0
سبد خرید خالیست.

طراحی نمای بیرونی ساختمان

طراحی نمای بیرونی ساختمان

طراحی نمای بیرونی ساختمان

شاید شما هم تصمیم داشته باشید تا ساختمان ( محل زندگی و یا اداری ) خود را متناسب با محیط پیرامون طراحی مجدد کنید تا هم هزینه های اضافی ساختمان کاهش یافته و هم از سرمایه شما محافظت شود. طراحی نمای بیرونی ساختمان شامل اندازه و شکل ساختمان شما ، نحوه قرارگیری آن در محله اطراف و فضای خیابان و تاثیری که بر آن منطقه می گذارد ، می باشد. در حالی که طراحی ساختمان سلیقه شخصی است ، اما طراحی خانه یا بازسازی منافع عملی دارد که باعث ایجاد هارمونی با سایر ساختمان های اطراف می گردد و تاثیر آن در زمین بود ( نوع و شکل زمین به ویژه در اثر فرسایش و ته نشست و زلزله و غیره ) را کاهش می دهد. اگر شما در حال ساخت و ساز در یک زیربخش جدید هستید ، ممکن است توسعه دهنده قوانین و الزامات اضافی را وضع کرده باشد که علاوه بر هرگونه قوانین و شرایط شورا ، باید از آنها پیروی کنید. اطمینان حاصل کنید که پیمان برنامه نویس برای دانستن اینکه در بخش خود چه کارهایی می توانید انجام دهید یا نمی توانید انجام دهید ، را درک می کنید. در نظر داشته باشید که هر محله ای می تواند ویژگی های طراحی منحصر به فردی داشته باشد ، به خصوص اگر همه به گونه ای طراحی نمای بیرونی ساختمان را انجام داده باشند که با محیط اطراف همخوان باشد. این ممکن است ارزش املاک را افزایش دهد و می تواند به حفظ روابط خوب با همسایگان کمک کند.

طراحی نمای بیرونی ساختمان چیست

تفاوت بین طراحی نمای بیرونی ساختمان با طراحی نمای داخلی ساختمان چیست ؟

دانستن تفاوت بین طراحی نمای خارجی و داخلی می تواند به شما در ده ها جنبه از تزئینات و طراحی ساختمان کمک کند. هنگام انتخاب عناصر خارجی و داخلی خاص مانند رنگ و درب ، باید لیست طولانی از فاکتورها در نظر گرفته شود. دانستن چگونگی استفاده صحیح از این عناصر شما را قادر می سازد خانه ای کاربردی و در عین حال شیک در محیط داخل و خارج ایجاد کنید. طراحی نمای بیرونی و داخلی ساختمان نه تنها ساختار معماری نما را شامل می شود ، بلکه کف سازی و رنگ و دکوراسیون مناسب برای محیط داخل و یا خارج ساختمان را نیز در بر می گیرد. به عنوان مثال طراحی نمای بیرونی شامل طراحی باغ و باغچه و پاسیو و …. و طراحی نمای داخلی شامل تمامی قسمت های داخلی ساختمان شما ( از اتاق خواب گرفته تا آشپزخانه و سرویس بهداشتی ) می باشد.

درب های خارجی امنیت و مقاومت در برابر آب و هوا را ایجاد می کنند و شامل درب های جلو و عقب ، درهای کشویی شیشه ای ، درب های شیشه ای دو لنگه و درهای پاسیو می شوند. درب های بیرونی به طور معمول از فولاد ، فایبرگلاس یا چوب ساخته می شوند و در اندازه ها و سبک های مختلف مانند طرح های تابلویی و شیشه ای یا الگوهای جلو پنجره در دسترس هستند. درب های داخلی عمدتا برای جلوگیری از سر و صدا و ایجاد حریم خصوصی ، به ویژه در حمام و اتاق خواب مناسب هستند. درب های داخلی معمولا از تخته فایبر با چگالی متوسط و چوب کامپوزیت ساخته می شوند و ممکن است توخالی یا جامد باشند. رنگ خارجی بر پایه آلکید یا لاتکس است و در پایان به صورت صاف با درخشندگی کم ، نیمه براق و براق خواهد بود. رنگ داخلی عموما لاتکس بر پایه آب است.

متدهای طراحی نمای بیرونی ساختمان :

تعیین استراتژی پروژه طراحی نمای بیرونی ساختمان

اول و مهم تر از همه باید طراحی پروژه شما مشخص شده باشد! اگر اهداف پروژه خود را مشخص نکرده اید ، ابتدا این کار را انجام دهید. تعیین اهداف پروژه به شما کمک می کند تا راه برای تصمیم گیری های آینده ، از جمله تصمیم گیری در مورد طراحی خارجی ، هموار شود. این کار بسیار مهم بوده و تصمیمات آینده شما را آسان تر می کند. سپس ، از اهداف پروژه خود برای شکل دادن و تعریف استراتژی طراحی نمای بیرونی ساختمان استفاده می شود. اهداف در اشکال و اندازه های مختلف وجود دارد. آنها می توانند به سبک طراحی ، زیبایی شناسی ، بودجه ، عملکرد ، پایداری ، توانایی ساخت و برنامه مربوط شوند. ممکن است توقع شما در طراحی و بازسازی مجدد ساختمان خود هر یک از موارد زیر باشد :

 • طراحی مدرن :‌ شما می توانید ویژگی های طراحی مدرن را در طراحی نمای بیرونی بگنجانید.
 • طراحی ساختار ساده : می توانید در مورد ارتفاع سازه ، ارتفاع سقف و جزئیات آن فکر کنید. ممکن است بخواهید تزئینات را کم کرده و کارهای اصلاح را از بین ببرید.

بررسی وضعیت جغرافیایی ، منطقه و آب و هوا

ویژگی های منطقه ای که ساختمان شما در آن جا قرار دارد ، بر طراحی نمای بیرونی ساختمان تاثیر به سزایی خواهد داشت. نقشه برداری و دسترسی به منطقه مورد نظر در تعیین محل قرارگیری ساختمان ، دسترسی به پارکینگ و نوع پایه مورد استفاده سهم بسیار بزرگی دارد. جهت گیری نور خورشید و پوشش گیاهی نیز بر نحوه جهت یابی و ترسیم نقشه نیز تاثیر به سزایی خواهد داشت. سرانجام نماها ، حریم خصوصی و امنیت بر طراحی خارجی شما تاثیر می گذارد. مواردی همچون پنجره ها کجا هستند ، اندازه آنها چقدر است و چگونه می توانید نماهای خاصی را نمایش یا برجسته کنید را باید در نظر بگیرید. شرایط آب و هوایی محلی و عوامل محیطی نشانگر معیارهای عملکرد برای طراحی نمای بیرونی ساختمان شما است. اگر ساختمان شما در یک منطقه ای با آب و هوای گرم و مرطوب با باران بسیار کم در مقابل آب و هوای سرد قرار داشته باشد ، ویژگی های طراحی متفاوت است. در یک حالت ، ممکن است دارای پنجره های تاق نمای بزرگ باشید در حالی که در حالت دیگر ، ممکن است دیوارهای عایق ضخیم و دهانه های کوچکتر داشته باشید. به همین ترتیب ، زندگی در یک منطقه جنگلی و مستعد آتش سوزی نشان می دهد برخی از الزامات طراحی مانند اجتناب از برخی مصالح ساختمانی و روش های ساختاری برآورده می شود. زندگی در امتداد ساحل با وزش باد و طوفان به معنای جلوگیری از ایجاد پیش آمدگی های بزرگ برای به حداقل رساندن بلند شدن سقف است.

به همین دلیل است که تجزیه و تحلیل دقیق محل قرارگیری ساختمان شما که شامل تحقیق در مورد شرایط آب و هوایی است بسیار حائز اهمیت می باشد. باد غالبا به کدام طرف است ؟ آیا نسیم های خوبی در تابستان از جنوب غربی می وزد ؟ آیا در تابستان باران شدیدی می بارد ؟ و نوسانات رطوبت و دما چطور ؟ هنگام طراحی خانه خود می خواهید همه شرایط آب و هوایی و آب و هوایی را درک کنید.

طرح ریزی نقشه اولیه

تصمیمات طراحی زیادی وجود دارد که باید در طول یک پروژه اتخاذ شوند و مهم است که به یاد داشته باشید که همه آنها به هم وابسته و مرتبط هستند. نقشه کف بر طراحی بیرونی و طراحی بیرونی بر نقشه کف تاثیر می گذارد. ما غالبا خود را در حال مشاهده چیزهایی در قسمت بیرونی ( به صورت مدل سه بعدی یا ارتفاع 2 بعدی ) می بینیم و سپس به نقشه طبقه می رویم و برمی گردیم. یا از پلان کف به نمای خارجی و پشت مطمئن شوید که هنوز به درستی کار می کند و خوب به نظر می رسد.

نکته کلیدی در طراحی نمای بیرونی ساختمان این است که به یاد داشته باشید که باید آن را همزمان با نقشه کف طراحی کنید ، نه بعد از واقعیت! روند طراحی تکراری است. این کار بین نقشه های طراحی به جلو و عقب زیادی مربوط می شود و نسبت به هر تصمیم طراحی که بگیرید تا رسیدن به طراحی نهایی واکنش نشان می دهد.

برخی از سبک های طراحی دارای ویژگی های خاصی هستند که باعث کارایی آنها می شود. خانه های سنتی با سقف های شیروانی یا لبه دار معمولا ” ریزه کاری ” دارند تا باعث ایجاد جذابیت در چندین خط سقف ، اتاق خواب ، ایوان ها و پاسیوی های نمایشی شود. هنگام طراحی نقشه کف ، باید این موارد برجسته در نظر گرفته شود. نمی توانید تصور کنید که یک طرح مستطیل شکل و جذابیت سقف های سنتی را به شما می دهد. در عین حال ، یک خانه مدرن با سقف تخت یا مجموعه ای از سقف های شیب دار ممکن است استراتژی سازمانی کاملا متفاوتی با طرح کف داشته باشد تا به دستیابی به ظاهری که سقف های تخت یا حجم های متفاوت ایجاد می کند ، کمک کند.

طرح ریزی پایه و کف طراحی نمای بیرونی ساختمان

یکی از بزرگترین اختلافات بین یک معمار / طراح باتجربه و شخصی با یک طراح DIYer در نحوه طراحی آنها است. یک طراح باتجربه به صورت سه بعدی فکر می کند! هنگامی که ما از طریق نقشه های طبقه شروع به کار می کنیم ، همچنین به این فکر می کنیم که تصمیمات ما چگونه بر ارتفاعات ، مقیاس ، اندازه گیری و خطوط سقف خانه تاثیر می گذارد. از طرف دیگر ، یک طراح اولین بار ابتدا بر روی نقشه کف متمرکز شده و سپس قسمت خارجی آن را از آن استخراج می کند یا آنها یک ارتفاع ایجاد می کنند و سعی می کنند نقشه طبقه را متناسب با آن قرار دهید.

طراحی خوب احساس خوبی دارد. این احساس ” درست ” ناشی از پاسخ ناخودآگاه به اصول خوب طراحی در حال استفاده است. اغلب گفته می شود که طراحی خوب ، اگر به خوبی انجام شود ، نامرئی است و فقط وقتی که ضعیف انجام شود متوجه می شویم. آنچه می خواهیم بگوییم این است که طراحی خوب غالبا مورد توجه قرار نمی گیرد ،زیرا درک آن بسیار آسان است که فقط طبیعی احساس می شود و راه حل واضح آن است. در ادامه قصد داریم شما را با اصلاحات رایج در طراحی نمای بیرونی ساختمان آشنا کنیم :

 • حجم سازی : حجم سازی را می توان به صورت تکه یا اشکالی که یک خانه را تشکیل می دهد در نظر گرفت ، همچون بلوک های ساختمانی کودکان! بعضی اوقات یک خانه از یک جعبه بزرگ ساخته می شود و گاهی اوقات از چندین جعبه با سایزهای مختلف.
 • تعادل : تعادل عبارت است از رابطه بصری بین قسمت های یک خانه ( چیدمان ، اندازه ، شکل اجزای مختلف خانه ) وقتی تعادل وجود داشته باشد ، تعادلی بین عناصر متضاد وجود دارد. این لزوما به معنای تقارن نیست. تعادل از راه های دیگری وجود دارد که باعث ایجاد دید بصری شود مانند کنتراست در اندازه ، شکل و پیچیدگی که هنوز هم باعث می شود یک ترکیب یا نمای بیرونی خانه احساس پایداری و تعادل کند.
 • مقیاس : مقیاس به اندازه نسبی چیزی در مقایسه با چیز دیگری یا استاندارد مرجع اطلاق می شود. به ویژه برای نمای بیرونی خانه ، مقیاس اغلب به چگونگی اندازه خانه در مقایسه با خانه های اطراف یا اندازه قطعات اشاره دارد. هنگام طراحی فضاها ، یک استاندارد مرجع مهم که باید همیشه به آن توجه داشته باشید ، اندازه بدن انسان است.
 • تناسب : تناسب با مقیاس و تعادل رابطه نزدیک دارد. اما یک قدم جلوتر می رود و یک ماژول یا ویژگی اندازه گیری را اختصاص می دهد. در حالی که مقیاس به مقایسه یک شی با شی دیگری اشاره دارد ، نسبت تعیین می کند که اندازه ” مناسب ” از شی دوم یا نسبت باید چند باشد.
 • ریتم : می توان ریتم را استفاده تکراری از گروهی از عناصر ، حداقل سه مورد ، برای ایجاد الگوی قابل تشخیص دانست. تکرار پنجره ها ، مواد متناوب و پیشرفت فرم ها ( به عنوان مثال بزرگترین به کوچکترین ) همه از مصادیق ریتم هستند.

اگر در طراحی نمای بیرونی ساختمان این اصول کلی طراحی به درستی اعمال می شوند ، پایه و اساس بهترین طرح های معماری را ایجاد کرده و به ایجاد هماهنگی کمک می کنند.

رایج ترین مراحل طراحی نمای بیرونی ساختمان :

 1. پیش – طراحی : این روند با یک مرحله ” کشف ” کامل از قبل طراحی شروع شده که منجر به یک طراحی مفهومی می شود. در فرآیند Pre-Design ، مشتری ، منطقه و نیازهای پروژه را می شناسیم. ما برای آگاهی از منطقه ، کدها ، متن و شرایط موجود آنالیز را انجام می دهیم. ما همچنین یک پرسشنامه مشتری انجام می دهیم و یک خلاصه پروژه برای تعریف برنامه و اهداف پروژه می نویسیم.
 2. طراحی مفهومی : پس از اتمام این ، ما سرانجام احساس اطلاعات کافی می کنیم تا روند طراحی نمای بیرونی ساختمان شما را شروع کنیم. ما با جمع آوری نمودارها و مطالعات برنامه ریزی فضا شروع می کنیم. اینجاست که ما شروع به فکر کردن در مورد نحوه قرارگیری بلوک ها در منطقه و چگونگی همسو شدن با سبک معماری که در صدد دستیابی به آن هستیم ، می کنیم. این مطالعات اولیه به صورت طرح های اولیه مفهومی گردآوری شده که ما توسعه می دهیم و با مشتریان خود به اشتراک می گذاریم. سپس آنها را به یک مفهوم طراحی ترجیحی محدود می کنیم. اولین اکتشافات ما در مرحله توسعه طراحی ، توسعه طراحی نمای خارجی ساختمان است. ما بر زیبایی ، پالت مواد خارجی ، تنظیمات پنجره / درب و طراحی سقف تمرکز می کنیم. همانطور که ما در طراحی بیرونی کار می کنیم ، سبک معماری ( یا ویژگی های آن ) را نیز در نظر گرفته و تصاویر الهام بخشی از پروژه هایی را که ما و مشتریانمان دوست داریم ، مرور می کنیم. ما همچنین الزامات عایق بندی برای دیوارها ، سقف و مونتاژ کف ( حداقل برای دانستن ضخامت مجموعه های مختلف ) و استراتژی های ضد آب را تایید می کنیم.
 3. به طور معمول ، فرآیند طراحی نمای بیرونی ساختمان شامل کار با مدل های مطالعه سه بعدی ، ارتفاعات خارجی ، نقشه های طبقه و بخش های دیواری است. این به ما کمک می کند اثرات تصمیمات طراحی خود را هنگام تصمیم گیری درک کنیم. به عنوان مثال ، وقتی در اندازه ها و محل قرارگیری پنجره کار می کنیم ، باید تاثیر آن را بر روی سطح خارجی ، طرح کف و قسمت دیوار در نظر بگیریم.
 4. طراحی نمای بیرونی با این تصمیمات بزرگتر طراحی آغاز می شود. در نهایت به جزئیاتی مانند طراحی نرده ، ضد آب ، زهکشی ، بالکن های خارجی ، مقایسه پنجره ، تحقیق در مورد محصول و مشخصات منجر می شود. موارد زیادی در طراحی بیرونی وجود دارد ، بنابراین فکر دیگری نکنید.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader