0
سبد خرید خالیست.

باغبانی گل و گیاه

باغبانی گل و گیاه

کاشت گل و گیاهان جدید نیازمند زمان ، تلاش و هزینه قابل توجهی است. توجه داشته باشید که باغبانی گل وگیاه بیشتر از چمن ها و کوددهی درختچه ها به نگهداری نیاز دارد. برای بسیاری ، گل و گیاه به معنای داشتن باغچه است. نگهداری از گل ها کار دشواری نیست ، البته اگر ابزار و دانش کافی داشته باشید! در این مقاله سعی کرده ایم تمامی موارد مورد نیاز برای باغبانی گل و گیاه و همچنین باغبانی و درختکاری را شرح دهیم. پس با آس همراه باشید!

موارد اساسی در باغبانی گل و گیاه :

 • در نظر گرفتن نور خورشید امری حیاتی است = شکل گرفتن گل ها نیازمند انرژی زیادی است و تمام انرژی گیاهان از نور خورشید حاصل می شود. بعضی از گیاهان به نور مستقیم و زیاد خورشید نیاز دارند – جایی که در طول فصل رشد به 6 الی 8 ساعت نور خورشید در طول روز نیاز دارند.
 • موفقیت در خاک است = خاک خوب – نه خیلی شنی و نه خیلی چسبنده و حاوی مواد آلی کافی برای زه کشی مناسب و کاشت ریشه ها – برای باغبانی گل و گیاه و همچنین سبزیجات بسیار حائز اهمیت است. از این گذشته سبزیجاتی همچون کدو و گوجه فرنگی از گل ها تشکیل می شوند. pH و حاصل خیزی خاک را تست کنید.
 • مراقبت از گل های سالیانه و چند ساله = نحوه نگهداری باغبانی و درختکاری ، بستگی به نوع گل و گیاه و درخت ها دارد. گیاهان و گل های سالیانه در کل طول دوره عمر خود در یک فصل رشد می کنند ، از بذر جوانه زده و برگه و ریشه ها رشد کرده ، گل ها تولید شده وبذر ایجاد شده و نهایتا از بین می روند. این دسته از گل ها برای باغبان ها بسیار محبوب هستند ، زیرا در تمامی فصل ها شکوفه می کنند. گل و گیاهان چند ساله آن دسته از گل هایی هستند که سیستم ریشه آن ها برای چندین سال زیرزمین زنده می مانند. قسمت بالایی خاک ممکن است در زمستان از بین برود ، اما گیاه همچنان زنده است و دوباره در بهار جوانه می زند.
 • انتخاب بذر یا گیاه ؟! = گل های یک ساله و چند ساله می توانند از بذرها به طور مستقیم در باغ کاشته شوند ، اما جوانه زدن و رشد و شکوفا شدن آنها مدتی طول خواهد کشید – چندین هفته برای سالانه ها و تا یک سال برای چند ساله ها. به همین دلیل است که بسیاری از باغبان ها هفته ها قبل از گرم شدن هوا برای کاشت آن ها در محیط بیرون ، در محیط داخلی بذرها را می کارند.
 • هزینه کار = هزینه رسیدگی به گل و گیاهان بر طبق نیاز به آبیاری مداوم و منظم و روند حاصلخیزی محاسبه می شود.

چندین نکته در باغبانی گل و گیاه :

بررسی با دقت گیاه قبل از خرید

ساده ترین راه برای محدود کردن بیماری در باغ شما ، بررسی آن در وهله اول است. بیمار بودن گل و گیاه قطعا چیزی نیست که هیچ یک از ما بخواهیم! یکی از مهم ترین موارد اساسی در باغبانی گل و گیاه ، سالم بودن ریشه آن گل و گیاه می باشد. هیچ وقت گیاهی که لکه دارد ، ساقه و ریشه های پوسیده دارد و یا حشرات زیادی روی آن وجود دارند را خریداری نکنید. این مشکلات می تواند به راحتی در گیاهان سالم شما گسترش یافته و خلاص شدن از آن ها برایتان دشوار گردد. به جای اینکه هنگام خرید صدها گل را بررسی کنید ، فقط کافیست نگاهی به ریشه آن ها بیاندازید. کاری که تقریبا هیچ کس انجام نمی دهد! ریشه ها باید سفت ، معمولا سفید ، با فاصله مناسب باشند.

استفاده از ضایعات حیاط به عنوان کود

همه مواد موجود در کودها با سرعت یکسان تجزیه نمی شوند. برخی از مواد ممکن است به اندازه کافی تجزیه شده باشند تا بتوانید در باغچه خود از آن ها استفاده کنید ، در حالی که برخی دیگر خیر! در طول شکل گیری کود ، دما برای مدت زمان طولانی افزایش یافته که همین امر هر گونه بیماری موجود در مواد را از بین می برد. الباقی گیاهان آلوده که این روند را پشت سر نگذاشته اند ، بیماری های زیادی را در باغ شما ایجاد خواهند کرد. اگر از شرایط فعلی کود باغچه خود اطلاعی ندارید ، نباید از ضایعات برای گیاهان حساس استفاده نمایید.

استفاده از ضایعات حیاط به عنوان کود در امور باغبانی گل و گیاه

مراقب حشرات موذی باشید!

آسیبی که حشرات به گل و گیاهان وارد می کنند ، خیلی خطرناک است! ویروس ها و باکتری ها معمولا فقط از طریق یک منفذی می توانند وارد گیاهان شوند و حشرات آسیب رسان چنین شرایطی را فراهم می کنند. برخی از حشرات در واقع به عنوان یک عامل حمل و نقل ویروس ها عمل می کنند و آنها را از یک گیاه به گیاه دیگر گسترش می دهند. شته ها یکی از شایع ترین حامل ها هستند و ریشک بال ویروس هایی به شکل لکه را پخش می کنند ، که طی 10 سال گذشته برای تولید کنندگان تجاری به یک مشکل جدی در امور باغبانی گل و گیاه تبدیل شده است.

امور باغبانی گل و گیاه : به برگ ها در فصل پاییز رسیدگی کنید

همیشه بهتر است در انجام امور باغبانی گل و گیاه ، باغچه خود را در فصل پاییز تمیز کنید ، حتی اگر در آب و هوای معتدل زندگی می کنید. این نه تنها یک عامل موثر بازدارنده بیماری ، بلکه راه خوبی برای کنترل بیماری های موجود در باغ شما است. بیماری ها در فصل زمستان بر روی برگ های مرده و باقی مانده ها پخش می شوند و در فصل بهار به برگ های جدید حمله می کنند.

استفاده از کود مناسب در انجام امور باغبانی گل و گیاه

شما باید در حین کود دادن گل و گیاهان بسیار مراقب باشید ، زیرا کود بیش از حد ریشه ها را می سوزاند و توانایی آن ها در جذب آب را کاهش می دهد. این به نوبه خود گیاهان را بیشتر در معرض استرس ناشی از خشکسالی ، سرما و گرما قرار می دهد. گیاهانی که نیازمند مواد مغذی هستند کوچک تر بوده و می توانند تخت تاثیر لکه های روی برگ ها قرار گیرند ، در حالی که یک گیاه قوی تر می توانند با بیماری ها مبارزه کنند. فراوانی یک ماده مغذی خاص روش دیگری برای ایجاد استرس بر روی گیاه است.

هرس شاخه های آسیب دیده در زمان مناسب

امور باغبانی گل و گیاهان : هرس شاخه های آسیب دیده

آراستن درخت ها و درختچه ها در پایان فصل زمستان بهتر از انتظار تا بهار است. شاخه های آسیب دیده ممکن است در طول زمستان آلوده شوند و این شرایط را فراهم می کنند تا بیماری گسترش یابد. هرس گیاهان در امور باغبانی گل و گیاه در پایان زمستان از گسترش و رشد بیماری های جدید جلوگیری می کند. همیشه از ابزارهای تیز برای ایجاد برش های خوب که به سرعت بهبود می یابند استفاده کنید و حتما بافت های سالم و زنده را برش دهید.

باغبانی صحیح گل و گیاهان مبتنی بر استفاده از گیاهان متناسب با منطقه شماست. اگر گیاهانی که در سایه رشد می کنند را ( همچون گیاه آزالیا ) در مناطق آفتابی بکارید ، ضعیف شده و به سرعت مورد حمله آفت ها و حشرات قرار می گیرد. از این رو در انتخاب گل و گیاه مناسب دقت کنید!

آبیاری مداوم در امور باغبانی گل و گیاه

آبیاری باغ ها کار بسیار لذت بخشی است ، اما از آنجایی که بیماری ها و آفت ها نیز همانند گیاهان به آب نیاز دارند ، نحوه آبیاری شما بسیار حائز اهمیت است. بسیاری از پاتوژن های داخل خاک و هوا برای حرکت ، تولید و رشد مجدد نیاز به آب دارند. به منظور جلوگیری از ایجاد چنین محیطی برای آن ها ، روش های آبیاری را انتخاب کنید که رطوبت روی شاخ و برگ گیاهان را محدود کند. شلنگ های آبکش و آبیاری قطره ای برای این کار مناسب هستند. اگر با دست آبیاری می کنید ، برگ ها را کنار بزنید تا آب به ریشه برسد!

شایع ترین مشکلات برگ هنگام خیس شدن برگ ها تشدید می شود ، از این رو آبپاشی از بالای سر برگ ها کمتر قابل قبول است. با این حال اگر این متد را انتخاب می کنید ، زمانی این کار را انجام دهید که برگ ها به سرعت خشک شوند و خاک زمان کافی برای جذب رطوبت قبل از تبخیر آن را داشته باشد. همچنین به یاد داشته باشید که آبیاری بیشتر ، به معنای بهتر بودن نیست! خاک های اشباع شده از آب بیشتر در معرض پوسیدگی و قارچ ها قرار می گیرند و ریشه گیاه ممکن است از بین برود! باغبانی گل و گیاه می تواند تبدیل به اشتیاق شود. میلیون ها گیاه مختلف برای انتخاب وجود دارد و حتی راه های متفاوت زیادی برای ترکیب آن ها با یکدیگر یافت می شود! در ابتدا از مقیاس کوچک آغاز کرده و نگران اشتباه های پیش روی خود نباشید.

سه سوال اساسی که در باغبانی گل و گیاه و باغبانی و درختکاری باید به خاطر داشته باشید این است که :

 1. چگونه باید از فضا برای باغبانی و درختکاری استفاده کنیم ؟
 2. چه چیزی را در ذهن خود تصور می کنید ؟
 3. چه مقدار پول و وقت برای این کار اختصاص می دهید ؟

در ادامه قصد داریم مطالبی را برایتان شرح دهیم تا از باغی که برای خود ایجاد می کنید نهایت لذت را ببرید!

شروع باغبانی گل و گیاه

از کجا شروع کنیم ؟! در ابتدا باید مکان مناسبی را انتخاب کنید. میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید و دسترسی به آب نقش مهمی در گیاهانی که قادر به رشد آنها خواهید بود ، خواهد داشت. نکته دیگر در باغبانی گل و گیاه ، خاک مناسب می باشد. این شاید سرگرم کننده ترین بخش باغبانی نباشد ، اما همانطور که گفته شده :

خاک را تغذیه کنید و نگران گیاهان نباشید. آن ها از خود مراقبت می کنند. باید ارزیابی کنید که از چه نوع خاکی استفاده می کنید و خاک مورد استفاده شما به چه چیزهایی نیاز دارد.

شروع باغبانی گل و گیاه

انتخاب گیاه مناسب در باغبانی و درختکاری

انتخاب گیاهان یکی از سخت ترین کارهای باغبانی است ، فقط به این دلیل که تنوع آن ها برای انتخاب بسیار زیاد می باشد. نکات کلیدی که باید در نظر داشته باشید سرسختی منطقه و نوع خاک شماست. نوع گیاه مورد علاقه شما و زمانی که برای رسیدگی به آن ها در نظر می گیرید نیز بسیار حائز اهمیت است.

طراحی باغ

طراحی یک باغ روندی مداوم است. قوانین طراحی خاصی برای باغ ها وجود ندارد و شما همیشه می توانید مطابق سلیقه شخصی خود باغتان را طراحی کنید. بیشتر باغ ها ترکیبی از انواع گل و گیاهان سالیانه و چندساله ، درخت ها و درختچه ها که همیشه در حال رشد و تغییر است ، می باشند. حتی بهترین باغچه طراحی شده نیازمند بازرسی دوباره است.

انتخاب ابزارهای مناسب برای باغبانی و درختکاری

جهت لذت بردن از خدمات باغبانی و درختکاری لوازم و ابزارهای مختلفی وجود دارد. تعدادی از این ابزارها را هر باغبانی باید همیشه به همراه داشته باشد. اما بیشتر آن ها اختیاری بوده وهر چه تجربه شما بیشتر شود ، نیاز شما به این ابزارها بیشتر و بیشتر می شود. برای شروع نیازی به خرید تمامی ابزارها نیست. هنگامی که شما می دانید چه چیزی را دوست دارید ، زمان آن رسیده که برای خرید بهترین ابزارهای باغبانی هزینه کنید. ابزارهای خوب برای استفاده راحت تر بوده و طول عمر بیشتری دارند.

ابزارهای مناسب باغبانی گل و گیاه
ابزارهای مناسب باغبانی گل و گیاه

مراقبت و نگهداری از باغ

همیشه در باغ و باغچه ها کاری برای انجام دادن وجود دارد : کاشت گل و گیاه ، تقسیم بندی ، هرس و کوتاه کردن ، بذر پاشیدن و غیره. برخی از گیاهان نیاز به رسیدگی و مراقبت بیشتری نسبت به بقیه دارند. البته نگهداری و مراقبت در باغبانی گل و گیاه امری ضروری است. همچنین این کار می تواند لذت بخش ترین قسمت باغبانی باشد ، زیرا باید تغییراتی را که در باغ شما اتفاق می افتد مشاهده کنید. با مراقبت منظم از باغ با مشکلات پیش رو بیشتر آشنا خواهید شد و ریتم های فصلی گیاهان خود را یاد می گیرید.

همچنین متوجه می شوید که کدام گیاه در باغ شما بهتر رشد می کند. کدام گیاه نیاز به مراقبت بیشتر دارد و کدام یک را باید از خاک در بیاورید و دور بریزید. نگهداری ، جوهر واقعی باغبانی و درختکاری است.

نکات کلیدی در باغبانی و درختکاری :

 • انتخاب بخش درست برای باغبانی گل و گیاه = راه اندازی یک باغ دقیقا مثل املاک و مستغلات است ، همه چیز در مورد مکان است. باغ خود را در بخشی از حیاط خود قرار دهید که به طور مرتب آن را مشاهده خواهید کرد. بدین ترتیب وقت بیشتری را در باغ خود می گذرانید.
 • توجه به تابش نور خورشید = در نظر نگرفتن تابش نور خورشید یکی از اشتباهات رایجی است که در باغبانی گل و گیاه رخ می دهد. قبل از انتخاب یک منطقه ، حتما مسیر و مقدار نور خورشید را در نظر بگیرید. برای رشد بیشتر گیاهان خوراکی ، از جمله بسیاری از سبزیجات ، گیاهان و میوه ها ،حداقل 6 ساعت آفتاب مورد نیاز است.
 • کاشت گیاهان نزدیک به منابع آبی = یکی از مهم ترین نکات در باغبانی و درختکاری ، برنامه ریزی برای کاشت گیاهان نزدیک به منبع آب است. اطمینان حاصل کنید که به راحتی می توانید یک شلنگ آب را نزدیک باغ خود ببرید و از این رو نیازی نیست تا هر بار برای آبیاری ، مقدار زیادی آب را تا آن نقطه حمل کنید. برای تشخیص زمان مناسب آبیاری ، فقط کافیست انگشت خود را داخل خاک کنید ، اگر خشک باشد زمان آبیاری فرا رسیده است.
 • انتخاب خاک مناسب = سعی کنید برای باغبانی گل و گیاه از خاک های مغذی با قدرت تخلیه بالا استفاده کنید.
 • طروف مناسبی برای باغبانی گل و گیاه در نظر بگیرید = زمانی که با کمبود فضا مواجه می شوید ، به سراغ گلدان بروید. شما می توانید گیاهان زیادی از جمله سبزیجات ، انواع گل ها ، درختان میوه ، انواع توت ها و درختچه ها را در گلدان ها پرورش دهید. هنگام انتخاب گلدان ، سعی کنید به اندازه ای بزرگ باشد که ریشه جایی برای رشد داشته باشد.
 • انتخاب گل و گیاه مناسب برای باغبانی و درختکاری = مهم است که گیاهانی را انتخاب کنید که مطابق با شرایط رشد شما باشد. این بدین معناست که گل و گیاهان علاقه مند به آفتاب را در معرض نور خورشید قرار دهید. گیاهان مقاوم به گرما را در در آب و هوای گرم بگذارید.

در چه صورت به استفاده از خدمات باغبانی نیاز دارید ؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است شما را ملزم به استفاده از خدمات باغبانی نماید. ممکن است برای کاشت سبزیجات و یا گلکاری و باغبانی در حیاط خانه نیاز به راهنمایی و مشاوره داشته باشید. ممکن است گل های آپارتمانی شما دچار بیماری و آفت شده باشند و نیاز به سم پاشی آن ها داشته باشید. شاید بخواهید یک روف گاردن طراحی کنید و از انواع پوشش گیاهی مناسب در آن جا استفاده کنید و یا شاید پوشش گیاهی و درخت های حیاط شما نیاز به مرتب شدن و هرس داشته باشند. به طور کلی اگر سر رشته ای از باغبانی ندارید ، در هر شرایطی که با کاشت انواع گل و گیاه و مراقبت از آن ها سروکار داشته باشید بدون شک نیاز به یک باغبان کاربلد و استفاده از خدمات باغبانی هم خواهید داشت. در این صورت می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا در اسرع وقت به امور شما رسیدگی نمایند!

مزایای امور باغبانی گل و گیاه :

 1. تقویت رشد گل و گیاه  با از بین بردن آفات و علف های هرز
 2. تقویت رشد پوشش های گیاهی با کودهی مناسب و به موقع
 3. داشتن یک فضایی زیبا و آرامش بخش
 4. کمک به تقویت سلامت روحی و روانی افراد
 5. مطبوع تر کردن هوای محیط زندگی و اثربخشی بر سلامت جسمی

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

2 دیدگاه

 • مهسا

  سلام روزتون بخیر
  در باغچه حیاط منزل ما علف هرز با ریشه های مقاوم و بهم چسبیده رشد میکند .راه از بین بردن آن چیست؟

  • aasco

   حذف علف های هرز به صورت دستی و ماشینی امکان پذیر هست ولی اگه بخواهید برای همیشه از دستشون خلاص بشین به شرط اینکه درختان بارده نداشته باشید میشه از علف کش هم استفاده بشه

preloader