0
سبد خرید خالیست.

پیچ و رولپلاک نما ساختمان

پیچ و رولپلاک نما ساختمان

پیچ و رولپلاک نما ساختمان / پیچ و رولپلاک نما در تهران / نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما / پيچ و رولپلاك نماي ساختمان

زمانی که عناصر نمای یک ساختمان از بین می رود ، ممکن است اجزای آن سقوط کند و در نتیجه افراد و املاک را در معرض خطر قرار می دهد. در پاسخ به این امر ، بسیاری از شهرها جهت شناسایی شرایط ناامن همچون شل شدن اجزای نما و مواد تشکیل دهنده نما که ممکن است سقوط کرده و خسارت های جدی به افراد و عابران و یا حتی اموال وارد کند ، از آیین نامه های مربوط به نما پیروی می کنند. بازرسی نما معمولا به سه دسته تقسیم می شود :

 1. ایمن ، بدون نیاز به رسیدگی
 2. ایمن با داشتن برنامه ای منظم برای محافظت و پیچ و رولپلاک نما ساختمان
 3. نیازمند تعمیر و بررسی در یک بازه زمانی مشخص تعیین شده توسط متخصصان ( برای جلوگیری از نابودی ساختمان در وضعیت ناامن )

پیچ و رولپلاک نما ساختمان

قبل از پيچ و رولپلاك نماي ساختمان بازرسی های متفاوتی همچون بازرسی بصری از نمای رو به خیابان توسط معماران ، مهندسان یا پیمانکاران گرفته تا بازرسی های دستی که توسط مهندسان و معماران دارای مجوز انجام می شود ( به گونه ای که تمام طبقات ساختمان را به صورتی دستی بررسی کرده و در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام می دهند ) ، صورت می گیرد. به طور معمول برای ساختمان های بیش از پنج طبقه بازرسی لازم است که تناوب بازرسی بین دو تا پنج سال متغیر می باشد. متخصصان شرکت آس به خوبی با ارزیابی شرایط نما آشنا هستند و از تجربه و دانش لازم برای تکمیل جزئیات تعمیر و همچنین نظارت بر انجام تعمیرات به نمایندگی از صاحب ملک برخوردار می باشند.

مزایای بازرسی نما ساختمان :

برای صاحبان ساختمان مهم است که مزایای بازرسی نما را درک کنند. در مرحله اول بازرسی هر گونه شل شدگی ، افتادگی و یا آسیب دیدگی اجزای ساختمان که نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد ، تشخیص داده می شود. این امر به حفظ یک ساختمان ایمن برای ساکنین و کاربران و همچنین محافظت از رهگذران در پیاده روها یا جاده های مجاور ساختمان از هرگونه احتمال ریزش آوار کمک می کند. دوما ، بازرسی نما می تواند موارد ظریف تری از نفوذ آب یا سایر نقص های نمای ساختمان را برای صاحب ساختمان تشخیص دهد. این کار باعث می شود تا مشکلات کوچک حل شده و به مشکلات بزرگ تری تبدیل نشود. تعویض درز آب بند ها در ارتفاع نمای ساختمان ها و یا بازجوری کردن فلزات داخل قسمت های باز نما به جای تعمیرات گران قیمت قالب و یا تعمیرات داخلی مربوط به نفوذ آب ، خیلی مقرون به صرفه تر و آسان تر خواهد بود.

سوما ، بازرسی های نما به کاهش مسئولیت صاحب ساختمان کمک می کند. با شناسایی نگرانی های اولیه ساختمان ، خطر ریزش آوار و نفوذ ناشناخته آب کاهش می یابد. این به نوبه خود می تواند هزینه حق بیمه مربوط به املاک را کاهش دهد. همچنین برخی دیگر از مزایای بازرسی نما به شرح زیر است :

 1. افزایش کیفیت نمای ساختمان
 2. رعایت قوانین ایمنی و بهداشت
 3. محافظت از عابران سطح خیابان و اموال

با افزایش سن ساختمان ، ممکن است نمای ساختمان ها به دلیل سایش طبیعی و گسیختگی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی دچار تخریب شود. رطوبت ، به خصوص اگر به قسمت داخلی و خارجی ساختمان نفوذ کند ، منجر به زنگ زدگی و خرابی نمای ساختمان ها می شود. فشار بخار آب به دام افتاده در روکش همراه با عمل انجماد / ذوب می تواند منجر به ایجاد ترک و لکه شود. انبساط و انقباض مختلف ناشی از تغییر دما و رطوبت ، همچنین می تواند منجر به خرابی نما گردد. شروع ریزش یک تکه سنگ از نما ، نشانه فرا رسیدن زمان پیچ و رولپلاک نما ساختمان می باشد.

پیچ و رولپلاک نما ساختمان برای چه سنگ هایی قابل استفاده است ؟

پيچ و رولپلاك نماي ساختمان برای انواع سنگ های تیشه ای ، تراورتن ، رومی ، مرمر چینی ، سرامیکی گرانیت و مرمریت قابل انجام خواهد بود ، البته روش اجرای هر یک از آن ها با توجه به ابعاد و جنس سنگ متفاوت خواهد بود. به منظور ایجاد استحکام بیشتر ، فاصله اجرای سوراخکاری در سنگ های مختلف باید محاسبه شود. در انتهای کار پیچ و رولپلاک نما ساختمان ، جهت جلوگیری از نفوذ آب به داخل سنگ از بتونه های مخصوصی که همرنگ سنگ است ، به منظور قرار دادن در پشت پیچ استفاده می شود.

جهت پيچ و رولپلاك نماي ساختمان ( محکم کردن سنگ های افتاده ) ، پس از اندازه گیری سنگ افتاده از نما ، سنگ جایگزین را برش داده و سطحی که دارای ملات است را تمیز می کنیم. سپس سنگ جایگزین را با استفاده از چسب های مخصوص بر روی ملات می چسبانیم و روی آن را پیچ و رولپلاک می نماییم. در نظر داشته باشید که شخصی که این کار را انجام می دهد ، باید مهارت و تخصص کافی در این زمینه داشته باشد تا از شکسته شدن و آسیب دیدن و ترک خوردن سنگ جلوگیری شود. این کار در تمام فصل های سال قابل اجرا است ، فقط در روزهای بارانی و برفی امکان پذیر نمی باشد!

ابزارهای مورد نیاز پیچ و رولپلاک نما ساختمان :

 • پیچ بند جهت بستن پیچ
 • چکش
 • بتونه ضد آب همرنگ با سنگ مورد نظر
 • پیچ های گالوانیزه 6 سانتیمتری و رولپلاک با جنس مرغوب
 • دریل معمولی و یا دریل هیلتی جهت سوراخکاری

علت پیچ و رولپلاک نما ساختمان چیست ؟

پيچ و رولپلاك نماي ساختمان و اسکوپ سنگ برای جلوگیری از سقوط سنگ و جدا شدن آن است نه تحمل بار. اما در مواقع نشست ساختمان و زلزله همین پیچ و اسکوپ نقش تحمل بار را نیز بازی می کنند. در نتیجه پیچ و رولپلاک کردن سنگ نمای ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 • پیچ و رولپلاک نما ساختمان باعث جلوگیری از ریزش سنگ نما شده و در نتیجه خطرات جانی برای مردم پیش نخواهد آمد.
 • مجری پیچ و رولپلاک سنگ نما باعث جلوگیری از سقوط سنگ بر روی وسایل نقلیه پارک شده می شود و کاهش هزینه های مالی را در پی دارد.
 • افزایش زیبایی ظاهر ساختمان

نکات کلیدی هنگام اجرای پروژه پیچ و رولپلاک نمای ساختمان ها :

 1. خاک حاصل از برش سنگ در هنگام فرزکاری ، از پشت سنگ کاملا پاک شود.
 2. برای سنگ کاری نما بین دو سنگ گرانیت و سنگ تراورتن، باید سنگ تراورتن انتخاب شود.
 3. از سنگ کاری نما در هوای سرد که امکان یخ زدن آب هست خودداری شود.
 4. از نخاله برای پر کردن فضای پشت سنگ استفاده نشود و فقط از دوغاب سیمان استفاده شود.
 5. از سیمان خشک بر روی دوغاب به منظور افزایش سرعت استفاده نشود.
 6. از ماسه در پشت سنگ استفاده شود.
 7. در قسمت هایی که در سنگکاری باید برجسته کاری شود ، حتما از اسکوپ و رابیتس کاری استفاده شود.
 8. از قسمت های ترک خورده شروع به پیچ کردن سنگ نشود.
 9. از چکش به جای دریل در پیچ و رولپلاک سنگ نما برای سفت کردن پیچ استفاده نشود.
 10. تعداد پیچ های مورد استفاده در سنگ به اندازه کافی باشد.

ابتدا با دریل بزرگ سنگ های مجاور و جلوی دست را سوراخ می کنیم. پس از سوراخ کردن ، پیچ ها را درون سوراخ می گذاریم و با چکش نصف پیچ رولپلاک را درون سوراخ قرار می دهیم. سپس با استفاده از یک دریل کوچک و یا پیچ سفت کن ، پیچ ها را داخل سنگ سفت می کنیم. مرحله بعدی بتونه کردن روی پیچ ها با بتونه همرنگ سنگ می باشد. طناب راپل از جنس ابریشم بسیار مرغوب می باشد که وزن چندین تن را در هر ارتفاعی نگه می دارد.

انواع رولپلاک مورد استفاده در پیچ و رولپلاک نما ساختمان :

جهت نگهداری سنگ های نما با توجه به نوع سنگ و مواد استفاده شده در پشت سنگ از رولپلاک های متنوعی استفاده می شود. برخی از پرکاربردترین رولپلاک های مورد استفاده در سنگ نما به شرح زیر است :

 • رولپلاک توکار = پرکاربردترین و پراستفاده ترین نوع رولپلاک است. با توجه به اینکه در اکثر نمای ساختمان ها از ملات ماسه و سیمان در پشت سنگ ها استفاده می کنند ، این رولپلاک می تواند گزینه بسیار مناسب و خوبی باشد زیرا به هنگام فرو رفتن و باز شدن آن توسط پیچ به خوبی اسکوپ شده و مقاومت زیادی ایجاد می کند. این مدل سایزهای متفاوتی دارد.
 • رولپلاک پروانه ای = این نوع رولپلاک برای قطعاتی که سطح پشت آن ها خالی است ، مناسب می باشد. بعد از قرار گرفتن در داخل سطح به صورت شانه ایی باز شده و بست های رولپلاک به قسمت های مختلف گیر می کند.
 • رولپلاک روکار = این رولپلاک ترجیحا برای نما استفاده نمی شود. از این رولپلاک بیشتر برای نصب قطعات بر روی سطوح مختلف استفاده می شود. لبه های آن باعث می شود که تماما به داخل سطح فرو نرود و کمک کند تا پیچ بدون چرخش رولپلاک بسته شود و انتهای آن باز شده و قطعه را نگه دارد.
 • رولپلاک فیشر = این رولپلاک قادر به نصب قطعه بر سطح بدون ملات است. این رولپلاک از طریق جمع شدن در سطح پشت گیر کرده و قطعه را نگه می دارد.
پیچ و رولپلاک نمای سنگی
پیچ و رولپلاک نمای سنگی

نحوه نصب سنگ های افتاده از نمای ساختمان :

نحوه نصب و پیچ و رولپلاک نما بدین صورت است که ابتدا تمام سنگ های نما توسط راپل کار شرکت خدماتی آس پیچ و رولپلاک می گردد و پس از اینکه کل سنگ های نما مستحگم گردید ، ابعاد دقیق سنگ های افتاده اندازه گیری شده و سپس توسط سنگ فرز به ابعاد سنگ های افتاده برش داده می شود. پس از برش سنگ ، راپل کار در محل سنگ افتاده مستقر می شود و سنگ را در محل مورد نظر نصب می کند. مهم ترین نکته برای پیچ و رولپلاک سنگ نما انتخاب و استفاده مصالح و متریال مناسب برای نما می باشد که اغلب با این سوال مواجه می شویم که پیچ مورد استفاده شما چند سانتیمتری است.

اغلب سنگ های مورد استفاده در ایران چه تراورتن چه گرانیت و یا دیگر سنگ های نما عمدتا دارای ضخامت 1.6 الی 1.9 سانتیمتر هستند. برای این سنگ ها حداقل سایز پیچ باید 4 سانتیمتر باشد. به عنوان مثال استفاده از پیچ 5 سانتیمتری برای مهار سنگ جهت پیچ و رولپلاک سنگ نما مناسب نمی باشد ، زیرا عمق گیرایی این پیچ ها حدودا 3.5 بوده که مناسب برای مهار سنگها نیست. همچنین استفاده از پیچ های بزرگتر نیز مناسب نمی باشد ، زیرا پیچ های بزرگتر نیاز به سایز بزرگتر مته برای سوراخ ‌کاری هستند که به سنگ ها آسیب بیشتری وارد می کند. به طور کلی این مراحل به شرح زیر است :

 1. مشخص کردن اندازه سنگ های افتاده و معیوب جهت تهیه سنگ جایگزین
 2. برشکاری و اندازه کردن سنگ ها با مینی فرز
 3. سوراخ کاری سنگ ها بر روی زمین
 4. پاکسازی محل قرار گرفتن سنگ بر روی نما
 5. چسب زدن پشت سنگ ( با استفاده از چسب سنگ مخصوص ) و پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما
 6. پوشاندن کلیه پیچ های استفاده شده در نصب سنگ ها با بتونه همرنگ سنگ جهت مخفی کردن محل پیچ و رولپلاک سنگ نما
 7. به کارگیری چسب های ضد زلزله برای چسباندن سنگ هایی با عرض کم که امکان پیچ و رولپلاک کردن آن ها وجود ندارد
 8. چسبکاری بین سنگ های باریک کمتر از 10 سانتی متر ( سنگ های مستعد ریزش ) با چسب ضد زلزله
 9. بند کشی سنگ های نصب شده با ملات همرنگ جهت جلوگیری از ورود آب

قیمت پیچ و رولپلاک نما در تهران

جهت بررسی و تخمین قیمت پیچ ورولپلاک نمای ساختمان در ابتدا کارشناسان شرکت خدماتی آس باید کار را بررسی کنند. موارد ذکر شده در لیست زیر نیز بر محاسبه هزینه پیچ و رولپلاک نما نیز موثر خواهد بود :

 • جنس سنگ نما
 • کیفیت و نوع سنگ
 • نوع کارگذاری سنگ و طراحی نما
 • متراژ بر ساختمان
 • تعداد طبقات
 • تعداد پیچ مورد استفاده
 • ارزیابی زمان پروژه

امروزه نمای ساختمان ها از متریال های مختلف مانند سنگ ، کامپوزیت ، شیشه و آجر و غیره طراحی و ساخته شده اند که هر کدام از این انواع نماها نقاط ضعف و قوت مخصوص خود را دارند برای مثال شیشه زود کثیف می شود و تمیز کردن آن هزینه بر است و همچنین در مواقع زلزله و باد احتمال شکست و ریزش زیادی دارد. نماهای سنگی عمر و ماندگاری بالایی برروی نما دارند و همچنین رنگ و زیبایی خاصی به ساختمان می بخشد ،اما تنها ضعف استفاده از سنگ در نما وزن و چگالی زیاد و همچنین جذب کم سیمان است که این ها در کنار هم موجب ریزش سنگ نما در دراز مدت شده و همین امر باعث می شود که نیاز به پيچ و رولپلاك نماي ساختمان افزایش یابد!

در خدمات پیچ و رولپلاک نما در تهران ، تیم تخصصی آس می توانند از تکنیک های طناب راپل برای کمک به پروژه های تعمیر و نگهداری که در آن به کارهای اصلاحی سطح بالا نیاز است ، کمک کنند. دسترسی به طناب سرعت پوشش را افزایش می دهد و اپراتورها را در تماس نزدیک با سطوح ساختمان قرار می دهد. در خدمات پیچ رولپلاک نمای ساختمان تیم مجرب و آموزش دیده آس کارهای متفاوتی همچون موارد ذکر شده در لیست زیر را انجام می دهند :

 • تعمیرات اتصالات و سطوح بتونی
 • نظافت نما
 • تعمیر انواع نماهای بتونی ، سنگی ، سرامیکی و ….
 • رنگ آمیزی نما
 • نصب انواع سیستم روشنایی در نما

در چند دهه گذشته این واقعیت به دست آمده است که دسترسی به طناب بهترین گزینه برای انجام بسیاری از وظایف در ارتفاعات است. با این حال ، استفاده از تکنیک های تخصصی دسترسی به طناب برای کارهای تعمیر و نگهداری و بازرسی به مشتریان این امکان را می دهد تا از ارائه راه حل های مقرون به صرفه و کارآمد که به آنها در کاهش زمان خرابی و در نهایت افزایش سود کمک می کند ، سود ببرند. رایج ترین مزایای پیچ و ورولپلاک نما در تهران به شرح زیر است :

 1. مقرون به صرفه : با دسترسی به طناب ، خدمات نما ساختمان بسیار مقرون به صرفه است. در حالی که برخی از کارشناسان دسترسی به طناب می توانند کارهای بیشتری را زودتر انجام دهند که منجر به حداقل زمان خرابی ، افزایش تولید و افزایش سود برای مشتریان می شود.
 2. همه کاره بودن : با استفاده از طناب انواع خدمات مختلف کار در ارتفاع بر روی نمای ساختمان ها قابل اجرا می باشد.
 3. سازگار با محیط زیست : همانطور که می دانید روش های دسترسی به طناب در مقایسه با سایر روش های سنتی ، حداقل تاثیر منفی در محیط اطراف ایجاد می کند. در این متد دسترسی به منابع انرژی مانند بنزین ، نفت یا برق نیز کاهش می یابد.
 4. کارآمد : استفاده از طناب در پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را می توان ثابت کرد و همچنین می توان آن را در مقایسه با سایر روش های دسترسی سریع نصب و بازسازی کرد. این همچنین به معنای دخالت کمتر در سایر عملیات تاسیسات قابل دسترسی است ، همچنین به معنای اختلال کمتر ، به حداقل رساندن زمان خرابی و محیط کار ایمن تر برای همه تکنسین ها می باشد.
 5. کاهش سرعت کار : وقتی روش های دسترسی با طناب را با سایر روش های پیچ و رولپلاک نما مقایسه می کنید ، ساعات کار مورد نیاز برای انجام همان کار به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 6. دسترسی برتر : سیستم های دسترسی به طناب به گونه ای ساخته شده اند که تقریبا می تواند به هر منطقه ای که تصور می کنید برسد. اگرچه این امر با سایر روش های سنتی امکان پذیر نیست. این تکنیک برای دسترسی به سازه ها یا مناطقی استفاده می شود که در غیر این صورت امکان دستیابی به آنها از طریق روش های معمولی وجود دارد.

در بازرسی پیچ و رولپلاک نما تهران چه مواردی باید بررسی گردد ؟! پاسخ کوتاه این است که بستگی دارد. الزامات بازرسی نما به موارد زیر بستگی دارد :

 • الزامات خاص بازرسی نمای ساختمان های شهری چیست ؟ این کار به طور معمول نیاز به دسترسی عمودی از طریق صندلی سرناوی ، یک داربست و یا یک بالابر مفصل دار دارد. سایر شهرها فقط نیاز دارند که تزئینات نما و سایر عناصر ساختمان که در فضای عمومی گسترش یافته اند ، با وسایل و روش های بازرسی که توسط متخصص مجوز تعیین می شود ، بازرسی شوند.
 • ارتفاع ساختمان چه قدر است ؟ اگر هیچ الزامی برای تماس فیزیکی وجود ندارد و یا ساختمان پنج طبقه یا کمتر است یا دارای بالکن در سراسر نما برای مشاهده نمای بیرونی است ، ممکن است بازرسی جهت اجرای نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما تنها با استفاده از دوربین تکمیل شود. اگر ساختمان بلندتر از پنج طبقه است و هیچ راهی برای بازرسی طبقات بالا از دیدگاه نزدیک وجود ندارد ، در این صورت نیاز به یک داربست و یا یک بالابر مفصل دار است.
 • چه نوع دسترسی در اطراف آن ساختمان وجود دارد ؟ برخی از تاسیسات دارای چندین ساختمان بلند در اطراف خود هستند که در صورت امکان دسترسی ، منظره ای برای طبقات بالای آن ساختمان ها فراهم می شود. ساختمان های دیگری که در امتداد معابر شلوغ هستند جهت اجرای خدمات پیچ و رولپلاک نمای ساختمان احتیاج به مجوزهای بسته شدن بخشی از خیابان ، کار آخر هفته ، برنامه ریزی و علامت گذاری ترافیک ، جزئیات پلیس و غیره دارند.
 • ساختمان با چه نوع نمایی پوشانده شده است ؟ نمای سفالی یا آجری در مقایسه با سیستم پرده دیواری مدرن نیاز به بازرسی دقیق تری دارند.
 • • چه نوع مستندات پروژه ای وجود دارد ؟ آیا نقشه های موجود برای مرور وجود دارد ؟ آیا قبلا گزارش بازرسی نما با جزئیات تعمیرات نمای قبلی وجود دارد ؟

قبل از اقدام به پیچ و رولپلاک نما در تهران ، بازرس نمای ساختمان به دنبال چه چیزی است ؟ برای بازرسی عادی ساختمان ، برخی از مسائل یا نگرانی های کلی تری که بازرس به دنبال آنها است در اینجا آمده است :

 1. هرگونه راه نفوذ آب از طریق نمای ساختمان. این موارد می تواند شکاف بین مصالح ساختمانی مختلف ، ترک یا شکاف در آب بندی مفصل ، گم شدن قطعات روکش یا واشر در پنجره ها و غیره باشد.
 2. عناصر نمای شل ، مفقود ، ترک خورده یا آسیب دیده. به عنوان مثال می توان به ورقه ورقه شدن بتون از بالکن های بیرونی ، ترک خوردگی عناصر بنایی تزئینی در قرنیز سقف ، ترک خوردگی پانل های پنجره و … اشاره کرد.
 3. زنگ زدگی آب ، ترک خوردگی و … در فضای داخلی ساختمان.
 4. شوره زنی در عناصر نمای ساختمان. در بسیاری از مواقع شوره زدن می تواند سیگنالی باشد که نشان می دهد آب در سیستم نما نفوذ کرده و در نقطه شوره زدگی خارج می شود.
 5. رنگ آمیزی یا تغییر رنگ در آجر ، پنجره ها و سایر عناصر نما.

پس از اتمام بازدید از محل و بازرسی نما و قبل از پيچ و رولپلاك نماي ساختمان مشاهدات با مدیر املاک یا مهندس ساختمان به اشتراک گذاشته می شود. بازرس در دفتر ، همه عکس ها ، اطلاعات ، نقشه ها و سایر اطلاعات بدست آمده را جمع آوری می کند. بودجه ای برای تعیین هزینه تقریبی تعمیرات و نحوه پیچ و رولپلاک نمای ساختمان مورد نیاز جمع آوری می شود. سپس معمولا ظرف مدت کوتاهی گزارش بازرسی با عکس ها ، لیست اقلام تعمیر و بودجه تخمینی به صاحب ساختمان تحویل داده می شود.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader