0
سبد خرید خالیست.

تعمیر کولر گازی

تعمیر کولر گازی / تعمیر اسپیلت / تعمیر اسپلیت

اسپلیت در دو بخش گرمایش و سرمایش، کاربرد بسیار زیادی دارد و به دلیل به صرفه بودن و راحتی ، بسیاری از کاربران آن را به سایر سیستم های تهویه ترجیح می دهند. عواملی همچون نوسانات برق ، استفاده بیش از حد ، ضربه خوردن ، خرابی قطعات داخلی ، تمام شدن گاز و … منجر به بروز مشکلات جدی در عملکرد این دستگاه شده و مشکلاتی را در کار آن به وجود خواهد آورد. همان طور که وسیله نقلیه شما به تعویض روغن منظم نیاز دارد ، سیستم کولرگازی شما نیز باید سالانه سرویس شود. سرویس AC معمولا به فرآیند بازرسی این سیستم توسط یک تکنسین اشاره دارد.

در چه صورت کولر گازی شما به تعمیر نیاز دارد؟

عمده مواردی که در نمایندگی تعمیر اسپلیت بر تشخیص و رفع آنها تمرکز می شود کاهش سرما ، تولید باد گرم ، نشتی آب یا گاز ، خاموش شدن ناگهانی ، روشن نشدن ، صدا دادن و کار نکردن این دستگاه است. در صورت بروز هریک از این مشکلات ، بدون شک یک یا چند بخش اسپلیت دچار نقص شده که باید در اسرع وقت شناسایی و تعمیر یا تعویض گردد. تداوم هریک از موارد ذکر شده روی قطعات دیگر دستگاه نیز تاثیر منفی گذاشته و زمینه ساز خرابی های جبران ناپذیر خواهد شد. لذا لازم است که در صورت مشاهده هرگونه ایراد در عملکرد این دستگاه ، اقدامات لازم برای تعمیر آن را انجام دهید.

تعمیر کولر گازی خود را به چه اشخاصی بسپاریم؟

سرویس اسپیلت و تعمیر اسپیلت امروزه با توجه به افزایش قیمت این دستگاه و مشکلات اقتصادی مردم و همچنین با توجه به دلیل پیچیدگی ساختمان این دستگاه مورد توجه بسیاری از مصرف کنندگان این سیستم می باشد و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. بنابراین در هنگام انتخاب تعمیرکار و سرویسکار اسپیلت باید نهایت دقت لازم را به کار بگیریم به طوری که به جرات می توان گفت که تعمیر اسپیلت از عهده هرکس بر نمی آید و تا حد امکان نباید تعمیر آن را به افراد ناوارد بسپارید. بلکه یک تعمیرکار متخصص برای تعمیر کولر گازی به صورت تخصصی لازم است تا با همه قطعات این دستگاه آشنایی داشته باشد تا بتواند به بهترین نحو ممکن کیفیت اولیه دستگاه را دوباره باز گرداند.

فیلترها ، کویل ­ها و پره ­های کولر گازی به طور مرتب نیاز به تعمیر و نگهداری دارند تا در طول سال های بهره­ برداری موثرتر و کار آمدتر عمل کنند. در صورتی که تعمیر کولر گازی و سرویس اسپیلت مورد توجه قرار نگیرد ، می­ توان با اطمینان گفت عملکرد کولر گازی دچار یک افت و کاهش مداوم خواهد شد و این به معنی افزایش مصرف انرژی به­ طور پیوسته خواهد بود.

سرویس اسپیلت شامل :

  • سرویس پنل داخلی اسپیلت ( فیلترها )
  • سرویس پنل خارجی اسپیلت
  • سرویس کویل های اسپیلت

فیلترها مهمترین بخش در تعمیر و نگهداری کولر گازی هستند که اگر بطور مرتب تعویض یا تمیز شوند ،کارکرد کارآمد کولر را تضمین می­ نمایند. فیلترهای کثیف و مسدود شده مانع از گردش نرمال هوا می­ شوند و به طور قابل ملاحظه­ ای بهره ­وری سیستم را کاهش می­ دهند. با مسدود شدن جریان طبیعی هوا ، هوایی که از میان فیلتر می­ گذرد ممکن است آلودگی و کثیفی­ ها را به طور مستقیم به کویل اواپراتور منتقل کند و جذب گرمای کویل را مختل و تضعیف می ­نماید. با تمیز نگه داشتن فیلتر می­ توان مصرف انرژی کولر گازی را  کاهش داد. پس توصیه می شود به صورت دوره ای سرویس اسپیلت خود را انجام دهید و جدی بگیرید.

فیلتر اسپیلت در کجا قرار دارد؟

برای کولرهای گازی مرکزی فیلترها معمولا در طول داکت ­های برگشتی قرار دارند. به ­طور کلی جای فیلتر در دیواره ­های سقف یا در داخل خودِ اسپیلت قرار دارد. فیلتر کولرهای گازی پنجره ­ای در قسمت جلوی شبکه اواپراتور که در داخل اتاقک قرار دارد ، نصب شده است. بعضی از انواع فیلترها قابل استفاده مجدد هستند ، اما بقیه فیلترها باید حتما تعویض شوند. فیلترها در انواع و اقسام و بازده ­های مختلف موجود هستند. فیلترهای سیستم کولر گازی خود را هر یک ماه در طور فصل خنک سازی تمیز و یا تعویض کنید.

اسپیلت های جدید قابلیت نصب بر روی سیستم BMS یا همان دستگاه هوشمند سازی اماکن و منازل را دارا می باشد. یعنی به گونه ای که اگر کسی در منزل یا محل کار خود نبود ، می تواند با استفاده از این سیستم کولر گازی یا حتی بعضی از لوازم خانگی خود را از کیلومتر ها دور تر یا حتی شهرهایی با مسافت هزاران کیلومتر دورتر با استفاده از اینترنت روشن یا خاموش کند.

هر چند وقت یکبار برای تعمیر اسپیلت اقدام نماییم ؟

سعی کنید سرویس و بازرسی کولر گازی خود را سالی یکبار توسط تکنسین های حرفه ای شرکت آس برنامه ریزی کنید. با انجام این کار می توانید از مشکلات جدی جلوگیری کرده و اگر هرگز کولر گازی خود را سرویس نکرده اید ، با تجمع باکتری ها و آلودگی در داخل اجزای سازنده ، می تواند میکروارگانیسم های مضر را به بیرون پخش کند. همچنین دیگر به صورت کارآمد کار نکرده که منجر به افزایش هزینه قبض شما می گردد. خدمات سرویس و تعمیر سالانه این مسائل را تحت کنترل قرار می دهد.

سرویس سالیانه کولر گازی

تعمیر اسپیلت شامل چه چیزی می شود ؟

فضای داخلی ، فن ها و سیم پیچ ها در خدمات تعمیر و سرویس کولر گازی تمیز می شوند تا عاری از هر گونه کثیفی و لکه باشند. فن ، محفظه و سیم پیچ تمیز برای داشتن هوای سالم و خنک ضروری است. تکنسین های آس واحد AC شما را کاملا تمیز می کنند تا بقایا و باکتری ها در داخل واحد شما جمع نشوند. اگر کمی تعادل نداشته باشد ، ممکن است فن شما را تنظیم کنند تا اطمینان حاصل گردد که خانه شما در ماه های گرم بهار و تابستان به درستی و به طور موثر خنک است. تعمیر اسپلیت همچنین شامل بررسی مبرد ، جریان هوا و نشتی است. آنها همچنین اجزای دمنده را ارزیابی می کنند تا اطمینان حاصل کنند که هوا به طور موثر از سیستم خارج شده و واحد شما را از نظر نشت یا خوردگی بررسی می کنند. آنها باید بتوانند این مشکلات را برای شما درجا برطرف کنند. برای مسائل الکتریکی ، یک تکنسین خدمات ممکن است از مولتی متر برای آزمایش اجزای الکتریکی کمپرسور استفاده کند.

بسته به میزان کارکرد فیلتر ، هر 1 الی 3 ماه یمبار فیلتر کولر را تعویض کنید. اگر احساس می کنید که سیستم به درستی کار نمی کند ، به احتمال زیاد با تعویض فیلتر این مشکل حل می شود. یک فیلتر کثیف می تواند به مشکلات مختلفی منجر شود و به احتمال زیاد تعویض فیلتر این مشکلات را برطرف می کند. حتی اگر جریان برق کاملا خوب کار می کند ، اطمینان حاصل کنید که مرتبا آن را تعویض می کنید تا به طور موثرتری کار کند. بسته به میزان راحتی که واحد کولرگازی شما دارد ممکن است بتوانید داخل سیستم AC خود را تمیز کنید ، اما بدون تکنسین خدمات قادر به تشخیص مشکلات جدی نخواهید بود.

چگونه متوجه شویم که زمان تعمیر کولر گازی فرا رسیده است ؟

هوای گرم ، نشتی و جریان هوا متناقض همگی نشان دهنده فرا رسیدن زمان تعمیر اسپلیت می باشد. بدون توجه به اینکه سیستم AC شما به درستی کار می کند یا خیر ، باید هر سال جهت سرویس کولر گازی خود با تکنسین های حرفه ای ما تماس بگیرید. با این حال اگر جریان برق متناوب شما در حال دمیدن هوای گرم و یا نشت مبرد است ، یا به نظر می رسد که با دمیدن هوا مشکل جدی دارد با یک تکنسین های ما در اسرع وقت تماس بگیرید تا هرچه سریعتر نگاهی بیاندازند. در صورت مشاهده مشکلات برقی نیز سریعا با متخصصین تماس بگیرید. اگر سیستم AC در مواقع غیر ضروری روشن و خاموش می شود یا به طور تصادفی برق قطع می شود ، از یک تکنسین بخواهید تا نگاهی بیاندازد. اگرچه ممکن است وسوسه شوید که واحد AC خود را باز کرده و با سیم شروع به بازی کنید ، اما انجام این کار بسیارخطرناک است و ممکن است مشکل را بدتر کنید.

چگونه متوجه شویم که کولر گازی ما به صورت کارآمد کار می کند ؟

AC را روشن کرده و دما و خطوط مبرد را بررسی کنید. خط مبرد را روی کمپرسور خود پیدا کنید. این معمولا بزرگترین لوله موجود در کمپرسور هوای مرکزی یا اسپلیت است. اگر هنگام کار با جریان برق AC کمی چگالش روی این لوله وجود داشته باشد ، قطعا دستگاه سالم است. همچنین می توانید یک دماسنج برداشته و آن را درون یکی از مجاری که هوا در آن بیرون می رود تنظیم کنید. اجازه دهید AC برای مدتی کار کند و ترموستات را با دماسنج ارجاع متقال دهید. اگر اعداد نسبتا نزدیک باشند ، عملکرد صحیحی دارد.

نشانه عملکرد صحیح کولر گازی

صداهای عجیب ، نشت و اختلال در جریان هوا از علائم رایج ایجاد مشکل در سیستم کولر گازی است. کمپرسور AC در حال احتراق می تواند مسائل مختلفی ایجاد کند. تکنسین ها قادر خواهند بود تا با استفاده از یک مولتی متر ، ورودی ها و ترمینال های داخل کمپرسور را آزمایش کنند تا مشخص شود کمپرسور در حال خراب شدن است یا خیر! اگر کمپرسور به طور تصادفی خاموش می شود ، مجددا آن را تنظیم کنید. اگر سیستم AC شما به طور تصادفی خاموش شد و مشكوک به مشكل كمپرسور هستید ، قطع كننده های مدار را بچرخانید و به مدت 5 دقیقه صبر كنید و دوباره سعی كنید دوباره آنها را روشن كنید تا بفهمید آیا این به حل مشکل كمک می كند.

طول عمر کولرهای گازی به طور متوسط چقدر است ؟

بیشتر واحدهای پنجره باید بعد از 8 الی 10 سال تعویض شوند. طول عمر آن ها زیاد نیست ، اما به طور میانگین ده سال عمر می کنند. اگر متوجه شدید که تعمیر آن نسبت به خرید یک دستگاه جدید گرانتر است ، فقط آن را تعویض کنید. سیستم های هوای مرکزی باید 12 تا 17 سال دوام داشته باشند. بعد از گذشت 12-17 سال ، ممکن است نیاز به تعویض کمپرسور باشد ، یا ممکن است سیستم شما نیاز به ارتقا داشته باشد. اگرچه ممکن است بتوانید با تعویض منظم فیلتر ، طول عمر سیستم هوای مرکزی را افزایش دهید. طول عمر سیستم کولر گازی بدون مجرا 15 الی 20 سال است.

سرویس کولر گازی شامل چیست ؟

چند کار ساده وجود دارد که صاحبان خانه می توانند برای نگهداری کولرهای گازی مرکزی یا سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره ای خود انجام دهند. این موارد واحد AC شما را در نظم مناسب نگه می دارد و می تواند به کاهش مصرف انرژی کمک کند. برای تعمیر و نگهداری فنی بیشتر ، شما همیشه باید از تکنسین های حرفه ای تیم آس کمک بگیرید ، زیرا اجزای خاصی وجود دارد که حفظ آنها به دانش و تجربه حرفه ای نیاز دارد. در ادامه قصد داریم شما را با خدمات تعمیر کولر گازی در محل بیشتر آشنا کنیم.

هر چند وقت یکبار باید جهت سرویس کولر گازی اقدام نماییم ؟

بهترین زمان برای سرویس کولر گازی تقریبا هر یک سال یکبار است. مواردی وجود دارد که خودتان می توانید برای نگهداری و سرویس و تعمیر کولر گازی خود انجام دهید ، اما با این وجود باید یک پیمانکار HVAC همکاری کنید تا تعمیرات سالانه عمیق تر را انجام دهند. ما به شما پیشنهاد می کنیم از تکنسین های حرفه ای آس جهت تعمیر کولر گازی پنجره ای کمک بگیرید. یک پیمانکار سیستم تهویه مطبوع می تواند کارهایی مانند بازرسی از اتصالات الکتریکی ، روانکاری قطعات متحرک ، بررسی مبرد و بررسی کنترل های سیستم برای اطمینان از اینکه همه کارها بدون مشکل انجام می شود را انجام دهد و فقط متخصصان آموزش دیده قادر به انجام چنین اموری می باشند.

سرویس سالیانه کولرهای گازی

در خدمات تعمیر کولر گازی در محل ماهانه یک بار فیلتر واحد AC خود را بازرسی و تمیز یا تغییر دهید. فیلترهای AC کثیف می توانند در صورت تمیز نشدن یا تغییر منظم ، مصرف انرژی شما را افزایش داده و حتی به سیستم شما آسیب برسانند. برای جلوگیری از این مشکلات ، ماهانه فیلتر را در واحد AC مرکزی خود تمیز یا تعویض کنید. توجه داشته باشید که این مورد هم برای واحدهای AC متناوب و هم برای کولرهای گازی پنجره ای اعمال می شود.

نحوه تغییر فیلتر کولر گازی :

فیلتر کثیف را از کولر خارج کنید. گریل را که فیلتر AC را می پوشاند ، پیدا کرده و با باز کردن پیچ ، اگر توسط پیچ در جای خود قرار گرفته است آن را از حالت خارج کنید. کافیست فیلتر را با دست بیرون بیاورید. در واحدهای AC متناوب ، فیلترها معمولا در جایی از طول مجرای بازگشت در پشت کوره در دیوار یا سقف قرار دارند. در واحدهای AC نصب شده روی پنجره ، فیلترها در پشت کوره ای رو به سمت اتاق قرار دارند. در صورت استفاده مجدد از فیلتر ، آن را بشویید. فیلتر را در آب گرم و صابون خیس کنید تا گرد و غبار و کثیفی ها شل شود. قبل از قرار دادن مجدد فیلتر در تهویه هوا ، تمام مواد زائد را بشویید و بگذارید کاملا خشک شود. اگر واحد AC جداشونده بدون کانال دارید ، می توانید فیلتر پشت پنل را با یک پارچه مرطوب پاک کنید. در خدمات تعمیر کولر گازی ، اگر فیلتر یکبار مصرف است باید آن را تعویض کنید. یک فیلتر جایگزین خریداری کرده و فیلتر کثیف را دور بیاندازید. فقط فیلتر جدید را به همان روشی که فیلتر قدیمی را برداشته اید در داخل کولر قرار دهید.

چگونه کویل های کولر گازی را تمیز کنیم ؟

در خدمات تعمیر کولر گازی در محل سیم پیچ ها از نظر آلودگی و آوار بررسی می گردد. صفحه دسترسی را بر روی واحد کندانسور بردارید تا به سیم پیچ ها ، که لوله های مسی هستند که در داخل می بینید ، دسترسی پیدا کنید. بهدنبال چیزهایی مانند تار عنکبوت ، برگ ، خاک و سایر بقایای چسبیده به سیم پیچ ها باشید. در واحدهای AC متناوب ، صفحه دسترسی سیم پیچ ها در یک طرف واحد کندانسور خارجی است. جهت تعمیر کولر گازی پنجره ای ، سیم پیچ ها در پشت صفحه ای در پشت واحد قرار دارند که رو به بیرون است. فقط یکبار در سال باید این کار را انجام دهید تا سیم پیچ های واحد AC خود را تمیز نگه دارید. اگر در یک منطقه فصلی زندگی می کنید ، بهترین زمان برای سرویس کولر گازی در ابتدای تابستان خواهد بود. سیم پیچ AC قطعاتی از سیستم هستند که مبرد گرما را در خود جذب می کند.

بقایای بزرگ را با دست بردارید و با یک برس موی نرم ، کویل ها را گردگیری کنید. چیزهایی مانند برگ و تکه های خاک را بیرون آورده و دور بریزید. با مسواک کمی کوئل ها را غبارگیر کنید ، در همان جهتی که باله های سیم پیچ ها قرار دارند ، بقایای سست و چیزهای دیگر مانند تار عنکبوت را بردارید. پس از تمیز کردن و آماده بودن ، صفحه دسترسی را تعویض کنید. برای این کار می توانید برس مخصوصی به نام برس کویل بخرید ، یا فقط از هر نوع برس گردگیری با موهای نایلونی نرم استفاده کنید. آنها تقریبا یکسان هستند. توجه داشته باشید که این مورد از خدمات سرویس و تعمیر کولر گازی برای هر نوع کولر گازی اعمال می شود. برای تمیز نگه داشتن سیم پیچ ها ، اطراف واحد کندانسور را پاک کنید. هر شاخ و برگ اطراف را حداقل تا فاصله 2 فوت ( 61/0 متر ) دور کنید تا شاخ و برگ ها از سیم پیچ دور نگه داشته شوند و جریان خوب هوا فراهم شود. هرگونه بقایای حیاط شل و یا آلودگی دیگر را از ناحیه اطراف کندانسور که می تواند به داخل کویل مکیده شود ، خارج کنید.

نحوه تمیز کردن کویل کولر گازی

ممکن است این سوال برایتان پیش بیاید سایر خدمات سرویس کولر گازی شامل چیست ؟ باله های کویل خم شده را با شانه باله صاف کنید. هنگامی که سیم پیچ های AC خود را تمیز می کنید ، به باله های آلومینیوم نگاه کنید تا ببینید آیا خم شده اند. باله ها نوارهای فلزی نازکی هستند که در کنار سیم پیچ های مسی به موازات یکدیگر قرار می گیرند. اگر به نظر می رسد که هر کدام از باله ها خم شده اند ، یک شانه باله را در طول آنها مسواک بزنید تا باله ها به راحتی در موقعیت مناسب خود قرار گیرند. این امر هم برای واحدهای AC مرکزی و هم برای پنجره ها اعمال می شود. در خدمات تعمیر کولر گازی در محل گاهی اوقات یک برس سفت سیمی را از خطوط تخلیه میعان عبور دهید. خط میعانات T شکل را که از واحد کندانسور خارج می شود ، تعیین کنید. یک برس مفتول باریک با موی سفت به پایین خط تخلیه فشار داده و آن را به عقب و جلو حرکت دهید تا گرفتگی آن از بین برود. توجه داشته باشید که این فقط در مورد واحدهای AC متناوب اعمال می شود. واحدهای نصب شده روی پنجره دارای خطوط تخلیه میعانات نیستند. خطوط تخلیه میعانات اجازه می دهد تا تمام رطوبت جمع شده در سیستم تخلیه شود. آنها معمولا لوله های سفید رنگی هستند که از واحد کندانسور بیرونی خارج می شوند.

در خدمات سرویس و تعمیر کولر گازی پنجره ای چه کارهایی باید انجام شود ؟

در ابتدا آب بند بین واحد AC و پنجره را بررسی کنید. این کار را در ابتدای هر فصل خنک انجام دهید ، زیرا با گذشت زمان ممکن است آب بند آسیب ببیند. اطمینان حاصل کنید که آب بند با محفظه واحد AC تماس کامل برقرار می کند و اگر اینگونه نیست آن را تعمیر یا تعویض کنید. یکی از راه های بستن شکاف های اطراف یک واحد AC متصل به پنجره ، چسباندن نوار آب و هوای پشتی چسب در اطراف واحد است. اگر مهر و موم خوب نباشد ، هوای خنک از واحد AC می تواند از طریق ترک از خانه شما خارج شود. سپس فن ها را با آب صابون بشویید. واحد را از پنجره خارج کنید ، آن را به بیرون ببرید و محفظه را باز کنید. 2 فن را پیدا کنید : فن دمنده نزدیک اواپراتور و فن پره ای نزدیک کندانسور. فن ها را با یک برس نرم و محلول آب گرم و چند قطره مواد شوینده ظرف بشویید. فن ها را با یک شلنگ بشویید و واحد AC خود را دوباره کنار هم قرار دهید.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

1 دیدگاه

  • سید محسن ساداتی

    سلام
    بنده نزدیک به ده سال در زمینه تعمیرات و نصب کولر گازی اسپلیت فعالیت دارم به همراه مدرک فنی حرفه‌ای در این زمینه و برق کار ساختمان و همکاری با مادیران و انتخاب سرویس،،نحوه همکاری با شما به چه صورت هست
    متشکرم

preloader