0
سبد خرید خالیست.

نحوه کلرزنی استخر

نحوه کلرزنی استخر

کلرزنی استخر / نحوه کلرزنی استخر

اگر بخواهیم صادق باشیم ، تعمیر و نگهداری استخر کار آسانی نیست ، به ویژه هنگامی که صحبت از فراگیری فرآیندها و مواد تشکیل دهنده استخر تمیز و دوستانه باشد. اگر این مطلب را مطالعه می کنید احتمالا می دانید که کلر یکی از مهمترین ترکیبات است – بنابراین درک اینکه چیست ، چگونه کار می کند ، چرا به آن احتیاج دارید و نحوه استفاده موثر از آن در اولویت اول قرار دارد.

کلرزنی استخر چیست ؟

کلر یک ماده ضدعفونی کننده شیمیایی است که معمولا به صورت قرص ، پودر یا مایع وجود دارد ، سپس آن را آماده کرده و به استخر خود اضافه می کنید تا آب استخر شما تمیز و ایمن باشد. کلر با همه چیز مبارزه می کند از جمله :

 • میکروارگانیسم های حامل بیماری هایی مانند وبا ، هپاتیت A و اسهال خونی
 • مدفوع ، عرق کردن ، شاش ، بزاق و آلودگی سایر افرادی که در استخر شنا می کنند
 • هر گونه رشد و گسترش جلبک

شاید این سوال برایتان پیش بیاید که نحوه عملکرد کلر در داخل استخر چگونه است ؟! هنگامی که کلر به آب شما اضافه می شود ، ماده جدیدی به نام “اسید کلریدریک” ایجاد می کند که با ترکیب باکتری های مضر ، ویروس ها و سایر خطرات میکروسکوپی از بین می رود. کلر ترکیبی به نام کلرامین نیز شناخته می شود. و نگران نباشید! دوزهای اسید کلریدریک که در اینجا توضیح داده شده است برای ما انسان ها بسیار مضرتر است و مطمئنا مضرتر از آن است که اجازه دهید این تندروهای میکروسکوپی آزادانه در استخر شما زندگی و تولید مثل کنند. سرانجام ، این واکنش در شرایط مناسب pH بهترین عملکرد را دارد ، بنابراین هنگام استفاده از کلر می خواهید سطح خود را زیر نظر داشته باشید. نور خورشید نیز این روند را تسریع می کند ، به این معنی که اگر استخر شما دائما در معرض آفتاب باشد کلر بیشتری می سوزانید.

نحوه شکل گیری کلرامین

انواع مختلف کلر مخصوص کلرزنی استخرها

قبلا اشاره کردم که کلر مورد استفاده در استخرها به صورت قرص ، پودر یا مایع تولید می شود اما برخی از تفاوت های ظریف وجود دارد که باید قبل از تصمیم نهایی در خرید از آنها آگاه باشید. هر فرم دارای مزایا و معایبی است ، همچنین قیمت ها ، کاربردها و اثربخشی کلی آنها در شرایط خاص متفاوت است. یک مورد خاص مخصوص همه کاربردها وجود ندارد.

انواع مختلف کلرامین
انواع مختلف کلرامین

قرص کلرامین

قرص های کلر معمولا با یک دستگاه پخش کننده استفاده می شوند که به آنها اجازه می دهد تا به طور مداوم در طول زمان در استخر شما رها شوند. این باعث می شود که این ساده ترین شکل کلرزنی استخر محسوب شود و از این رو آن را به اکثر صاحبان استخرهای داخلی توصیه می کنیم. قرص ها همچنین می توانند حاوی مواد مفید دیگری مانند جلبک و آب شفاف کننده باشند و نیاز به خرید و افزودن مستقل آنها را برطرف می کند.

پودر کلر

کلر پودری که به عنوان ” گرانول کلر ” نیز شناخته می شود و یا به طور مساوی در استخر شما پاشیده می شود ، یا قبل از ریختن در آب استخر در ظرف جداگانه حل می شود. این یک روش عملی تر است ، اما همچنین به شما امکان می دهد سطح کلر خود را به صورت دانه ای کنترل کنید.

کلر مایع

کلر مایع معمولا ارزان ترین گزینه است و مستقیما در استخر ریخته می شود ، اما با سطح pH حدود 13 ، به تعادل دقیق آب استخر شما نیاز دارد که می تواند هزینه ها را افزایش دهد. این یک گزینه محبوب برای کلرزنی استخرهای تجاری بزرگتر است ، زیرا می توان آن را به سرعت در مقادیر زیاد اضافه کرد.

انواع مختلف کلر جهت کلرزنی استخرها

این که آیا قرص ، کلر پودری یا مایع را انتخاب می کنید ، بدانید که اینها در انواع مختلف تثبیت شده عرضه می شوند. اکنون به شرح هر یک از کلرهای مخصوص استخر می پردازیم :

کلر ناپایدار

کلر ناپایدار کلری است که با اسید سیانوریک ( CYA ) مخلوط نشده است ، ماده ای شیمیایی که کلر شما را در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید ( UV ) محافظت می کند که میزان سوختن کلی دوز شما را کاهش می دهد. از آنجایی که همه استخرها در فضای باز یا در معرض نور خورشید نیستند ، کلر ناپایدار می تواند در شرایط مناسب به همان تاثیر استفاده شود. علاوه بر این ، هیچ چیز مانع از افزودن سیانوریک اسید به استخر در صورت نیاز نمی شود. سرانجام ، از آنجایی که طول عمر این نوع کلر نسبت به کلر ثابت بیشتر است ، می توان از آن در دوزهای زیاد برای ضربه زدن به استخر استفاده کرد ، یا حتی به عنوان یک مورد اضطراری برای بازگرداندن سریع سطح کلر کاهش یافته است.

به طور خلاصه :

 1. در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید دارای سرعت سوزاندن سریع است
 2. معمولا با استخرهای سرپوشیده یا سایه دار استفاده می شود
 3. می توان از آن برای ضربه زدن به استخر یا برای بالا بردن استفاده کرد

ترکیبات کلر ناپایدار

برای پیچیده تر شدن شرایط ، 3 ترکیب مختلف کلر را که در دسته ناپایدار قرار می گیرند می توانید خریداری کنید که :

 • هیپوکلریت سدیم این ماده همچنین ” Sodium Hypo ” نامیده می شود و به شکل مایع است و حاوی حدود 10 الی 12 درصد کلر موجود است. معمولا از طریق یک تغذیه کننده شیمیایی به استخرها اضافه می شود و بیشتر در استخرهای بزرگ / تجاری استفاده می شود ، زیرا می توان آن را به راحتی در حجم زیاد اضافه کرد.
 • هیپوکلریت لیتیوم. این ماده که ” Lithium Hypo ” نیز نامیده می شود ، به صورت دانه ای است و حدود 35% کلر موجود را در خود دارد. دارای سرعت حل شدن سریع است که باعث شوک می شود ، اما از سفید شدن روی استخرهای وینیل و فایبرگلاس در حین کلرزنی استخر نیز جلوگیری می کند. با این حال ، نسبت به انواع دیگر کمی گران است.
 • کلسیم هیپوکلریت. این ماده که ” Calcium Hypo ” نامیده می شود ، به شکل دانه ای یا قرص عرضه می شود و حاوی حدود 60% کلر موجود است. این محبوب ترین نوع کلر است.

کلر تثبیت شده جهت کلرزنی استخر

شما حدس زده اید ، کلر تثبیت شده کلر است که با اسید سیانوریک (CYA) مخلوط شده است ، کلر شما را در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید محافظت می کند که میزان سوختگی کلی دوز شما را کاهش می دهد. اسید اضافه شده فقط برای استخرهایی که اغلب در معرض آفتاب هستند مهم است و مخلوط کردن آن با کلر باعث می شود زندگی شما راحت تر شود. با توجه به دوزها ، با این حال ، شما هنوز هم باید سطح اسید سیانوریک خود را در طول زمان تحت نظر داشته باشید. اگر سطح اسید شما افزایش یابد ، شما همچنین به کلر بیشتری احتیاج دارید تا مواد شیمیایی خود را متعادل نگه دارید و به طور موثر کار کند.

به طور خلاصه :

 1. هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیرد سرعت سوختن آن کند است
 2. معمولا با استخرهای روباز استفاده می شود
 3. مدیریت آن آسان تر است ، اما همچنان باید سطح سیانوریک اسید خود را زیر نظر داشته باشید

ترکیبات کلر تثبیت شده

این بار فقط 2 ترکیب مختلف کلر می توانید خریداری کنید که در دسته تثبیت شده قرار می گیرند :

 • سدیم دیکلور این ماده که به سادگی ” Dichlor ” نامیده می شود ، به صورت دانه ای است و حاوی حدود 56-62% کلر موجود است. برخلاف لیتیوم تری کلر (در زیر) ، این نوع PH و قلیائیت کل آب استخر شما را کمی کاهش می دهد.
 • لیتیوم تری کلر. این ماده که به سادگی ” Trichlor ” نیز نامیده می شود ، به صورت پودر و گاهی به صورت قرص یا دانه ای تولید می شود و حاوی حدود 90% کلر موجود است. این یک فرم خشک و جامد با بالاترین میزان کلر جهت کلرزنی استخر است.

متدهای کلرزنی استخرها

همه صاحبان استخرها این سوال را دارند که بهترین متد افزودن کلر استخر چیست! در ادامه سه روش کلرزنی استخر و مزایا و معایب آن ها را شرح می دهیم.

متدهای افزودن کلر استخر
متدهای افزودن کلر استخر

مخزن کلر شناور

یک مخزن کلر شناور یک ظرف کوچک برای تکه های کلر است که در سطح استخر شما شناور است و کلر را به آرامی حل کرده و در آب آزاد می کند. این ارزان ترین و ساده ترین راه برای کلرزنی استخر شما است ، این نیز کمترین راه موثر است. از آنجا که روی سطح شناور است ، عدم گردش جریان آب بدین معنا است که خیلی خوب پخش نمی شود و در نهایت منجر به بهداشت ضعیف می شود. این موارد همچنین در پشت نردبان یا پله های استخر گیر می کنند ، در آن زمان کلر آزاد شده شروع به تجمع در یک منطقه از استخر می کند. در حقیقت ، این غلظت بالا در نزدیکی لبه ها می تواند خطوط استخر شما را سفید کند. همانطور که می توانید تصور کنید ، وقتی افراد از استخر استفاده می کنند ، ایده آل نیستند.

کلرزنی استخر با استفاده از سبد کفگیر

سیستم فیلتر شما طوری طراحی شده است که آب استخر شما را جذب ، تمیز و به گردش در می آورد. البته ، بخشی جدایی ناپذیر از آن سیستم اسکیمر شما است و می توان از اسکیمر برای افزودن کلر به استخر استفاده کرد. تنها کاری که باید انجام دهید افزودن کلر به کفگیر استخر ( ترجیحا قرص ) است و می توانید بنشینید و اجازه دهید کلر محلول از طریق سیستم فیلتر و به آب استخر ارسال شود. این متد کلرزنی استخر نسبت به یک دستگاه پخش شناور موثرتر است و در کل گزینه بسیار بهتری است ، اما هنگامی که پمپ شما خاموش است ، باید کلر را از کفگیر حذف کنید ، در غیر این صورت غلظت بالایی از آب کلر را دریافت خواهید کرد که می تواند خورنده باشد.

دستگاه کلرساز اتوماتیک

دستگاه تصفیه آب اتوماتیک به سیستم فیلتر شما متصل می شود و مقدار اندازه گیری شده کلر را به طور مداوم در ژیروسکوپ خودکار به استخر شما تزریق می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن را با کلر ( دوباره ، ترجیحا قرص ) نگه دارید و به همان اندازه که از طریق صفحه به آن می گویید کلر تولید می کند. این تنظیم همچنین به شما امکان می دهد مقدار زیادی کلر را در آب خود پمپ کنید یا به سادگی آن را در طول زمان تنظیم کنید. استفاده از دستگاه تصفیه آب اتوماتیک بهترین روش است اگر می توانید سرمایه گذاری کنید ، اما تعجب نخواهید کرد که گران ترین این سه روش است.

متد شوک دادن استخر

به یاد دارید وقتی به شما گفتیم کلر با مواد مضر موجود در استخر شما ترکیب می شود و ترکیبات جدیدی به نام کلرامین ایجاد می کند؟ خوب ، با افزودن کلر بیشتر به استخر ، این کلرامین ها (که کلر ترکیبی نیز نامیده می شود) در آب شروع به تجمع می کند. این تجمع یک مشکل است زیرا کلرامین :

 1. با کلر روبرو می شود و بهداشت را کند می کند
 2. باعث تحریک پوست و چشم در شناگران می شود
 3. مسئول ” بوی کلر ” است

راه حل این است که به اسختر شوک وارد کنید. از قضا ، این بدین معناست که مقدار بیشتری کلر اضافه کنید. حداقل 10 برابر سطح کلرامین برای رسیدن به ” کلرین نقطه شکست” در آب ، یعنی زمانی که کلر شروع به پاره شدن مولکول های کلرامین می کند.

نقطه شکست کلرین

این پاره شدن به عنوان ” اکسیداسیون ” شناخته می شود و این چیزی است که کلرامین را مجبور می کند گاز خارج کرده و در نهایت استخر شما را ترک کند. توجه داشته باشید که اگر از کلر کافی برای رسیدن به نقطه شکست استفاده نکنید ، می توانید مشکل را بدتر کنید زیرا کلرامین های بیشتری ایجاد می کند. اگر این اتفاق بیفتد ، به کلر بیشتری نیاز دارید تا به نقطه شکست برسید.

جایگزین کلر جهت کلرزنی استخرها

درست است که کلر ارزان ترین و پرکاربردترین ماده شیمیایی در زمینه بهداشت آب استخر است و در صورت استفاده صحیح کاملا بی خطر است اما چشم شما را تحریک می کند ، پوست شما را خشک می کند و در صورت عدم تعادل می تواند منجر به بوی نامطبوع شود. برخی از مردم از این عوارض جانبی ناراحت هستند و می خواهند جایگزین دیگری را امتحان کنند. بیایید به طور خلاصه برخی از روش های دیگر را که می توانید آب استخر خود را بدون نیاز به کلر ضدعفونی کنید ، مورد بررسی قرار دهیم.

بروم

بروم یک عموزاده نزدیک کلر است که معمولا به شکل قرص خریداری می شود و عملکرد آن در سطح مولکولی تقریبا یکسان است. بنابراین بله … اگر شما آلرژی دارید یا مشکلات دیگری با کلر دارید ، ممکن است برم را به همان اندازه مشکل ساز شود. استفاده از برم مزایای قابل توجهی دارد. به عنوان مثال ، بوی نامطبوع کلر را ندارد ، روی پوست شما ملایم تر است و در واقع در ضدعفونی کردن استخر شما موثرتر است ، این به معنی پر کردن های کوچک و کمتر است. اشکال آن قیمت است. گرانتر از کلر است ، به همین دلیل است که مردم تمایل دارند آن را نادیده بگیرند. با این حال ، از آنجا که نگهداری استخر به حجم کم برم نیاز دارد ، تفاوت هزینه در واقع چندان شدید نیست. در نهایت ، برم ناپایدار است ، به این معنی که خورشید خیلی سریعتر از کلر تثبیت شده آن را از بین می برد ، به همین دلیل است که معمولا برای استخرهای سرپوشیده و وان آب گرم استفاده می شود.

بیگوانید

Biguanide ، که با نام های تجاری Baquaisil و Soft Swim شناخته می شود ، یک ضد عفونی کننده مبتنی بر پراکسید است که به شکل مایع تولید می شود. این یک جایگزین رایج برای کلر/بروم است و در مقایسه با آن احساس ملایم تری به آب می بخشد. این ماده در از بین بردن باکتری ها بسیار مثر است ، اما در برخورد با مواد آلی که در نهایت در برابر اثرات آن مقاوم می شوند ، مشکل دارد. به همین دلیل ، تکان دادن منظم با پراکسید هیدروژن برای برداشتن لکه مورد نیاز است.

سیستم معدنی

یک سیستم معدنی از یونیزه کننده برای ضدعفونی آب با انتشار یونهای نقره و مس استفاده می کند که با باکتری ها ، ویروس ها و جلبک ها مبارزه می کند. این دستگاه بر روی یک سیستم کارتریج معدنی کار می کند که باید هر فصل با یک کارتریج جدید جایگزین شود. در حالی که برخی این را جایگزین کلر می دانند ، یک سیستم معدنی بسیار کندتر عمل می کند و اغلب برای حفظ سرعت به دوز کمی کلر متکی است. کاهش سطح کلر هنوز می تواند برای حل مشکلات تحریک کننده کافی باشد ، بنابراین می توان به آن توجه کرد.

سیستم نمک

استخرهای آب نمک & نمک ( که فقط نمک معمولی است ) را از طریق یک مولد آب شور تغذیه می کنند که سپس بلورهای نمک را به کلر تبدیل می کند. اساسا ، یک استخر آب شور هنوز از کلر به عنوان ضدعفونی کننده استفاده می کند و دوباره واقعا جایگزین مناسبی برای کلرزنی استخر نیست.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader