0
سبد خرید خالیست.

سیر تا پیاز باغبانی تخصصی

باغبانی تخصصی

باغبانی تخصصی

یک باغ پر از میوه و مرتب بسیار لذت بخش است. این باغ می تواند انواع سبزیجات و میوه های تازه را برای شما و خانوده تان فراهم کند. باغبانی همچنین یک سرگرمی با ارزش بوده و راهی برای بهبود آمادگی جسمانی شما می باشد. اگرچه درست است که ما می توانیم سبزیجات تازه ، یخ زده یا کنسروی با کیفیت را در سوپر مارکت ها بخریم ، اما امروزه بیشتر افراد گرایش به انجام خدمات باغبانی در منزل خود دارند تا از روند از تولید به مصرف ساده شود! در این مقاله سعی کرده ایم مهم ترین امور و اصول پایه ای مربوط به باغبانی مدرن و حرفه ای را برایتان جز به جز شرح دهیم. پس با آس همراه باشید!

محاسبه قیمت و هزینه خدمات باغبانی

محل قرارگیری باغ :

موقعیت باغ شما بسیار اهمیت دارد. در صورت امکان باغ خود را در محیطی با نور کامل آفتاب ، در نزدیکی خانه ، بر روی خاک خوب و نزدیک به منبع آب راه اندازی کنید. اکنون به بررسی هر یک از این موارد می پردازیم :

نور خورشید

برای رشد و نمو بیشتر سبزیجات به نور کامل خورشید احتیاج دارند. محصولات گیاهی برگ دار همچون بروکلی ، کلم برگ و اسفناج نیاز به سایه جزیی دارند. هیچ گیاهی را در سایه کامل نکارید. پرچین های بلند ، ردیف خاربن و درختان نه تنها سایه بیش از حدی ایجاد می کنند ، بلکه با رطوبت و مواد مغذی باغ ها نیز رقابت می کنند.

محل قرارگیری باغ در نزدیکی خانه

باغ را در نزدیکی خانه خود قرار دهید تا بتوانید به طور مرتب به آن رسیدگی کنید. نزدیک بودن به باغ به شما کمک می کند تا متوجه مشکلاتی همچون حشرات ، بیماری ها و علف های هرز شوید و این شرایط را برای شما فراهم می کند تا قبل وارد شدن آسیب های جدی ، اقدامات و کنترل های لازم را انجام دهید. یک مکان مناسب همچنین به شما امکان می دهد تا دوره های کوتاه از اوقات فراغت را صرف کار کردن با کارهای باغ یا برداشت میوه کنید.

تاثیر خاک در باغبانی تخصصی

هنگام جستجویمکان مناسبی برا باغ ، به خاطر داشته باشید که نوع دقیق خاک از عواملی مانند باروری زیاد ، زهکشی مناسب داخلی ، سهولت در زراعت ، ظرفیت نگه داشتن رطوبت مناسب و خاک سطحی عمیق از اهمیت کمتری برخوردار است. سعی کنید از انتخاب مناطق آلوده به جانسون گراس ( سورگوم علوفه‌ ای به نام Sorghum halepense که در جنوب ایالات متحده فراوان یافت می ‌شود ) ، علف های بلند و سایر علف های هرز مزاحم ، مناطقی با طاقچه های سنگی و زمین سفت و سنگی جلوگیری کنید. خاک ها می توانند با مواد آلی اصلاح و ترمیم شوند تا آن ناحیه بهبود یابد.

دسترسی به آب در باغبانی حرفه ای

در صورتی که سعی کنید بدون نیاز به آبیاری در باغ خود اقدام به پرورش آن کنید ، فقط به نتایج در حد متوسط دست خواهید یافت. کودهای گیاهی و مواد آلی باعث افزایش ظرفیت رطوبت خاک و کاهش تلفات تبخیر می شوند. با این حال ، تضمین تامین رطوبت کافی برای همیشه نیستند. در صورت امکان باغ را در نزدیکی منبع آب مناسب قرار دهید تا در هر زمان که لازم باشد دسترسی راحتی به آب داشته باشید!

برنامه ریزی در باغبانی تخصصی :

انتخاب محصولات مناسب

قطعا می خواهید سبزیجاتی را انتخاب کنید که غنی از انواع ویتامین ها و مواد معدنی باشد ، همچنین گزینه های شما باید مورد علاقه خودتان و خانوده تان نیز باشد. سایز باغ شما و سازگاری انواع خاصی از سبزیجات با محیط شما باعث می شود محصولاتی که انتخاب می کنید محدود شود. به یاد داشته باشید که کاشت محصولات بزرگی مانند ذرت یا خربزه در یک باغ کوچک باعث کاهش تعداد سایر سبزیجاتی می شود که می توانید بکارید.

تدوین نقشه

گاهی اوقات در طول زمستان ، سعی کنید یک نقشه ای برای باغ خود بکشید. کاتالوگ های بذر و توصیه های متنوع را جمع آوری کرده و سپس نقشه باغ را روی کاغذ بکشید. انواع سبزیجات انتخابی ، فاصله بین ردیف ها و گیاهان ، میزان کود مورد استفاده و زمان کاشت را مشخص کنید. محصولات زراعی چند ساله مانند مارچوبه ، توت فرنگی یا سایر میوه های کوچک را از یک طرف بکارید تا با سایر محصولات فصلی باغ شما در تداخل نباشند. محصولات زراعی پاییزه را از طرف شمال باغ بکارید تا بر روی سایر گیاهان سایه نیاندازند.

ردیف ها را طبق تاریخ کاشت محصولات مختلف مرتب کنید ، بنابراین فقط یک نوار باریک برای گیاهان اولیه آماده می شود. بقیه باغ ممکن است در صورت نیاز آماده شود. سعی کنید ردیف ها را در جهت شرقی / غربی مرتب کنید تا بیشترین نور خورشید را بگیرید. تمام فضای باغ خود را در تمام طول فصل رشد کاملا اشغال کنید. با کاشت دو گیاه مختلف را در رج‌ های متناوب در مزرعه ( کاشت نوع دیگری از سبزیجات بین سطرهای گیاهان زودرس ) ، می توانید از فضای موجود استفاده بهتری داشته باشید. محصولاتی که رشد آن ها طول می کشد ( آن دسته از گیاهانی که پس از خطر منجمد شدن دوباره پیوند می زنند ) بین ردیف های اولیه نخود ، کاهو ، اسفناج و موارد مشابه آن بکارید.

خدمات باغبانی حرفه ای
خدمات باغبانی حرفه ای

ردیف ها را طبق تاریخ کاشت محصولات مختلف مرتب کنید ، بنابراین فقط یک نوار باریک برای گیاهان اولیه آماده می شود. بقیه باغ ممکن است در صورت نیاز آماده شود. سعی کنید ردیف ها را در جهت شرقی / غربی مرتب کنید تا بیشترین نور خورشید را بگیرید. تمام فضای باغ خود را در تمام طول فصل رشد کاملا اشغال کنید. با کاشت دو گیاه مختلف را در رج‌ های متناوب در مزرعه ( کاشت نوع دیگری از سبزیجات بین سطرهای گیاهان زودرس ) ، می توانید از فضای موجود استفاده بهتری داشته باشید. محصولاتی که رشد آن ها طول می کشد ( آن دسته از گیاهانی که پس از خطر منجمد شدن دوباره پیوند می زنند ) بین ردیف های اولیه نخود ، کاهو ، اسفناج و موارد مشابه آن بکارید.

با کاشت به موقع گیاهان فصلی می توانید موفقیت چشمگیری به دست آورید و این سبزیجات در طول فصل رشد در دسترس خواهند بود. هر ماه لیستی ازکارهای عادی و روزمزه باغبانی تخصصی به همراه نقشه باغ و تقویم باغ برای خود تهیه کنید. با این کار رسیدگی به کارهایتان برای شما آسان تر خواهد شد.

برنامه ریزی برای باغبانی مدرن فصل پاییز

از تیر تا مهر ماه برنامه جدیدی پایه ریزی کنید تا در پاییز از سبزیجات تازه نهایت لذت را ببرید. سبزیجات پاییزه معمولا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. پس از تامین آب مورد نیاز باغبانی پیشرفته ، از سموم دفع آفات به درستی استفاده کرده و طبق دستورالعمل خدمات کوددهی و کاشت بذر را انجام دهید. از این رو در فصلی که کمتر کسی از چنین ظرافت هایی لذت می برد ، شما می توانید بهترین و تازه ترین مواد غذایی را میل کنید!

تجهیزات مورد نیاز باغبانی حرفه ای

تجهیزات مورد نیاز شما تا حد زیادی به اندازه باغ شما بستگی دارد. اگر یک باغ کوچک چند متری دارید تجهیزاتی همچون بیل ، شن کش آهنی ، چنگال مخصوص بیل زدن ، یک بیلچه با سری گرد و مخزن های مخصوص پاشیدن سموم دفع آفات تمام آن چیزی است که شما نیاز دارید. در باغ های بزرگتر ، ممکن است شما به ابزارهای اضافی مانند ماشین شخم زنی وعلف هرزه کنی و تراکتور نیاز داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که تمام تجهیزات مورد نیاز باغبانی تخصصی به خصوص اسپری ها و آب پاش به درستی کار می کنند. همچنین به ستون های چوبی و نخ و یا طناب برای علامت گذاری ردیف ها نیازخ خواهید داشت. به منظور آبیاری به شلنگ و یا آب پاش های مخصوص و حتی لوله های چکه کن و شلنگ های آبکش که کارایی بیشتری دارند ، نیاز خواهید داشت.

یادداشت تمام امور باغبانی

برای هر سبزی که می کارید نام هر گیاه ، منبع بذر ، تعداد قطعه ( در صورت وجود ) ، روزی که گیاهان را کاشته اید و تاریخ برداشت را یادداشت کنید. همچنین هر نوع ارزیابی خود از گیاه را بنویسید. سوابق مربوط به مواد شیمیایی مورد استفاده ، تجزیه و تحلیل کود و هر چیز مورد علاقه شخصی خود را حفظ کنید. همه این یادداشت ها به شما کمک می کنند تا باغچه سال آینده را کمی کارآمدتر طراحی کنید.

یادداشت تمام امور باغبانی

کاشت بذر گیاهان در باغبانی تخصصی

کاشت انواع گیاهان توصیه شده

انواع مختلفی از بذر سبزیجات در دسترس بوده و انواع جدیدتر و بهتر به طور مداوم در حال توسعه هستند. انتخاب تنوع مناسب با توجه به موقعیت فعلی باغ شما ممکن است گیج کننده باشد. از این رو باغبانان ترجیح می دهنده انواع گیاهانی که به آن ها توصیه می شود را بکارند. گونه های جدید را در قسمت کوچکی از باغ خود امتحان کنید تا متوجه شوید که ارزش انتخاب را دارد یا خیر‍! شاید بذرهای جدید نسبت به اقلام قدیمی برتری نداشته باشند. مواردی که هنگام انتخاب انواع بذر باید در نظر بگیرید عبارتند از :

تطبیق پذیری

برخی از انواع گونه های بذرها هم برای قسمت های شمالی و هم در قسمت های جنوبی مناسب هستند. آب و هوای ناحیه ( در مجاورت نزدیک گیاه ) ، همچنین ممکن است موفقیت یک گونه خاص را تحت تاثیر قرار دهد.

زودرسی

تعداد روزهای کاشت تا بلوغ انواع گونه های مختلف بذر می تواند متفاوت باشد. به منظور افزایش فصل برداشت ، کاشت موفقیت آمیز یک نوع گیاه و یا گیاهان مختلف با تاریخ بلوغ مختلف در یک زمان انجام می شود.

بلوغ

در باغبانی حرفه ای بعضی از ارقام مشخص هستند ، بدین معنا که آنها فقط یک محصول را برای برداشت محصول تولید می کنند. گونه های دیگری نامعین هستند ، بدین معنا که اگر گیاهان به درستی مورد مراقبت قرار بگیرند و میوه ها در زمان بلوغ برداشت شوند می توانند در بازه زمانی مشخصی به تولید خود ادامه دهند.

بهره وری

حتی با همان مراقبت ، برخی از گونه ها عملکرد قابل توجه بیشتری نسبت به سایرین دارند.

کیفیت

انواع مختلف از نظر عطر و طعم ، بافت ، توانایی نگه داشتن و سازگاری با کنسرو و یخ زدن متفاوت هستند. استفاده نهایی در نظر گرفته شده ممکن است بر نوع بذری که انتخاب می کنید تاثیر بگذارد.

توانایی مقاومت بذرها در برابر بیماری در باغبانی تخصصی

برخی از گونه های بذرها در برابر بیماری های ناشی از برگ و خاک و همچنین نخسانه ( از شاخه‌ Nemata ـ معمولا از کرم‌ های انگلی هستند ) مقاومت زیادی دارند. در جایی که این مشکلات در باغبانی پیشرفته وجود دارند و یا ممکن است اقدامات پیشگیری مناسبی انجام نشود ، مقاومت یک نکته بسیار مهم است.

خردمندانه خرید کنید

برای شروع باغبانی تخصصی بذر باغ خود را از یک فروشنده معتبر خریداری کنید. همانند سایر محصولات ، کیفیت بذر ممکن است در گلخانه های مختلف متفاوت باشد. اطمینان حاصل کنید که نوع ، تنوع ، درصد جوانه زنی و تاریخ آزمایش روی هر بسته مشخص شده است. بذرهای ارزان ممکن است گزینه مناسبی محسوب نشوند ، زیرا می توانند به دلیل جوانه زنی ضعیف ، دانه ناخالص یا انواع مخلوط باعث خرابی باغ شوند. هیچ وقت بذرها را نگه ندارید ، زیرا اگر کیفیت خوبی نداشته باشند دیگر رشد نخواهند کرد.

*** توجه : گیاهان معتبر را برای باغ خود خریداری کنید. همیشه ریشه ها را از نظر وجود گره های کوچک یا زردآب بررسی کنید ، که نشان دهنده نخسانه گره ای ریشه ای است. تمام گیاهان آلوده ، ضعیف یا آسیب دیده را دور بیندازید. ***

بذرها را زود سفارش دهید

برای باغبانی تخصصی در فصل زمستان چیدمان باغ خود را طرح ریزی کنید و سفارش بذر خود را خیلی زود انجام دهید تا هیچ گونه تاخیری در دریافت بذر مورد نظر شما حاصل نشود. بسیاری اوقات ، انواع جدیدتر و محبوب تر به طور کامل به فروش می رسد و ممکن است مجبور شوید گزینه های دیگری را انتخاب کنید.

گیاهان را در خانه خود پرورش دهید

اگر خودتان اقدام به پرورش گیاهان در باغ خود بکنید ، اطمینان حاصل می شود که گیاهان و میوه های سالم و بدون بیماری از گونه های مورد نظرتان را پرورش می دهید. اما گرفتن یک جایگاه خوب از گیاهان ظریف از بذر دشوار است. شما می تواند با قرار دادن گیاهان به صورت مستقیم به جای پاشیدن بذر در باغ دوره رسیدن آن ها را افزایش دهید ، در انتخاب فضا صرفه جویی کنید وفصل رشد بسیاری از محصولات را طولانی تر کنید. بذر کاشته شده در داخل خانه ها در باکس ها ، گرمخانه ها یا سردخانه ها گیاهان خیلی خوبی را در اوایل فصل تولید می کنند. اگر بذر در یک ظرف کوچک کاشته شود ، جوانه را می توانید در گلدان های حاوی کود و یا سایر ظروف مناسب پیوند بزنید تا در آن ها رشد کنند. گوجه فرنگی ، فلفل ، بادمجان ، کلم زودرس ، گل کلم ، کلم بروکلی و کاهو به بهترین وجه از این طریق رشد می کنند.

محل رشد و نمو و خاک گلدان باید برای جلوگیری از حشرات مضر خاک و ارگانیسم های ایجاد کننده بیماری ، ضدعفونی شود. بذر را می توان جوانه زد و نهال ها را در یک جعبه ، تابه یا گلدان پر کاشته و پشت پنجره قرار دهید. اگر گل و گیاهان شما خیلی باریک و بلند شدند ، در واقع نور زیادی دریافت نمی کنند و شما باید آنها را در جایی قرار دهید که نور بیشتری در دسترس باشد یا پیوند بزنید تا هر گیاه نور و فضای بیشتری داشته باشد.

آزمایش خاک در باغبانی تخصصی

آزمایش خاک یک عمل مهم برای باغبانی پیشرفته خانگی محسوب می شود. نتایج آزمایش خاک حاوی مقادیر کودهای باقیمانده در خاک شما و مقدار کودهایی است که برای دستیابی به رشد گیاه مناسب باید به آنها اضافه کنید. آزمایش خاک همچنین pH خاک شما را تعیین می کند که پایه ای برای توصیه های مربوط به ته نشین آهکی است. بیشتر سبزیجات در خاک های کم اسیدی با PH بین 6.0 تا 6.5 رشد می کنند. در واقع سبزیجات در خاک هایی با اسید بیشتر و PH بین 4.5 تا 5.5 خوب رشد نمی کنند. به منظور خنثی کردن اسیدیته آهک دولمیت ( ماده ‌ای به فرمول CaMg(CO3)2 که در سنگ یافت می ‌شود ) ، زیرا این فرم آهک دو ماده مغذی منیزیم و کلسیم را تامین می کند. برای دستیابی به نتیجه بهتر ، آهک را سه الی شش ماه قبل از کاشت محصول اعمال کنید. زمان مناسب برای استفاده از آهک در پاییز قبل از آماده سازی خاک است.

آماده سازی و بهبود خاک :

در فصل پاییز شروع کنید

آماده سازی های پاییز شرایط مناسب خاک را برای کاشت اولیه بهار تضمین می کند. بسترها را آماده کرده و یا مرزها را در پاییز برای فصل سرما و یا اوایل بهار رده بندی کنید.

افزودن مواد ارگانیک در باغبانی حرفه ای

در صورت امکان مواد آلی را به خاک اضافه کنید. این کار باعث بهبود خاک زمین کشت شده می گردد ، رطوبت خاک را حفظ کرده و به رشد ریشه کمک می کند. مواد آلی موجود در خاک باغ به دلیل کشت مداوم و دمای بالا به سرعت تجزیه می شود. تهیه کود یک روش ایده آل برای ترمیم این ماده آلی است. کودهای مناسب برای باغبانی تخصصی از مجموع کاه ، علف خشک ، برگ ، کود کشاورزی ، خاک اره و علف هرز تشکیل می شود. کود کشاوری ، برگ و سایر مواد نیز می توانند به طور مستقیم به باغ اضافه شوند و در خلال آماده سازی خاک نقشه باغ در فصل پاییز کار می کنند.

محصولات زراعی را بپوشانید

اگر باغ شما به اندازه کافی بزرگ است بخشی از آن را با محصولاتی با شبدر زرشکی ، گندم سیاه ، گندم و ماش در زمستان بکارید. بذر شبدر تیره هنگام برداشت سبزیجات تابستانی ممکن است در قسمتی از باغ کاشته شود. دانه شبدر پنبه ممکن است با دانه شلغم مخلوط شود که با شلغم تداخلی نداشته و پس از استفاده از شلغم ، رشد بسیار خوبی در فصل بهار خواهد داشت.

برنامه کوددهی در باغبانی پیشرفته

کود ممكن است از طرق مختلفی استفاده شود :

  1. كليه كود را پخش كرده و قبل از كاشت آن را در خاک اعمال کنید
  2. نیمی از کود را قبل از کاشت پخش کرده و باقیمانده را در نوارهای 3 اینچی در هر طرف ردیف و کمی پایین تر از سطح بذر بپاشید
  3. 1/3 را در نیمی از کود را در نوارهای 3 اینچی در کاشت اعمال کرده و باقیمانده را در دو یا سه طرفه در فواصل دو تا سه هفته بعد از استقرار گیاه به کار بگیرید.

با این حال ، استفاده از کود زیاد یا قرار دادن آن در نزدیکی بذر یا گیاهان جوان ممکن است به شدت به سیستم های ریشه آسیب برساند. به دلیل مقدار کمی کود مورد نیاز برای ردیف های کوتاه و طرح های کوچک ، در صورت وزن نکردن یا اندازه گیری مقدار مشخص شده در هر سطر ، استفاده از آن بسیار ساده است. کود اضافی را در پایان فصل باغبانی تخصصی جمع کرده و دوباره از آن استفاده کنید. حتی می توانید آن را در منطقه پخش کرده و داخل خاک اعمال کنید. اگر مواد تجزیه شده را به خاک اضافه می کنید ، قبل از ریختن زیر آن مقداری کود نیتروژن روی سطح استفاده کنید.

باغبانی پیشرفته

روند آبیاری در باغبانی پیشرفته

نیاز باغ شما به آب به عوامل مختلفی همچون نوع خاک ، مرحله رشد گیاهان ، میزان بارندگی و دما بستگی دارد. اما بیشتر سبزیجات باغ به 1 تا 1.5 اینچ رطوبت در هفته در طول فصل رشد نیاز دارند. برای خاک های نسبتا سنگین ، اعمال یک اینچ در هفته در صورت وجود باران متناسب ، کافی است. در خاکهای شنی سبک ، اعمال دو یا سه اینچ در هفته ممکن است لازم باشد. اگر سطح زمین به اندازه کافی بالا باشد ، آب را در شیارهایی به جریان در آورده تا خاک کاملا خیس شود. اگر خاک بسیار شنی است و یا سطح آن بیش از حد نامنظم است ، از آب پاش یا و یا شلنگ مخصوص آبیاری استفاده کنید. البته توجه داشته باشید که هر گونه آبیاری که باعث خیس شدن شاخ و برگ شود ، باعث افزایش بیماری می گردد به خصوص اگر شاخ و برگ برای مدت طولانی مرطوب بماند.

اگر از آبپاش استفاده می کنید ، در اوایل صبح یا شب باغ را آب دهید ، تا شاخ و برگ در طول روز مرطوب نماند. آبیاری بیش از حد نه تنها باعث هدر رفتن آب می شود ، بلکه باعث از صافی رد شدن کود زیر ریشه شده و باعث می شود کود اضافی لازم شود.

بیماری و کنترل حشرات

بسیاری از بیماری های ناشی از شاخ و برگ و خاک ( از جمله نماتد ) به سبزیجات حمله می کنند و برای بدست آوردن بازده خوب و کیفیت بالا باید کنترلات لازم انجام شود. شیوه های مناسب گلکاری و باغبانی تخصصی باعث می شود محصولات قوی تری تولید شود که تمایل آن ها به بیماری کمتر بوده و استفاده از کنترل های شیمیایی کمتر ضروری دارد. به عنوان مثال ، از آب دهی در اواخر روز خودداری کنید ، زیرا شاخ و برگ مرطوب باعث ایجاد بیماری می شود.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader