0
سبد خرید خالیست.

انواع سیستم اعلام حریق

انواع سیستم اعلام حریق

انواع سیستم اعلام حریق

طبق قانون لازم است سیستم اعلام حریق در محل کار شما برای اهداف مشخصی نصب شده باشد. با اطمینان از اینکه سیستم شما در گروه صحیح قرار می گیرد ، می توانید به ایمنی بیشتر افراد در ساختمان خود کمک کنید. همانطور که در کد BS 5839 تعریف شده است ، هشت دسته آتش سوزی وجود دارد. هر دسته تحت زیرمجموعه سه سیستم مختلف قرار می گیرد. دسته بندی سیستم های اعلام حریق برای هر کسب و کار به موارد زیر بستگی دارد :

 • نوع محل کار شما
 • محتوای موجود در کسب و کار شما
 • ماهیت تجارت شما
 • میزان خطر

ارزیابی خطر آتش سوزی ، که توسط کارشناسان ایمنی در برابر آتش انجام می شود ، بهترین راه برای درجه بندی سیستم اعلام حریق و تعیین اینکه کدام دزدگیر باید نصب شود ، است.

طبقه بندی انواع سیستم اعلام حریق :

هشت دسته طبقه بندی سیستم های اعلام حریق به شرح زیر است :

 1. دسته بندی M – سیستم اعلام حریق دستی
 2. دسته L1 – سیستم اعلام حریق خودکار با بیشترین طول عمر
 3. دسته L2 – سیستم اعلام حریق خودکار با طول عمر اضافی
 4. دسته L3 – سیستم اعلام حریق خودکار با طول عمر اتومات
 5. دسته L4 – سیستم اعلام حریق خودکار با طول عمر متعادل
 6. دسته L5 – سیستم اعلام حریق خودکار محلی
 7. دسته P1 – سیستم اعلام حریق خودکار با حداکثر توانایی محافظت از ملک
 8. دسته P2 – سیستم اعلام حریق خودکار با حداقل توانایی محافظت از ملک

سیستم اعلام حریق دستی

این سیستم ها جز ساده ترین انواع سیستم اعلام حریق هستند که برای شناسایی آتش سوزی و هشدار دادن به دیگران به ساکنان ساختمان متکی هستند. هنگام وقوع آتش سوزی ، کارمندان باید هشدار را به صورت دستی فعال کنند تا همه افراد موجود در ساختمان را از خطر آگاه کنند. یک نمونه معمولی از سیستم اعلام حریق دستی شکستن مجموعه واحدهای شیشه ای است که در هر نقطه خروج از ساختمان نصب می شوند. این اجازه می دهد تا کسانی که از آتش سوزی فرار می کنند هنگام خروج از منطقه خطر زنگ هشدار را به صدا در بیاورند.

سیستم اعلام حریق دستی

انواع سیستم های اعلام حریق اتوماتیک برای محافظت از زندگی

تمامی سیستم های اعلام حریقی که در گروه اتومات قرار می گیرند ، مناسب ترین سیستم هایی هستند که برای محافظت از زندگی در یک ساختمان به کار برده می شوند. سیستم هایی که برای این منظور طراحی شده اند ، بسته به سطح کارایی آنها به پنج زیر مجموعه تقسیم می شوند :

دسته L1 سیستم های اعلام حریق – حداکثر محافظت از زندگی

این جامع ترین سیستم اعلام حریق است که دارای ردیاب هایی در تمام مناطق یک ساختمان که احتمال وقوع آتش سوزی وجود دارد است. ردیاب ها به یک سیستم هشدار متمرکز متصل می شوند. در صورت بروز آتش سوزی به کل ساختمان هشدار می دهد. هدف از این راه اندازی این است که اطمینان حاصل شود در صورت بروز شرایط اضطراری ، زودترین هشدار به ساکنان داده می شود. بنابراین این استاندارد ایده آل برای مکان هایی مانند هتل های بزرگ و مراکز مراقبتی است ، جایی که تشخیص زودهنگام آتش سوزی برای احتمال فرار بسیار حائز اهمیت است.

سیستم اعلام حریق دسته L1

دسته L2 – محافظت اضافی از زندگی

L2 یکی از هشت انواع سیستم اعلام حریق است که دارای ردیاب دود در تمام اتاق هایی است که بخشی از مسیر فرار را تشکیل می دهند ، از جمله راهروها. ردیاب ها همچنین باید در تمام اتاق های پر خطر مانند آشپزخانه ، دیگهای بخار و مناطق با ماشین آلات سنگین کارخانه نصب شوند. این سیستم اعلام حریق در ارائه هشدار سریع به ساکنین فراتر از منبع آتش سوزی و کسانی که در مناطق پر خطر کار می کنند ، بسیار موثر است. نمونه هایی از املاک که به طور معمول از این سیستم استفاده می کنند شامل کارخانه ها یا محل های مسکونی متوسط است.

دسته L2 سیستم اعلام حریق - محافظت اضافی از زندگی

دسته L3 سیستم اعلام حریق – محافظت استاندارد از زندگی

این مدل از انواع سیستم اعلام حریق دارای ردیاب هایی در تمام مسیرهای فرار و اتاق هایی هستند که به یک مسیر فرار باز می شوند. هدف این سیستم اطمینان از این است که قبل از اینکه با وجود شعله های آتش ، دود یا بخارهای سمی مانع از خروج آنها شود ، به همه ساکنان ساختمان هشدار کافی برای فرار از آتش داده شده است. این دسته از سیستم های اعلام حریق معمولا در بلوک های اداری و ساختمان های تجاری با اندازه معمولی که دارای پله های فرار هستند ، پذیرفته می شوند.

دسته L3 سیستم اعلام حریق - محافظت استاندارد از زندگی

انواع سیستم اعلام حریق دسته L4 – محفاظت در حد متوسط از زندگی

یک سیستم اعلام حریق رده L4 متشکل از ردیاب هایی است که فقط در مناطق راه فرار مانند راهروها و پله ها وجود دارد. هر منطقه دورانی که بخشی از محل عبور فرار را تشکیل می دهد نیز باید دارای ردیاب باشد. املاک تجاری که معمولا این دسته از سیستم را در پیش می گیرند ، املاکی هستند که سطح خطر کمتری دارند. به عنوان مثال دفتری كه از اتاق های همكف تشكیل شده باشد ، برای تخلیه همه پرسنل به زمان اخطار كمتری نیاز دارد.

سیستم اعلام حریق دسته L4

دسته L5 – سیستم اعلام حریق خودکار محلی

این مدل از انواع سیستم اعلام حریق برای مقابله با خطر آتش سوزی خاصی در یک منطقه خاص از یک ساختمان نصب می شود. به عنوان مثال ، اگر اتاقی در ساختمان وجود داشته باشد که به دلیل اقلام ذخیره شده در آنجا یا فعالیت های تجاری در آنجا خطر خاصی ایجاد می کند. سیستم دسته L4 ممکن است به طور کلی برای ساختمان مناسب باشد ، اما یک سیستم L5 نیز لازم است تا سطح خطر این اتاق خاص را تشخیص دهد.

دسته L5 - سیستم اعلام حریق خودکار محلی

انواع سیستم اعلام حریق اتومات برای محافظت از اموال

سیستم های اعلام حریق گروه P آنهایی هستند که برای محافظت از اموال طراحی شده اند.

دسته P1

انواع سیستم اعلام حریق دسته P1 شامل نصب ردیاب ها در تمام مناطق ساختمان است. هدف سیستمی مانند این محافظت از ساختمان هایی است که برای فعالیت های تجاری حیاتی هستند. با اجرای حداکثر حفاظت در کل منطقه ، افراد مسئول ایمنی در برابر آتش می توانند اطمینان حاصل کنند که هرگونه آتش سوزی در اسرع وقت شناسایی و خنثی می شود. این امر خطر خسارت و اختلال را کاهش می دهد و به نوبه خود ، تاثیر مالی ناشی از آتش سوزی بر یک شرکت است.

انواع سیستم اعلام حریق دسته p1

دسته P2

در سیستم اعلام حریق رده P2 ، ردیاب های آتش نشانی فقط در مناطق پر خطر نصب می شوند. در حالی که چنین سیستمی همان سطح از راه حل های دسته P1 را پوشش نمی دهد ، اما امکان شناسایی زودهنگام منابع احتمالی آتش را فراهم می کند. این تشخیص به موقع زمان رسیدن خدمات آتش نشانی به محل را کاهش داده و به حداقل رساندن هرگونه خسارت به اموال و خسارات وارد شده به کسب و کار شما نیز کمک می کند.

سیستم اعلام حریق دسته p2

طیف گسترده ای از انواع سیستم اعلام حریق و ردیاب برای کسب و کار شما در دسترس است. به منظور ایجاد و انتخاب دسته بندی سیستم مورد نیاز و مناسب ترین دستگاه برای محل کار خود ، تیم متخصص آس توصیه می کنند باید ارزیابی کامل در خصوص احتمال وقوع آتش سوزی در منطقه شما انجام شود تا بتوانید تصمیم صحیح را بگیرید!

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader