین راه برای آماده شدن در مواقع اضطراری در خانه شما مطالعه مراحل زیر و مرور آنها به طور مرتب است تا بتوانید از خانه و خانواده خود محافظت کنید. نکته کلیدی در طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی به کارگیری استراتژی PASS است : پین را بکشید ، شلنگ را مورد هدف قرار دهید ، اهرم را فشار دهید و به سرعت شلنگ را به سمت آتش بچرخانید. با این حال ، قبل از استفاده از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش ، بسیار مهم است که تعیین کنید که آیا آن کپسول برای مبارزه با آتش مناسب است یا خیر و آیا می توانید آن را خاموش کنید یا خیر! اگر فکر نمی کنید می توانید با آتش مبارزه کنید یا شک دارید ، بلافاصله ساختمان را تخلیه کرده و با آتش نشانی تماس بگیرید.

مسیر خروج / فرار را شناسایی کنید

قبل از شروع کار با کپسول آتش نشانی ، یک مسیر خروج واضحی را مشخص کرده و پشت به مسیر خروج بایستید. اگر قادر به خاموش کردن آتش نباشید ، باید حتما راه فراری داشته باشید. این مسئله را هنگام تعیین محل کپسول آتش نشانی خود در نظر بگیرید و بعد از بازیابی مطمئن شوید که گزینه های خروج چندگانه را در این نزدیکی دارید. قبل از اینکه از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آتش استفاده کنید ، رعایت نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت است. نزدیکترین خروجی را پیدا کرده و طوری قرار بگیرید که پشت شما به سمت خروجی باشد. اگر مجبور شوید سریع در شرایط اضطراری ترک کنید ، این امر فرار از شرایط را آسان می کند.

در شرایط وقوع آتش سوزی به فاصله مناسب بروید. برد بسیاری از کپسول های آتش نشانی بین 8 تا 12 فوت ( 2.4 تا 3.7 متر ) است. قبل از خالی کردن کپسول ، به سمت آتش حرکت کنید یا از آن دور شوید تا در فاصله 6 تا 8 فوت ( 1.8 تا 2.4 متر ) دور باشید. در طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی هنگامی که آتش را خاموش می کنید و شعله های آتش فرو می نشیند ، می توانید به آن نزدیکتر شوید.

فاصله مناسب در کار با کپسول آتش نشانی

تخلیه کپسول آتش نشانی

در مواقع اضطراری اغلب مواقع تمرکز و فکر کردن کار دشواری است. از این رو فقط واژه ” PASS ” را به خاطر داشته باشید :

 • P : پین روی دستگاه آتش نشانی را بکشید.
 • A : نازل را در قسمت پایین شیلنگ ، به سمت پایه آتش تنظیم کنید.
 • S : دسته یا اهرم را فشار دهید تا دستگاه تخلیه شود.
 • S : نازل را به جلو و عقب بکشید. دستگاه خاموش کننده آتش را به سمت پایه آتش نگه دارید و آن را از یک طرف به طرف دیگر حرکت دهید تا شعله های آتش خاموش شوند.

آموزش استفاده از کپسول آتش نشانی : پین را بکشید

هر کپسول آتش نشانی دارای یک پین در دسته است که از تخلیه اتفاقی کپسول آتش نشانی جلوگیری می کند. حلقه را گرفته و پین را از کنار دسته بیرون بکشید. اکنون که خاموش کننده آماده تخلیه است ، دستگاه را نگه دارید تا نازل از شما دور شود. کپسول های مناطق غیرمسکونی یا دارای تراکم بالا / متوسط ممکن است یک زیپ گره خورده متصل به پین باشد تا اداره آتش نشانی مطلع گردد که از این کپسول استفاده شده است یا خیر! این زیپ به گونه ای طراحی شده است تا به راحتی بشکند.

کشیدن پین در نحوه کار با کپسول آتش نشانی

سپس شلنگ کپسول را به سمت آتش بگیرید. اهرم دسته پایین ( دسته حمل ) را با یک دست بگیرید و با دست دیگر شلنگ یا نازل را بگیرید. در نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی شلنگ را مستقیما به سمت پایه آتش نگه دارید ، زیرا شما باید سوختی را که می سوزد خاموش کنید. شلنگ را به سمت شعله های آتش نگیرید. این منبع سوخت نیست و پیشرفت زیادی نخواهید داشت. در طرز کار با کپسول های آتش نشانی دی اکسید کربن ، دستان خود را از نوک تخلیه پلاستیکی که بسیار سرد می شود ، دور نگه دارید.

اهرم کپسول را فشار دهید

برای آزاد کردن عامل خاموش کننده در حالی که با دست دیگر شلنگ را در پایه آتش قرار می دهید ، دو اهرم را با هم فشار دهید. هنگامی که اهرم ها را فشار می دهید ، آهسته و یکنواخت فشار دهید. برای جلوگیری از تخلیه خاموش کننده ، اهرم ها را رها کنید. شلنگ را از یک سمت به سمت دیگر بچرخانید. به منظور خاموش کردن منبع سوخت ، به آرامی شلنگ کپسول را به سمت عقب و جلو بر روی پایه آتش حرکت دهید ، تا جایی که شعله های آتش فرو نشیند. تخلیه را تا جایی ادامه دهید که آتش خاموش شود. این شامل هر گونه خاکستر گرمی است که می تواند دوباره زنده شود. به سمت عقب برگردید و اگر شعله های آتش دوباره شعله ور شد آن، این روند را دوباره را تکرار کنید. از نزدیک آتش را تماشا کنید تا مطمئن شوید شعله های آتش دوباره شعله ور نمی شوند. اگر آتش دوباره شعله ور شد اندکی به سمت عقب حرکت کنید ، دوباره شلنگ را مورد هدف نگه داشته و اهرم را فشار دهید و مجددا شلنگ را بر روی پایه آتش نگه دارید تا خاموش شود. هرگز پشت به آتش نکنید. شما همیشه می خواهید در مورد محل آتش سوزی و کارهایی که انجام می دهد هشیار باشید.

حرکت صحیح در حین خاموش کردن آتش

مراقب همه چیز باشید

پس از خاموش کردن آتش ، دوباره همه جا را بررسی کنید تا مطمئن شوید که آتش دوباره شعله ور نمی شود. اگر آتش دوباره شعله ور شد ، روند PASS را دوباره تکرار کنید. اگر قادر به اطفا حریق نیستید ، سریعا آنجا را ترک کنید. خاموش کننده ها به طور متوسط عامل کافی در داخل خود دارند که حدود 10 ثانیه کار می کند. در صورت خاموش نشدن آتش خاموش كننده ، بلافاصله به سمت عقب بروید و آن مکان را ترک كنید. اگر از قبل با نیروهای آتش نشانی یا اورژانس تماس نگرفته اید ، سریعا جهت اطفا حریق تماس بگیرید.

کپسول آتش نشانی خود را در اسرع وقت تعویض یا شارژ کنید. برخی از کپسول های آتش نشانی یکبار مصرف هستند و پس از تخلیه باید آنها را دور انداخت. برخی دیگر قابل شارژ بوده و می توان آنها را با عامل پر کرده و تحت فشار مجدد قرار داد. هرگز یک کپسول خالی را نگه ندارید ، زیرا ممکن است کسی سعی کند در مواقع اضطراری از آن استفاده کند. اگر خاموش کننده شما قابل شارژ است ، این کار را در اسرع وقت انجام دهید. آن را به تعویق نیاندازید ، در غیر این صورت ممکن است در شرایط اضطراری بعدی بدون کپسول آتش نشانی گیر کنید.

اول همه رو بیرون کنید. نباید سعی کنید خود با یک کپسول آتش نشانی مقابله کنید ، مگر اینکه بدانید همه افراد با خیال راحت از ساختمان خارج شده اند. همچنین ، فقط اگر می توانید با اطمینان با آتش مبارزه کنید و راه فرار مشخصی داشته باشید ، ادامه دهید. هنگامی که دیگران از ساختمان خارج شدند و محل خروج خود را تعیین کردید ، می توانید برای مبارزه با آتش برگردید. در نظر داشته باشید که طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی برای آتش های کوچک مناسب است ، نه آتش های شعله ور و بزرگ! کپسول های آتش نشانی برای مقابله با آتش سوزی های بزرگ یا در حال رشد نیست.مناسب نیستند. فقط درصورتی که شعله های آتش کوتاهتر از شما باشد و شعله های آتش در فضای کمی مهار شود ، سعی کنید با آتش بجنگید. اگر شعله های آتش از شما بلندتر است یا آتش در حال گسترش و رشد است ، بلافاصله محل را تخلیه کنید. اگر اتاق پر از دود شده است ، سریعا آن جا را ترک کنید. اگر اتاق پر از دود است ، هرگز سعی نکنید به تنهایی با آتش مبارزه کنید. استنشاق دود می تواند منجر به بیهوشی شود و شما در اتاق با آتش گیر خواهید کرد.

تماس با آتش نشانی

اگر تا به این مرحله فرصتی برای تماس با اداره آتش نشانی را نداشته اید و همچنان در نحوه کار با کپسول آتش نشانی مشکل دارید و نمی توانید آتش را مهار کنید ، با آتش نشانی تماس بگیرید. آنها می توانند محل آتش سوزی را بررسی کرده و از خاموشی کامل اطمینان حاصل کنند.

نحوه ی استفاده از کپسول آتش نشانی

همیشه باید در نظر داشته باشید که کپسول های آتش نشانی قابل حمل به عنوان تجهیزات آتش نشانی کمک های اولیه طراحی شده اند. شما نباید بیش از ده ثانیه برای کنترل آتش وقت بگذارید. خود یا دیگران را در معرض خطر قرار ندهید و همیشه هنگام مقابله با یک آتش سوزی کوچک راه فرار را پشت سر خود نگه دارید. در بالا دستورالعمل استفاده از کپسول آتش نشانی را به صورت کلی برایتان شرح دادیم. اکنون در ادامه قصد داریم شما را با طریقه استفاده از انواع کپسول های آتش نشانی به صورت جداگانه آشنا کنیم. پس با آس همراه باشید!

نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی آب

 • قبل از اقدام برای مقابله با آتش و استفاده از کپسول آتش نشانی مهم است بررسی کنید که کپسول شما کاملا شارژ شده و پین ( ضامن ) خم نشده باشد.
 • در فاصله ایمنی نسبت به آتش بایستید و پین ضامن را بکشید. این کار باعث شکسته شدن پلمپ کپسول می گردد.
 • نازل پاشش را به هر سمتی که می خواهید نگه داشته و در این صورت دو حالت وجود دارد :
  1. گسترش آتش به صورت افقی : شلنگ تخلیه را به سمت پایه آتش نشانه بگیرید ، جت را در سراسر منطقه آتش حرکت دهید.
  2. گسترش آتش به صورت عمودی : شلنگ تخلیه را به سمت پایه آتش نشانه بگیرید. به آرامی جت را به دنبال جهت آتش به سمت بالا بیاورید.
 • اهرم را به آرامی فشار دهید تا خاموش کننده شروع به تخلیه کند. همانطور که شعله های آتش در حال کاهش است ، به آن نزدیک شوید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام آتش خاموش شده است. سعی کنید روی نقاط داغی که ممکن است دوباره شعله ور شوند تمرکز کنید.

طریقه کار با کپسول آتش نشانی پودری

 • قبل از اقدام برای مقابله با آتش و استفاده از کپسول آتش نشانی مهم است بررسی کنید که کپسول شما کاملا شارژ شده و پین ( ضامن ) خم نشده باشد.
 • در فاصله ایمنی نسبت به آتش بایستید و پین ضامن را بکشید. این کار باعث شکسته شدن پلمپ کپسول می گردد.
 • نازل پاشش را به هر سمتی که می خواهید نگه داشته و در این صورت جهت نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی چهار حالت وجود دارد :
  1. مواد جامد : شلنگ تخلیه را به سمت پایه شعله ها قرار دهید و در سراسر منطقه آتش حرکت کنید.
  2. مایعات ریخته شده : شلنگ تخلیه را به سمت لبه نزدیک آتش برده و به سرعت به چپ و راست حرکت دهید. آتش را به سمت لبه دور هدایت کنید تا شعله ها خاموش شوند.
  3. مایع در جریان : شلنگ تخلیه را در پایه آتش قرار دهید و به سمت بالا حرکت دهید تا شعله ها خاموش شوند.
  4. تجهیزات الکتریکی : برق را قطع کنید و سپس شلنگ را مستقیما به سمت آتش هدایت کنید.
 • اهرم را به آرامی فشار دهید تا خاموش کننده شروع به تخلیه کند. همانطور که شعله های آتش در حال کاهش است ، به آن نزدیک شوید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام آتش خاموش شده است. زمانی که از کپسول های پودری برای خاموش کردن آتش استفاده می شود امکان احتراق مجدد وجود دارد.

دستورالعمل استفاده از کپسول آتش نشانی فوم

 • قبل از اقدام برای مقابله با آتش و استفاده از کپسول آتش نشانی مهم است بررسی کنید که کپسول شما کاملا شارژ شده و پین ( ضامن ) خم نشده باشد.
 • در فاصله ایمنی نسبت به آتش بایستید و پین ضامن را بکشید. این کار باعث شکسته شدن پلمپ کپسول می گردد.
 • نازل پاشش را نگه ندارید ، زیرا در حین استفاده بسیار سرد می شود و می تواند منجر به سوختگی یخ زدگی شدید شود.
 • در این صورت جهت نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی دومایعات حالت وجود دارد :
  • مایعات قابل اشتعال : نازل پاشش را در پایه آتش قرار داده و در سراسر منطقه حرکت دهید.
  • تجهیزات برقی : برق را قطع کنید ( به منظور حفظ امنیت توصیه می شود حتما این کار را انجام دهید ) و سپس شلنگ تخلیه را مستقیما به سمت آتش هدایت کنید.
 • اهرم را به آرامی فشار دهید تا خاموش کننده شروع به تخلیه کند. همانطور که شعله های آتش در حال کاهش است ، به آن نزدیک شوید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام آتش خاموش شده است ، زیرا در صورت استفاده از کپسول آتش نشانی فوم امکان احتراق مجدد وجود دارد.

طریقه کار با کپسول آتش نشانی CO2

 • قبل از اقدام برای مقابله با آتش و استفاده از کپسول آتش نشانی مهم است بررسی کنید که کپسول شما کاملا شارژ شده و پین ( ضامن ) خم نشده باشد.
 • در فاصله ایمنی نسبت به آتش بایستید و پین ضامن را بکشید. این کار باعث شکسته شدن پلمپ کپسول می گردد.
 • نازل پاشش را نگه ندارید ، زیرا در حین استفاده بسیار سرد می شود و می تواند منجر به سوختگی یخ زدگی شدید شود.
 • در این صورت جهت نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی دومایعات حالت وجود دارد :
  • مایعات قابل اشتعال : نازل پاشش را در پایه آتش قرار داده و در سراسر منطقه حرکت دهید.
  • تجهیزات برقی : برق را قطع کنید ( به منظور حفظ امنیت توصیه می شود حتما این کار را انجام دهید ) و سپس شلنگ تخلیه را مستقیما به سمت آتش هدایت کنید.
 • اهرم را به آرامی فشار دهید تا خاموش کننده شروع به تخلیه کند. همانطور که شعله های آتش در حال کاهش است ، به آن نزدیک شوید.
 • اطمینان حاصل کنید که تمام آتش خاموش شده است ، زیرا در صورت استفاده از کپسول آتش نشانی فوم امکان احتراق مجدد وجود دارد.

آموزش کار با کپسول آتش نشانی مرطوب

 • قبل از اقدام برای مقابله با آتش و استفاده از کپسول آتش نشانی مهم است بررسی کنید که کپسول شما کاملا شارژ شده و پین ( ضامن ) خم نشده باشد.
 • به منظور بی خطر شدن شرایط کار ، منبع حرارت را خاموش کنید.
 • در فاصله ایمنی نسبت به آتش بایستید و پین ضامن را بکشید. این کار باعث شکسته شدن پلمپ کپسول می گردد.
 • شلنگ تخلیه را در بالای آتش به گونه ای نگه دارید که نازل آن حداقل 1 متر از آتش فاصله داشته باشد.
 • اهرم را به آرامی فشار دهید تا خاموش کننده شروع به تخلیه کند.
 • اسپری ریز را با حرکات دایره ای آهسته روی آتش بگیرید. این کار به ماده شیمیایی مرطوب اجازه می دهد تا به آرامی روی سطح آتش بیافتد و از پاشیدن روغن داغ به کاربر جلوگیری می کند.
 • تمام محتویات خاموش کننده را تخلیه کنید تا مطمئن شوید که تمام آتش خاموش شده است : فرمول شیمیایی مرطوب به جلوگیری از احتراق مجدد کمک می کند.

اشتباهات رایج در حین کار با کپسول آتش نشانی :

از آنجایی که فرصت کافی برای کار با کپسول های آتش نشانی به صورت مداوم نداریم ، اغلب در طریقه استفاده کپسول آتش نشانی مرتکب خطاهایی می شویم. بهتر است با این استباهات آشنا شوید تا از انجام آن ها خودداری کنید.

 1. نادیده گرفتن دستورالعمل : برچسب و دستورالعمل کپسول ها را با دقت مطالعه کنید. اطمینان حاصل کنید که تمامی اعضای خانواده شما کار با طرز استفاده کپسول آتش نشانی آشنایی دارند.
 2. از کپسول های آتش نشانی نامناسب استفاده نکنید : هیچ وقت از کپسول آتش نشانی برای مهار آتش هایی که بر روی برچسب ذکر نشده اند ، استفاده نکنید. توجه داشته باشید کپسول هایی که برای کلاس A فقط مناسب هستند ، قابل استفاده برای آتش های ناشی از برق یا روغن نیستند.

حتما مطالعه کنید : زمان شارژ انواع کپسول آتش نشانی

نکات کلیدی در نحوه کار با کپسول آتش نشانی :

یک کپسول آتش نشانی قابل حمل با مهار آتش جال و مال شما را نجات می دهد. البته محدودیت هایی نیز دارد.

از آنجایی که آتش بسیار سریع پخش می شود ، اولین اولویت شما فرار کردن است. در ادامه برخی نکات کلیدی و اساسی در استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی را برایتان شرح خواهیم داد :

روش کار با کپسول اتش نشانی

در طرز کار کپسول آتش نشانی موارد زیر را بررسی کنید :

 • دسترسی آسان در مواقع اضطراری – مطمئن شوید که هیچ چیزی مانع و باعث مسدود شدن دسترسی شما در مهار آتش نخواهد شد.
 • سطح فشار توصیه شده – بسیاری از کپسول های آتش نشانی دارای گیج هستند که نشان دهنده بسیار بالا یا پایین بودن فشار است.
 • قطعات کاری – اطمینان حاصل کنید که قوطی ، شلنگ و نازل ها آسیب ندیده باشند ، خورده و زنگ زده نشده باشند.
 • پاکیزگی – هرگونه گرد و غبار ، روغن و یا گریس موجود در قسمت خارج کپسول آتش نشانی را پاک کنید.
 • راهنما و دستورالعمل – برخی از کپسول ها را ماهانه تکان دهید و برخی دیگر هر چند سال یکبار باید پر شوند.

چه موقع از کپسول آتش نشانی استفاده کنیم ؟

کپسول ها برای آتش های بسیار کم مناسب هستند. در زیر یک چک لیست برای کمک به شما در آماده سازی استفاده از کپسول آتش نشانی وجود دارد :

 1. آیا به دیگران در ساختمان هشدار داده ام که آتش سوزی رخ داده است ؟
 2. آیا کسی با آتش نشانی تماس گرفته است ؟
 3. آیا از نظر جسمانی می توانم از کپسول استفاده کنم ؟
 4. آیا آتش کوچک است و در یک شی واحد وجود دارد ( مانند یک تابه یا یک کاسه زباله ) ؟
 5. آیا من از دود سمی آتش در امان هستم ؟
 6. آیا مسیر فرار مشخصی دارم ؟

هنگامی که به همه این سوالات پاسخ مثبت دادید ، از کپسول آتش نشانی استفاده کنید. اما اگر در مورد استفاده از آن مطمئن نیستید به دیگران هشدار دهید ، ساختمان را ترک کرده و از تلفن همراه یا همسایه با شماره ” 125 ” تماس بگیرید. توصیه نمی شود کودکان از خاموش کننده های آتش استفاده کنند.

 • در نحوه ی استفاده از کپسول آتش نشانی برای خانه کپسول های چند منظوره ( که می تواند در انواع آتش سوزی های خانگی مورد استفاده قرار گیرد ) را انتخاب کنید که به اندازه کافی بزرگ است تا آتش های کوچک را مهار کند و آنقدر سنگین نیست که رسیدگی به آن دشوار باشد!
 • کپسولی را انتخاب کنید که دارای برچسب آزمایشگاه تست شده مستقل باشد.
 • تمامی دستورالعمل های ذکر شده روی آن را بخوانید و قبل از وقوع آتش ، با قطعات و روش کار با کپسول اتش نشانی آشنا شوید.
 • کپسول های آتش نشانی را نزدیک یک خروجی نصب کنید و هنگام استفاده از دستگاه ، پشت خود را به سمت خروجی نگه دارید تا در صورت عدم کنترل آتش ، بتوانید فرار آسانی داشته باشید. اگر اتاق از دود پر شده است ، بلافاصله آنجا را ترک کنید.

ممکن است این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که کپسول آتش نشانی چگونه آتش را مهار میکند ؟ تقریبا در 80% از کل حوادث آتش سوزی ، یک دستگاه آتش نشانی قابل حمل ساده تنها چیزی است که برای خاموش کردن آتش مورد نیاز می باشد. تحقیقات انجام شده در مورد نحوه ی استفاده از کپسول آتش نشانی نشان می دهد :

حدود 60% از آتش سوزی ها بدون اطلاع قبلی رخ می دهند. این بدین معناست که همه آتش سوزی ها شدید نیستند و به راحتی با یک کپسول قابل حمل کنترل می شوند.

در حالی که کپسول ها برای خاموش کردن آتش مناسب هستند ، مزایای بسیار شگفت انگیزی بر محیط زیست نیز خواهند داشت. با آگاهی از طریقه استفاده از کپسول آتش نشانی ، می توانید میزان آلودگی ناشی از دود و سوزاندن آوار را محدود کنید.اولین اقدام جهت استفاده از کپسول آتش نشانی چیست ؟

وقتی به مراحل نحوه کار با کپسول آتش نشانی فکر می کنید ، اولین اقدام جهت استفاده از کپسول آتش نشانی چیست ؟ یک لحظه وقت بگذارید و کمی فکر کنید. آیا اولین قدم شما چیزی شبیه به این است که ” آیا باید از کپسول آتش نشانی استفاده کنم یا به جای آن به مکان ایمنی برسم ؟ ” اگر نه ، شما یک نکته تصمیم بسیار مهم را نادیده گرفتید. اگر درگیر آتش سوزی هستید ، ممکن است مواقعی وجود داشته باشد که بهتر است به جای تلاش برای مقابله با آتش به محل ایمنی برسید. در واقع ، مواقعی وجود دارد که اطفاء حریق ممکن است خطر را برای خود و دیگران در منطقه افزایش دهد. در اینجا لیستی از مواردی است که باید قبل از تلاش برای اطفاء حریق به آن توجه کنید. تنها در صورتی بمانید و با آتش بجنگید که بتوانید به همه موارد موجود در لیست “بله” بگویید :

 • آیا آتش به اندازه کافی کوچک است که بتوانید با خیال راحت آن را خاموش کنید ؟
 • آیا کپسول آتش نشانی به راحتی در دسترس است ؟
 • آیا کپسول آتش نشانی از نوع مناسبی برای اطفاء حریقی است که می خواهید خاموش کنید؟
 • آیا کپسولآتش نشانی به صورت کامل شارژ شده و آنقدر بزرگ است که بتواند آتش را خاموش کند ؟
 • آیا برای روش استفاده از کپسول آتش نشانی آموزش دیده اید ؟
 • آیا می توانید مطمئن باشید که اگر از کپسول آتش نشانی برای اطفاء حریق استفاده کنید ، خود یا دیگران را در معرض خطر قرار نخواهید داد ؟

نخستین کار برای استفاده از کپسول آتش نشانی این است که بدانید با چه نوع آتشی سر و کله می زنید! شاید تصور شما این باشد که آتش سوزی یک نوع است ، اما در واقعیت انواع مختلفی از آتش سوزی وجود دارد و این مهم است که بدانید سعی دارید چه نوع حریقی را خاموش کنید تا مطمئن شوید که از نوع مناسب کپسول آتش نشانی استفاده می کنید. کارشناسان آتش نشانی انواع مختلف آتش سوزی را با استفاده از سیستم نامگذاری 5 حرفی ( نوع A ، نوع B ، نوع C ، نوع D و نوع K ) نامگذاری کرده اند. نوع آتش بستگی به چیزی دارد که آتش می سوزاند. جدول زیر انواع مختلف آتش سوزی را توضیح می دهد. توجه داشته باشید که این نوع آتش ها به عنوان کلاس های آتش نیز شناخته می شوند.

تصویرنوع آتششرح آتش
آتش نوع Aآتش سوزی شامل چوب ، کاغذ ، پارچه ، لاستیک و بسیاری از پلاستیک ها
آتش نوع Bآتش سوزی شامل مایعات و گازهای قابل اشتعال از جمله بنزین ، حلال ها ، پروپان و رنگ ها
آتش نوع Cآتش سوزی شامل تجهیزات الکتریکی پر انرژی ، شامل جعبه فیوز ، سیم کشی ، کنترل پنل ، رایانه ، دستگاه کپی ، ماشین آلات و لوازم خانگی. به طور خلاصه ، هر چیزی که به برق وصل شده باشد
آتش نوع Dآتش سوزی شامل فلزات از جمله پودرهای قابل احتراق ، تراشه ها یا تکه های فلزاتی مانند منیزیم ، تیتانیوم ، پتاسیم و سدیم
آتش نوع Kآتش سوزی شامل روغن ها و چربی های آشپزی که اغلب در آشپزخانه های تجاری استفاده می شود

به یاد داشته باشید که دانستن آنچه که می سوزد ، و بنابراین دانستن نوع آتش ، اولین اقدام جهت استفاده از کپسول آتش نشانی است. بنابراین شما از نوع مناسب کپسول آتش نشانی استفاده می کنید. پس از اطلاع از نوع آتش سوزی ، بررسی کنید که آیا نوع مناسبی از کپسول آتش نشانی برای خاموش کردن آن را دارید. به عنوان مثال ، اگر آتش نوع A دارید ، یک کپسول آتش نشانی می خواهید که بتواند آتش نوع A را خاموش کند. بنابراین چگونه می توانید نوع یا انواع آتش سوزی هایی را که یک کپسول آتش نشانی می تواند خاموش کند ، بشناسید؟ ساده ترین راه این است که به برچسب روی کپسول آتش نشانی نگاه کنید. به شما می گوید که کپسول آتش نشانی چه نوع آتش ( یا کلاس آتش ) را می تواند با خیال راحت خاموش کند. برخی از خاموش کننده ها فقط می توانند یک نوع آتش را خاموش کنند. به عنوان مثال ، ممکن است یک کپسول آتش نشانی با درجه “A” را مشاهده کنید. شما فقط باید از آن نوع خاموش کننده در آتش نوع A استفاده کنید. از سوی دیگر ، برخی از کپسول های آتش نشانی می توانند چندین نوع مختلف آتش سوزی را خاموش کنند. به عنوان مثال ، ممکن است یک کپسول آتش نشانی با درجه A ، B و C را مشاهده کنید. می توانید از آن نوع کپسول آتش نشانی برای اطفاء حریق های نوع A ، B و C استفاده کنید.

نخستین کار برای استفاده از کپسول آتش نشانی چیست ؟ نکته مهمی که باید در این بخش به خاطر بسپارید این است که مطمئن شوید کپسول اطفاء حریق که می خواهید از آن استفاده کنید دارای برچسبی است که می تواند با خیال راحت نوع حریقی را که می خواهید خاموش کنید خاموش کند. ما قبلا نیز به این موضوع اشاره کردیم ، اما وقتی در حال بررسی این هستید که آیا از نوع مناسب کپسول آتش نشانی اطمینان حاصل کرده اید ، مطمئن شوید که خاموش کننده کاملاً شارژ شده است و آنقدر بزرگ است که بتوانید آتش را خاموش کنید.

اگرچه روش PASS برای بسیاری از کپسول های آتش نشانی کار می کند ، اما روش مناسبی برای همه نیست. برخی از کپسول های آتش نشانی نیاز دارند که شما از مهارکننده آتش که از کپسول آتش می گیرد به صورت بالا به پایین و شبیه باران استفاده کنید ( به جای هدف قرار دادن پایه و جارو کردن ). مثل همیشه ، بهترین کار این است که دقیقا بدانید چه نوع کپسول آتش نشانی در خانه یا محل کار دارید و دقیقا چگونه قبل از استفاده از آن استفاده کنید. همچنین ایده بدی نیست که دستورالعمل های بزرگ و آسان برای خواندن را در نزدیک کپسول آتش نشانی قرار دهید.

سوالات متداول در زمینه طرز کار با کپسول آتش نشانی

چگونه می توانیم یک کپسول استفاده شده را دور بیاندازیم ؟

کپسول را به اداره آتش نشانی محل زندگی خود برده و از آنها بخواهید کمکتان کنند. آن ها به شما اطلاع می دهند که چگونه این کار را انجام دهید.

از چه مسافتی باید از کپسول آتش نشانی استفاده کنیم ؟

در نحوه کار با کپسول آتش نشانی بسته به سایز کپسول ، این فاصله باید 6 تا 8 فوت ( 180 تا 250 سانتیمتر ) باشد.

چگونه متوجه شویم که کپسول منقضی شده است ؟

در بالای هر کپسول آتش نشانی یک گیج سنج وجود دارد. وقتی روی رنگ قرمز قرار می گیرد ، بدین معناست که منقضی شده است.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader