0
سبد خرید خالیست.
آس - شرک آس ارائه دهنده خدمات سرویس و نگهداری ساختمان > مقاله > نظافت و شستشو > همه آنچه که باید درباره واکس ماشین بدانید!

همه آنچه که باید درباره واکس ماشین بدانید!

واکس ماشین

واکس ماشین برای اولین بار در سال 1800 ( توسط چربی های حیوانی برای پولیش و برق انداختن ) کشف شد. امروزه واکس های ماشین با استفاده از فرآیندهای دقیق تنظیم شده که باعث افزایش استفاده از واکس های طبیعی شامل موم گیاهی ، موم و روغن و همچنین پایه های مصنوعی برای درخشش و محافظت از وسیله نقلیه شما می شوند. در این مقاله سعی کرده ایم برایتان شرح دهیم که واکس خودرو چیست. پس با آس همراه باشید!

واکس ماشین چیست ؟

واکس اتومبیل ترکیبی از واکس ها ، روغن ها و حلال ها است که می تواند شامل عصاره روغن خام ، اتانول ، چکیده مواد معدنی ، نفت ، ناپتا ( که معمولا به عنوان رقیق کننده برای لاک های چوب و رنگ استفاده می شود ) و موارد دیگر باشد. یک ترکیب مومی یک لایه محافظتی به رنگ خودرو می بخشد و همچنین می تواند بهترین درخشش را ایجاد کند. در حالی که واکس ماشین باعث می شود خودروی شما جلوه بیشتری پیدا کند ، یک واکس خوب از رنگ خودروی شما در مقابل رطوبت ، و اشعه ماورا بنفش ، گرمای شدید و آلاینده ها مراقبت کرده و به جلوگیری از فرآیند مخرب اکسیداسیون کمک می کند.

این روزها بیشتر واکس ها با ترکیب انواع مواد طبیعی و مصنوعی برای افزایش دوام و درخشندگی آن ایجاد می شوند. بیشتر واکس های سنتی بر پایه کارنوبا هستند. واکس کارنوبا در شکل خالص و طبیعی خود بسیار سخت است ، بنابراین باید با واکسهای نرم تر ، روغن های مخلوط و تقطیرهای نفتی مخلوط شود تا کارایی بیشتری داشته باشد.

مواد تشکیل دهنده واکس ماشین چیست ؟

 • واکس کارنوبا : همچنین به عنوان واکس نخل یا واکسم برزیل شناخته می شود ، این واکس سخت از برگ درخت نخل Copernicia Prunifera برزیل گرفته شده است. این ماده با زدن موم از خرده های نخل خشک شده و سپس تصفیه آن برای استفاده به دست می آید. در گیاه آبگریز بوده( آب را دفع می کند ) و از نظر نوری شفاف است و آن را به یک ملزوماتی عالی برای اتمام کار واکس خودرو تبدیل می کند.
 • واکس زنبور عسل : واکسی با دوام متوسط ​​که در لانه زنبوری یافت می شود. معمولا با موم کارنوبا بسیار سخت تر مخلوط می شود تا کارایی بیشتری داشته باشد.
 • تقطیرهای نفتی : حلال های مشتق شده از روغن خام که به تمیز کردن رنگ و کارکرد بیشتر موم کمک می کند.
 • روغن ها : روغن بذر کتان و سایر نرم کننده ها ( مرطوب کننده ها ) برای افزودن خاصیت درخشندگی ، زرق و برق و حالت دهی به موم استفاده می شود.
 • سیلیکون ها و پلاستیک ها : این مواد بیشتر در درزگیرها یافت می شوند ، دوام موم را افزایش می دهند ، گاهی اوقات به قیمت درخشندگی.
 • رزین ها و پلیمرها : مواد مصنوعی که به سطوح رنگ شده می چسبند تا محافظت طولانی مدت و دوام بیشتری را ایجاد کنند.

از بین همه این مواد ، یکی از متداول ترین مدل های واکس رنگ خودرو ، واکس کارنوبا می باشد. این نوع واکس برای چندین دهه استاندارد طلایی واکس های خودرو و دریایی بوده و به حق نیز چنین می باشد. دو نوع محصول وجود دارد که می توانید هنگام واکس زدن ماشین خود از آنها استفاده کنید : واکس ماشین بر پایه کارنوبا و درزگیر رنگ. موم کارنوبا از برگ های یک درخت خرما برزیلی ساخته شده است و درخشندگی خوبی با کیفیت بالا ارائه می کند. درزگیر رنگ یک موم بر پایه پلیمر است که درخشندگی طولانی تری و محافظت بیشتری را ارائه می دهد. بسته به برند و نوع واکسی که متخصصین استفاده می‌ کنند ، دستورالعمل‌ های متفاوتی می‌ تواند در مورد نحوه بهترین استفاده از واکس در ماشین شما وجود داشته باشد.

واکس کارنوبا چیست ؟

واکس ماشین کارنوبا یک نوع واکس گیاهی است که با استفاده از برگ درخت نخل برزیل که به آن ” درخت زندگی ” گفته می شود ، تولید می شود. این ماده مومی از درختان در برابر آفتاب متشنج آمریکای جنوبی محافظت می کند.

واکس ماشین کارنوبا چیست

واکس کارنوبا ، پایه اصلی فرمولاسیون واکس بسیاری از خودروها بوده و کارنوبای طبیعی با روغن ها ، عصاره نفت خام ، حلال ها و مواد مشابه دیگر مخلوط می شود تا در یک محصول نهایی استفاده شود. واکس اتومبیل که درصدی از خلوص را از لحاظ کارنوبا مشخص می کند ، فقط به سطح خلوص موم کارنوبای مورد استفاده در محصول اشاره دارد ، نه مقدار واکس کارنوبای طبیعی در فرمول آن!

استفاده از این واکس ماشین ، نتیجه نهایی بسیار خوبی برای خودروی شما خواهد داشت. این مدل واکس باعث درخشش خودروی شما شده و این مدل واکس باید بیشتر از محصولات موم مصنوعی استفاده شود.

عملکرد واکس خودرو به گونه است که واکس به سطحی که روی آن اعمال می شود می چسبد. هنگامی که اجازه داده می شود روی سطح خشک شود و سپس از بین برود ، یک لایه بسیار نازک را پشت سر می گذارد که دارای خواص آبگریز و بازتابی است. درون واکس مواد دیگری مانند روغن ها و حلال ها وجود دارند که می توانند ظاهر و وضعیت سطح زیرین را افزایش دهند. از آنجا که واکس یک لایه پیوندی دائمی نیست ، به مرور زمان از بین رفته و نیاز به استفاده مجدد دارد. واکس ها با ترکیبات مصنوعی بیشتر عمر می کنند ، گاهی به قیمت خواص بازتابی آن!

تفاوت بین واکس و پولیش ماشین چیست ؟

در مورد صفرشویی خودرو باید تفاوت بین واکس و پولیش را بدانید. پولیش خودرو در واقع یک راه درمانی ( اصلاح = تعمیر ) است. پولیش گرد و خاک ، جرم ، روغن و خط و خراش های ناشی از شستشوی عادی ماشین را از بین می برد. حلال های موجود در پولیش اجازه می دهد تا ناخالصی های روی سطح رنگ از بین برود و یا تا حداقل میزان ممکن کاهش یافته و باعث درخشش خودرو می گردد. از پولیش خودرو می توان در فرآیند چند مرحله ای مراقبت از رنگ خودرو استفاده کرد و در پایان کار خودروی شما باید بدرخشد. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که از رنگ خودرو محافظت نکرده و آب بندی نمی کند. واکس ماشین تنها راه محافظت واقعی از رنگ خودرو بوده و باید بعد از مرحله پولیش انجام شود.

بهترین واکس مناسب ماشین چیست ؟

هر واکسی بر اساس نیازها متفاوت هستند. در واقع بهترین واکس مناسب شستشوی خودرو عبارتند از :

واکس ماشین طبیعی

موم واقعی اتومبیل با پایه مومی طبیعی مانند موم کارنوبا ، موم و یا سایر موارد مشابه ایجاد می شود. واکس ها را می توان به واکس های تمیزکننده و واکس نهایی طبقه بندی کرد و انتخاب موم مناسب به نوع خودروی شما بستگی دارد. درزگیر رنگ یک محصول مصنوعی است.

واکس تمیزکننده

واکس های تمیز کننده خودرو یک محصول همه جانبه محسوب می شود. این واکس ها حاوی مواد شیمیایی و گاهی ساینده برای پاک کردن رنگ ، پاک کردن اکسیداسیون و پولیش هستند و یک لایه محافظتی برای خودروی شما ایجاد می کنند.

واکس ماشین نهایی

این نوع واکس هیچ توانایی در تمیز کردن ندارد. در واقع این نوع واکس آخرین مرحله از یک فرآیند اختصاصی چند مرحله ای است که شامل شستشو ، تمیزکاری کامل ، استفاده از یک ترکیب ، نظافت موتور و یا پاک کننده چرخشی و یک مرحله پولیش است.

نحوه واکس زدن خودرو چگونه است ؟

جمع آوری تجهیزات

 1. یک عدد سطل و یک اسفنج. سعی کنید یک سطل را برای صابون و یک سطل را برای آب کشی در نظر بگیرید.
 2. دستمال های میکروفایبر
 3. صابون مخصوص شستشو
 4. پولیش خودرو
نحوه واکس زدن خودرو

آماده سازی سطح خودرو

متخصصین شرکت آس سعی بر این دارند تا با شستشوی خودروی شما هر گونه کثیفی روی سطح را پاک کنند. سعی بر این است تا کار از چرخ های خودرو آغاز شود تا تا با پیشرفت هیچ گونه جرم و کثیفی روی سطح ماشین نپرد. بهتر است واکس ماشین را روی یک وسیله نقلیه تمیز و خشک بمالید. یا وسیله نقلیه خود را به کارواش ببرید و یا از خدمات کارواش سیار شرکت آس بهره مند شوید و خودرویی تمیز درب منزلتان داشته باشید. اجرای واکس خودرو با یک ماشین تمیز بسیار مهم است ، زیرا هر گونه کثیفی و آلودگی که روی سطح ماشین باقی می ماند ممکن است باعث خراشیدگی پوشش شفاف رنگ هنگام استفاده از واکس شود. به درب ها ، دستگیره های در و قسمتی که کناره ماشین به قسمت زیرین تغییر می کند توجه ویژه ای داشته باشید ، زیرا این قسمت ها اغلب نادیده گرفته می شوند. قبل از استفاده از هرگونه واکس ، مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما کاملا خشک است.

استفاده از واکس ماشین چند منظوره

برخی از مراحل آماده سازی ذکر شده در بالا در صورت استفاده از واکس تمیز کننده انجام می شود. در صورت لزوم برای وسیله نقلیه خود ، مراحل خاصی را اعمال کنید. از آنجایی که این واکس ها برای تمیز کردن رنگ طراحی شده اند ، نیاز به زور بدنی دارد. هرچه شرایط رنگ بدتر باشد ، به انرژی بیشتری نیز برای اعمال نیاز خواهید داشت. با توجه به مدل های مختلف واکس ماشین همچون مایع ، چسب و اسپری متدها متفاوت خواهد بود. در صورت استفاده از واکس ماشین در بسته بندی های تیوپی باید بسته را باز کرده و پد را بردارید. در زیر پد یک لایه دیگری وجود دارد که واکس روی آن قرار گرفته است. در صورتی که در روند واکس خودرو از درزگیر رنگ مایع استفاده می شود ، مقدار کمی از درزگیر باید مستقیما روی پد مالیده شود. در هر دو حالت بسیار مهم است که با مقدار کمی از واکس کار آغاز گردد.

بهتر است خودرو به صورت تکه تکه واکس زده شود تا بتوانید به خاطر بیاورید که در کجا واکس زده اید و از نشستن واکس برای مدت طولانی روی خودرو و خشک شدن آن جلوگیری کنید. اگر واکس را برای مدت طولانی روی ماشین بماند سفت شده و جدا کردن آن بسیار سخت می شود. البته به رنگ ماشین شما آسیبی نمی رساند ، اما حذف واکس را بسیار سخت و دشوار می کند. از این رو بهتر است روند واکس زدن خودرو با یک بخش از خودرو شروع کشده و سپس به قسمت بعدی بروید. یک مکان خوب برای شروع ، پنل گلگیر جلو است که در دو طرف خودرو بالای چرخ‌ های جلو قرار گرفته و تا جلوی خودرو امتداد دارد. از اینجا به دور وسیله نقلیه ادامه می دهید و هر بخش از ماشین را

اعمال واکس

 • واکس اتومبیل را با استفاده از روش توصیه شده در دستورالعمل های خاص محصول اعمال کنید. واکس به طور معمول در سایه اعمال می شود تا از ایجاد مشکل در روند براق کردن رنگ جلوگیری شود.
 • واکس ماشین را بر روی سطوح خشک اعمال کنید ، مگر اینکه دستورالعمل محصول چیز دیگری باشد. رنگ مرطوب باعث ایجاد رگه هایی می شود. واکس را به صورت حرکات دایره ای و چرخشی و در سطوح کوچک اعمال کرده و یک لایه نازک از واکس را روی کل سطح رنگ بمالید.
 • اجازه دهید واکس خشک شود. زمان خشک شدن با توجه به نوع محصول متفاوت خواهد بود. برای از بین بردن لکه ها از دستمال های میکروفایبر استفاده کنید.

اعمال واکس ماشین به صورت دستی

در حین اعمال واکس بهتر است به صورت حرکت دایره ای و آرام این کار انجام شود. یک لایه نازک از موم باید بر روی بخشی از وسیله نقلیه شما اعمال شود. بهتر است از ردیف های افقی یا عمودی دایره ها استفاده کنید تا مطمئن شوید که کل منطقه پوشیده شده است. سعی کنید از استفاده بیش از حد موم خودداری کنید ، زیرا ضروری نیست و در واقع می تواند حذف آن را دشوارتر کند. یک لایه نازک که در آن همچنان رنگ خودرو را از طریق موم مشاهده کنید ایده آل است. بعد از اینکه واکس را روی ماشین خود زدید ، متوجه خواهید شد که ظرف چند دقیقه موم شروع به خشک شدن می کند. وقتی موم خشک شد ، مات به نظر می رسد و تا حدودی گچی به نظر می رسد.

 • سعی کنید واکس ها را در ظرف های در دار نگهداری کنید. اگر واکس خیلی سریع خشک شود و خیلی طولانی خشک بماند ، حذف اضافی های آن دشوار شده و باقی ماندن شفافیت بسیار مشکل تر خواهد بود.
 • واکس ماشین را فقط روی ماشین خشک بمالید. وقتی اپلیکاتور شما آب را جذب می کند باعث ایجاد نوار موم شده و کار با آن دشوارتر می شود.
 • از یک پلی فوم یا اپلیکاتور { اعمال کننده } میکروفایبر برای پوشاندن یک لایه نازک یکنواخت روی پانل استفاده کنید. حرکت تا زمانی که سطح و اپلیکاتور شما تمیز و عاری از هرگونه ساینده باشد ، مهم نیست. تا زمانی که منجر به پوشش کامل صفحه شود ، می توانید از دایره ها ، خطوط مستقیم یا دریچه های متقاطع استفاده کنید.
 • در صورت نیاز اجازه دهید واکس خشک شود.
 • واکس اضافی را با یک حوله میکروفایبر با کیفیت پاک کنید.

واکس را با یک پارچه نرم با استفاده از یک حوله میکروفایبر و یا پارچه نرم دیگری واکس را از سطح ماشین خود جدا کنید. با اعمال فشار ملایم به پارچه و با استفاده از یک حرکت دایره ای برای حذف اکثریت موم شروع کنید. هنگامی که موم قابل مشاهده از بین رفت ، می توانید با استفاده از یک حرکت دایره ای سریع ، ماشین را صاف کنید تا درخشندگی و براقیت رنگ را افزایش دهید. پس از برداشتن واکس خودرو ، سطح ماشین شما باید براق و درخشان و صیقلی به نظر برسد.

اعمال واکس خودرو با دستگاه

 • روی سطح پولیشر یک پد فوم یا لایه میکروفایبر نصب کنید.
 • اگر از واکس خمیری استفاده می کنید ، واکس را به طور مساوی روی پد پخش کنید ، مانند یک تکه نان تست. اگر از واکس مایع استفاده می کنید ، پد را با چند نقطه اندازه قطره بزنید.
 • پد را در مقابل پانل قرار دهید و قبل از روشن کردن پولیشر ، محصول را در اطراف ( در صورت استفاده از واکس رنگ خودروی مایع ) پخش کنید.
 • اگر از واکس اتمام کننده استفاده می کنید ، دستگاه را به سرعت 3-4 بچرخانید. اگر از واکس تمیز کننده با مواد ساینده استفاده می کنید ،زیرا سعی می کنید اصلاح رنگ جزئی انجام دهید ، می خواهید سرعت را در اکثر صیقل دهنده های DA حدود 4-5 تنظیم کنید.
 • با روشن شدن دستگاه ، واکس را به طور مساوی روی پانل پخش کنید.
 • دستگاه را در حالی که هنوز پد روی پنل است خاموش کنید تا از وارد کردن هرگونه محصول به هوا جلوگیری شود.
 • بسته به واکس مورد استفاده ممکن است بتوانید آن را در بقیه قسمت های وسایل نقلیه پخش کنید.
 • هنگامی که محصول مورد استفاده قرار گرفت و خشک شد ، با یک حوله میکروفایبر با کیفیت پاک کنید.

هر چند وقت یکبار ماشین را واکس بزنیم ؟

این موضوع بستگی به نوع واکس مورد استفاده شما ، عادت های رانندگی ، شرایط محیطی منطقه و نوع خودروی شما دارد. معمولا هر سه الی چهار ماه یکبار واکس را روی بدنه خود اعمال کرده ، البته بعضی از مدل ها را باید سالی یکبار استفاده کنید. همچنین در نظر داشته باشید که متغیرهایی وجود دارند که این پتانسیل را محدود می کنند. واکس ماشین نقشی بسیار مهم در مراقبت مناسب از نمای خارجی خودرو شما دارد.

مزایای واکس خودرو چیست ؟

واکس رنگ خودرو در درجه اول یک مانع محافظ برای پوشش خودرو شما است. سد واکسی سطح ماشین شما را در برابر اکسیداسیون و انواع آلاینده ها مانند خاک ، ایرادات ، نمک ، ریزش صنعتی ، گرد و غبار ترمز و غیره محافظت می کند. هرچه رنگ خودروی شما بهتر محافظت شود ، ماندگاری بیشتری خواهد داشت. این امر به ویژه در مورد رنگ های شفاف دارای اهمیت است ، زیرا پوشش شفاف چیزی است که در واقع محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را برای رنگ زیر فراهم می کند. برخلاف تصور عموم واکس ها مقدار قابل توجهی از محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه نمی دهند. واکس فقط از لایه شفاف محافظت می کند تا بتواند کار مسدود کردن اشعه ماوراء بنفش را انجام دهد. برخی از واکس ها که واکس های پاک کننده نامیده می شوند ، حتی می توانند اکسیداسیون نور و آلودگی ها را هنگام استفاده از آن حذف کنند ، زیرا حاوی ساینده و حلال هستند. خواص آبگریز واکس به ریختن آب از رنگ شما کمک می کند و باعث کاهش لکه های آب و قلمه زنی می شود که ممکن است در صورت نشستن آب روی سطح ایجاد شود. همچنین میزان خشک شدن شما را کاهش و به نوبه خود احتمال ساییدگی رنگ را کاهش می دهد.

واکس های کارنوبا از نظر میکروسکوپی متخلخل هستند ، که به سطح زیرین اجازه تنفس می دهد. این موضوع برای رنگ و پلاستیک مهم است. واکس های کارنوبا برای خودرو کیفیت بصری عمیقا بازتابنده و گرم را به سطوح رنگ آمیزی شده القا می کنند. موم همچنین می تواند به پر کردن و پوشاندن خراش های بسیار سبک کمک کند. این فقط موقتی است و شما باید یک ترکیب ساینده یا پولیش تهیه کنید که بیشتر برای از بین بردن خراش های سطحی مناسب است. مزیت دیگر واکس رنگ خودرو که اغلب به آن اشاره نمی شود ، قابلیت لمس کردن است. واکس با کیفیت می تواند رنگ شما را نرم تر کند. واکس های مدرن با انواع روکش ها مانند ژل کت ، اورتان ، مینای اکریلیک ، روکش شفاف و حتی موادی مانند چوب ، فلز ، پلاستیک و شیشه سازگار است. تقریبا هر سطح صافی که در معرض هوای آزاد و یا عناصر طبیعی قرار دارد ، می توانند از مزایای پوشش واکس بهره مند شوند.

نکات کلیدی :

اگر خودروی شما یک یا دو ساله است یا هنوز روکش خوبی دارد ، ممکن است یک واکس اسپری آسان تمام چیزی باشد که نیاز دارید. اما به خاطر داشته باشید که این محصولات سریع‌ ترین زمان را از بین می‌ برند و برای برنامه‌ های هفتگی یا موارد خاص مناسب‌ تر هستند. در حالی که یک درمان سریع واکس اسپری می تواند ظاهر خودرو را شاداب کند ، هیچ واکسی واقعا درخشش خودروی جدیدتر را بهبود نمی بخشد. اگر قصد ندارید خودروی خود را برای مدتی تعویض کنید ، اعمال واکس خودرو به حفظ سطح رنگ خودرو در طول زمان کمک می کند. اگر ماشین قدیمی‌ تری دارید ، یا ماشینی دارید که روکش آن قبلا شروع به اکسید شدن کرده یا کثیفی در آن وجود دارد ، ممکن است بخواهید محصولی را در نظر بگیرید که امتیاز بالایی برای تمیز کردن دارد تا به بازگرداندن و حفظ سطح رنگ کمک کند. واکس های مایع بهترین عملکرد را در تمیز کردن نشان دادند.

واکس‌ ها می‌ توانند ساینده باشند و ذرات ریز موجود در واکس‌ های خودرو یا مواد شیمیایی خشن می‌ توانند خراش‌ های ریز یا مه‌ای روی سطح خودروی شما ایجاد کنند. خودروهای تیره رنگ راحت تر از خودروهایی با رنگ روشن خراش را نشان می دهند. اگر خودروی مشکی یا تیره دارید ، مراقب محصولات مورد استفاده در خدمات واکس زدن ماشینتان باشید. برخی از واکس ها می توانند بر روی قطعات پلاستیکی غیر براق و متخلخل مانند ضربه گیرها ، پانل های پلاستیکی بدنه و تزئینات درب ، بقایای قابل مشاهده باقی بگذارند. این قسمت ها اغلب سیاه یا خاکستری هستند و برخی خودروهای جدیدتر ممکن است تعداد زیادی از آنها را داشته باشند.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader