0
سبد خرید خالیست.

بیمه آتش سوزی و بیمه زلزله

بیمه آتش سوزی جز دسته بندی بیمه اموال است که خسارت ها و آسیب های ناشی از آتش سوزی را پوشش می دهد. بیمه آتش سوزی علاوه بر بیمه مالکین و دارایی ها هزینه های تعویض ، تعمیر و یا بازسازی آن ملک را پوشش می دهد. قوانین این بیمه نامه معمولا شامل موارد استثنایی همچون جنگ ، خطرات انرژی هسته ای و خطرات مشابه نمی باشد.

بیمه آتش سوزی

آتش سوزی یکی از حوادثی است که ممکن است هر لحظه رخ دهد. بنابراین بیمه کردن ساختمان در برابر آتش سوزی اولین و مهم‌ ترین وظیفه مدیر ساختمان است. این بیمه در حقیقت بیمه املاک است که هر گونه ضرر و زیان و خسارت وارد شده به ساختار ساختمان در حین آتش سوزی را پوشش می دهد.

قطعا تا به این جا متوجه شده اید که بیمه آتش سوزی چیست . بیمه صاحبان خانه معمولا خسارت های ناشی از آتش سوزی را پوشش می دهد ، اما در نرخی کمتر از هزینه خسارات وارده و این امر مستلزم داشتن بیمه نامه آتش سوزی جداگانه است. این سیاست به بیمه گذار بر مبنای هزینه جایگزینی یا ارزش قرار داد سالیانه ( ACV ) برای خسارت پرداخت می کند.

بیمه آتش سوزی چیست ؟

برخی از قوانین استاندارد بیمه نامه های صاحبان خانه شامل پوشش بیمه آتش سوزی است ، با این حال ممکن است سقف بیمه نامه تا حد زیادی برای مالکان زیاد نباشد و اگر خط مشی پوشش خسارت ناشی از آتش سوزی را شامل نشود ، باید بیمه را به صورت جداگانه تهیه نمایید ، به خصوص اگر این ملک حاوی موارد با ارزشی باشد که نمی توانند شامل استانداردهای تحت پوشش صاحب خانه باشند. مسئولیت شرکت های بیمه توسط ارزش بیمه نامه ، نه میزان خسارت و آسیب های وارده به ملک و دارایی ، محدود می شود.

قوانین بیمه آتش سوزی چیست ؟ این بیمه هزینه عدم استفاده از ملک به دلیل وقوع آتش سوزی و یا هزینه های اضافی زندگی که در شرایط غیرقابل سکونت و همچنین خسارت به اموال شخصی و سازه های مجاور ضروری بوده است ، پرداخت می کند. صاحبان خانه باید برای ساده کردن ارزیابی موارد آسیب دیده یا گمشده در هنگام آتش سوزی ، اموال و محتویات آن را ثبت کنند. بیمه نامه های آتش سوزی که منقضی شده اند ، معمولا تحت مالکیت همان قانون قبلی توسط صاحب خانه قابل تمدید است.

قوانین بیمه آتش سوزی
 • بیمه آتش سوزی بیمه املاک است که هزینه آسیب و خرابی ساختار ناشی از آتش سوزی را پوشش می دهد.
 • بیمه صاحبان خانه معمولا بیمه آتش سوزی را پوشش می دهند ، اما ممکن است نرخ کمتر از خسارت وارده شده را پوشش دهند و این امر مستلزم داشتن بیمه نامه آتش سوزی جداگانه است.

در حالی که بیمه صاحب خانه شامل پوشش خسارت ناشی از آتش سوزی است ، بیمه آتش سوزی پوشش بیشتری را برای جبران هرگونه هزینه اضافی برای جایگزینی یا تعمیر املاکی که فراتر از حد تعیین شده در بیمه نامه رسیده اند ، فراهم می کند.

عملکرد بیمه های آتش سوزی چیست ؟

بیمه کردن ساختمان در برابر حوادثی مانند آتش سوزی یکی از مهم‌ ترین وظایف مدیر ساختمان است. مدیر ساختمان باید براساس متراژ هر واحد سهم هر واحد را در بیمه آتش سوزی مشخص کرده و ساختمان را در برابر این حادثه بیمه کند. در صورت بروز آتش سوزی در ساختمان بیمه نشده ، مدیر ساختمان موظف به پرداخت خسارت به مالکین و اعضای ساختمان است.

املاک تحت پوشش بیمه آتش سوزی

بیشتر خط مشی ها بدون توجه به اینکه آتش سوزی از داخل یا خارج از منازل منشا گرفته باشد ، پوشش را فراهم می کند. محدودیت پوشش بستگی به علت آتش سوزی دارد. این قوانین هزینه بیمه گذار را برای هزینه جایگزینی پایه ای و یا ارزش قرارداد سالیانه ( ACV ) برای خسارت های وارد شده پرداخت می کند. اگر خانه شما به کلی از بین رفته باشد ، شرکت بیمه ممکن است به مقدار ارزش فعلی خانه به شما پرداخت کند.

شناسایی خطرات آتش سوزی :

خط مشی صاحبین مشاغل بیمه مسئولیت عمومی را با برخی پوشش های بیمه املاک ترکیب می کنند. برای ارزیابی خطرات خاص آتش سوزی شرکت خود مدتی وقت بگذارید. وقتی آنها را ارزیابی کردید ، این خطرات احتمالی آتش سوزی ذکر شده در لیست زیر را که ممکن است خطری برای تجارت شما باشد ، در نظر بگیرید :

آتش سوزی ناشی از اجاق گاز

شعله های آتش باز روی اجاق گاز به ویژه در محل های کار خطرناک است و اجاق گاز یک خطر آتش سوزی جدی در پی دارد. این وسایل باید از نزدیک مورد نظارت قرار گرفته و پروتکل هایی برای اطمینان از استفاده صحیح از آنها در هر زمان تنظیم شود.

شومینه

اگر در محیط کار و یا منزل خود شومینه دارید ، حتما آن را به طور مرتب بازرسی و نگهداری کنید. همچنین بررسی وضعیت شلنگ گاز در عدم وقوع آتش سوزی بسیار حائز اهمیت است.

مواد قابل اشتعال

تمام مواد قابل اشتعال را از منابع گرما یا شعله های باز دور نگه دارید. حتی قرارگیری یک قوطی اسپری در کنار گاز ممکن است خطر وقوع آتش سوزی داشته باشد. همچنین مطمئن باشید که هیچ پرده ای در محیط کار خیلی نزدیک به پریز برق نباشد.

ابزار و لوازم خاص

برخی از ابزارها و وسایل نیاز به برق بیشتری دارند تا بتوانند به درستی کار کنند. این نوع دستگاه ها نباید به پریزهای بزرگ و یا به نوارهای برق وصل شوند. مطمئن باشید که کارمندان می دانند چگونه به درستی از این موارد استفاده کرده و نحوه برچسب UL را بررسی کنند. آتش سوزی ها حتی اگر شما از بهترین شیوه های مرتبط با این موارد پیروی کنید ، می توانند رخ دهد.

خطراتی که می توانند تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار گیرند :

بیمه آتش سوزی در حالت عادی و بدون خریداری پوشش‌ های جانبی خسارت‌ های مالی ناشی از آتش سوزی ، صاعقه و انفجار را تحت پوشش قرار می‌ دهد. بنابراین در ‌بیمه‌ نامه آتش سوزی خسارت‌ های مالی جبران می‌ شود ، اما خسارت‌ های جانی و بدنی را شامل نمی شود. در نتیجه اگر صدمه‌ ای به افراد برسد بیمه آتشسوزی آن را پوشش نمی‌ دهد. برای جبران خسارات ناشی از خطراتی مثل سیل ، زلزله ، طوفان ، نشست زمین ، نوسانات برق و… لازم است پوشش هریک از این خطرات را به صورت جداگانه خریداری و به موارد تحت پوشش ‌بیمه‌ نامه خود اضافه نمایید. در این صورت مثلا با اضافه کردن پوشش زلزله ، علاوه بر جبران خسارت‌ های ناشی از آتش سوزی و صاعقه و انفجار ، کلیه خسارات به وجود آمده از زمین لرزه نیز تحت پوشش بیمه قرار خواهد گرفت. از این رو هر یک از موارد ذکر شده در لیست زیر را باید به صورت جداگانه خریداری کنید تا تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار گیرند :

 1. آتش سوزی = تخریب یا خسارت وارد شده به ملک بیمه شده به دلیل سیستم گرمایشی طبیعی ، تخمیر و یا احتراق خود به خود و یا زمانی که هر نوع فرآیند گرمایشی و یا خشک کردن قابل کنترل در مقابل آتش نباشند. به عنوان مثال اگر رنگ ها یا مواد شیمیایی در کارخانه نگهداری می شوند ، در هنگام انجام عملیات حرارتی آتش می گیرند.
 2. رعد و برق = تاثیر رعد و برق می تواند منجر به آتش سوزی یا هر نوع آسیب دیگری همچون ترک برداشتن ساختمان در اثر برخورد صاعقه و غیره گردد. آتش سوزی و سایر خسارات ناشی از رعد و برق می توانند تحت پوشش بیمه آتش سوزی قرار گیرند.
 3. انفجار از بیرون و داخل = انفجار حادثه ای ناگهانی ، شدید و با صدای بلند است. انفجار هنگامی رخ می دهد که فشار درون مجرا و لوله ها به میزان فشار اتمسفر برسد. همچنین اثر انفجار می تواند خسارت آتش سوزی را در پی داشته باشد. از سوی دیگر انفجار درونی به معنای ترکیدن از داخل است و معمولا زمانی اتفاق می افتد که فشار خارجی بیشتر از فشار داخلی باشد.
 4. خسارت هواپیما = شامل تلفات یا خسارت هایی است که مستقیما توسط هواپیما و وسایل هوایی به املاک وارد شود.
 5. آسیب های اعتصابی ، ضد شورشی و تروریستی = وقتی شخص و یا گروهی باعث اختلال در آرامش عمومی شوند ( به غیر از جنگ و تهاجم ) ، فعالیت های شورشی ، اعتصابی یا تروریستی نامیده می شود. هر گونه خسارت و زیان وارد شده به دارایی بیمه شده توسط هرگونه فعالیت و یا با اقدام هر مقام قانونی در سرکوب چنین آشفتگی ها یا به حداقل رساندن عواقب آن تحت پوشش بیمهاست.
 6. طوفان ، گردباد ، سیل = همه این موارد انواع اختلالات طبیعی خشونت آمیزی هستند که می توانند خسارت هایی به اموال شما وارد کنند و به همین دلیل تحت پوشش بیمه محسوب می شوند.
 7. خسارت های ناشی از برخورد = هر گونه خسارت وارد شده به دارایی بیمه شده هنگام تماس مستقیم با راه آهن / وسیله نقلیه در جاده یا حیوانات تحت پوشش بیمه است.
 8. فرونشست ، لغزش زمین = در حالی که فرونشست در مواقعی رخ می دهد که زمین یا ساختمان در سطح پایین تری فرو رود ، زمین لغزه معمولا بر روی تپه ها اتفاق می افتد. هر گونه خسارت و یا تخریب ناشی از فرونشست و لغزش زمین به ملک های بیمه شده ، تحت پوشش بیمه می باشند. با این حال ، توجه داشته باشید که هر گونه ترک خوردگی طبیعی ، طراحی ناقص و تخریب به دلیل استفاده از مواد معیوب تحت پوشش بیمه آتش سوزی نمی باشد.
 9. سرریز مخازن آب ، دستگاه ها و لوله ها = ضرر و زیان وارده به دارایی بیمه شده توسط ترکیدن لوله های آب و یا سرریز شدن مخازن و لوله ها تحت پوشش بیمه است.

تا به اینجا متوجه شده اید که بیمه آتش سوزی چیست . این بیمه نامه نوع پوشش بیمه ای است که در آن فرد مبلغی را به شرکت پرداخت می کند تا در ازای آن مزایایی را در برابر ضررهای ناشی از آتش سوزی دریافت کند. بیمه آتش سوزی امنیت کافی برای خانه ، سهامداران ، مبلمان منزل ، ساختمان های سازمانی و غیره را تامین می کند. بیمه آتش سوزی از این طریق مزایایی را برای صاحب خانه فراهم می کند :

 • قیمت خسارت وارد شده به ساختمان را تامین می کند
 • در صورت خراب شدن هرگونه اثاثیه منزل همچون مبلمان چوبی ، فرش و غیره به دلیل حادثه آتش سوزی پوشش های لازم را ارائه می دهد
 • پوشش هزینه تعمیر و جایگزین کردن وسایل الکترونیکی همچون تلویزیون و غیره

بیمه آتش سوزی به روش های زیر مزایایی را برای شرکت ها ارائه می دهد :

 • پوشش قیمت وسایل سوخته شده در اثر اتش سوزی
 • پوشش قیمت تعمیر و یا جایگزین کردن ماشین آلات و دستگاه ها
 • پوشش هزینه های درمانی کارمندان

بیمه زلزله

زلزله آسیب های جدی به ساختار خانه ها وارد می کند. زلزله به ساختار ساختمان آسیب رسانده و باعث فروریختن دیوارها می شود و حتی لرزش های بسیار خفیف باعث از بین رفتن اثاثیه و لوازم منزل می شود. اگر به فکر خرید خانه به خصوص در مناطقی که مستعد زلزله هستند می باشید ، توصیه می شود برای درک هزینه واقعی خانه هزینه های پوشش بیمه را بررسی کرده و حتما این موضوع را در نظر داشته باشید که خرید بیمه زلزله به تنهایی امکان پذیر نیست. زلزله یکی از پوشش‌ های جانبی بیمه آتش سوزی است و برای خرید آن ، حتما باید یک بیمه آتش سوزی با پوشش زلزله خریداری نمود.

قوانین بیمه زلزله

بیمه زلزله نوعی از بیمه املاک است که در صورت وقوع زلزله که باعث خسارت به املاک می شود ، به بیمه گذار هزینه های لازم را پرداخت می کند. بیشتر بیمه نامه های صاحبان خانه معمولی خسارت زلزله را پوشش نمی دهند. بیشتر قوانین بیمه نامه های زلزله مالیات پذیر هستند ، که باعث می شود در صورت تخریب کل خانه این نوع بیمه مفید باشد ، اما اگر خانه آسیب جزیی دیده باشد مفید نخواهد بود. نرخ ها به محل و احتمال وقوع زمین لرزه بستگی دارد. این نرخ برای خانه های ساخته شده از چوب که در حین وقوع زلزله مقاومت بیشتری نسبت به خانه های ساخته شده از آجر دارند ، کمتر است. شما باید یا تاییدیه پوشش زلزله خریداری کنید و یا باید بیمه جداگانه ای برای زلزله بگیرید.

بیمه زلزله یکی از مهمترین و پر طرفدارترین پوشش‌ های جانبی بیمه آتش سوزی است که در صورت بروز حادثه ، خسارات وارد شده به بنای ساختمان و اموال و دارایی‌ های موجود در آن را تحت پوشش قرار می‌ دهد. با خرید پوشش زلزله‌ بیمه آتش سوزی و با پرداخت مبلغی اندک ، کلیه خسارت‌ هایی که بر اثر وقوع آتش سوزی یا زلزله به اموال و دارایی‌ های شخص بیمه‌ گذار وارد شود ، جبران خواهد شد. نرخ بیمه زلزله به محدوده پوشش شما ، کسرپذیری ( مالیات پذیری ) و سایر عوامل متعدد دیگری همچون موارد ذکر شده در لیست زیر بستگی دارد :

 • سال ساخت منزل شما
 • هزینه بازسازی منزل شما
 • نوع مصالح به کار رفته در ساختار منزل شما = میزان استقامت و استحکام یک بنا در برابر لرزش های زلزله به میزان قابل توجهی بستگی به نوع اسکلت ساختمان دارد ، لذا هر چقدر سازه محل مورد بیمه سازه مستحکم تری باشد حق بیمه آن کمتر خواهد بود. سازه های مطابق با آیین نامه 2800 ( آیین نامه طراحی ساختمان ها در برابر زلزله ) :
 1. سازه های بتن یا سوله
 2. سازه های اسکلت فلزی
 3. سازه های آجری
 4. سازه های گلی ( سنتی و قدیمی )
 • نوع خاک موجود در ملک شما
 • ارزش ساختمان و اثاثیه و اموال موجود در آن
 • نزدیکی منطقه شما به خطوط گسل و فعالیت لرزه ای = با توجه به ساختار زمین شناسی و وجود گسل ها کلیه شهرهای ایران از نظر احتمال وقوع زلزله و درجه خطر به 5 گروه تقسیم بندی شده اند :
 1. منطقه 1 ( حداقل خطر ) : اصفهان ، اراک ، همدان ، سنندج ، …
 2. منطقه 2 : یزد ، شهرکرد ، ابهر ، سوسنگرد ، …
 3. منطقه 3 : اهواز ، مشهد ، بوشهر ، فریمان ، …
 4. منطقه 4 : شیراز ، زاهدان ، زنجان ، ایلام ، تبریز ، گرگان ، رشت ، خرم آباد ، ساری ، کیش ، …
 5. منطقه 5 ( حداکثر خطر ) : تهران ، کرج ، قم ، قزوین ، کرمان ، …

بیمه زلزله واحدهای مسکونی چه خسارت هایی را جبران می کند ؟

بیمه زلزله ایران در برابر خسارات مالی وارد شده به ملک و لوازم آن ، جبران خسارت می ‌کند. البته می ‌توان فقط یکی از این ‌ها را در برابر زلزله بیمه کرد. برای مثال فردی می ‌خواهد فقط ملک خود را بیمه کند و قصد بیمه کردن اثاثیه منزل خود را ندارد و یا بالعکس! با توجه به موردی که بیمه شده است ، بیمه زلزله ساختمان در صورت وقوع زلزله خسارت مالی وارد شده را مطابق بیمه ‌نامه پرداخت می ‌کند. بیمه زلزله واحدهای مسکونی در برابر خسارات جانی هیچ جبران خسارتی نمی ‌کند و فقط خسارات مالی را تحت پوشش قرار می ‌دهد.

بیمه زلزله یکی از مهم ترین خطرات تبعی یا تکمیلی بیمه آتش سوزی محسوب می شود. افراد با خرید بیمه آتش سوزی ساختمان می توانند دیگر نگران خطر وقوع زلزله نباشند. در گذشته زلزله جز دسته ریسک های عام و بیمه ناپذیر  تلقی می شده و تا چند دهه پیش به ندرت این ریسک ها قابل بیمه شدن بودند. اما در سال های اخیر با گسترش فعالیت بیمه ای این دسته از ریسک بیمه پذیر شده اند. زیررشته مسکونی با طرح زلزله از جمله طرح‌ های ابتکاری و فراگیر بیمه ایران می ‌باشد که با توجه به زلزله‌ خیز بودن مناطق مختلف کشور، با استقبال خوبی مواجه شده است. در بیمه زلزله واحدهای مسکونی ، خسارت های ناشی از آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه ، سیل و زلزله واحدهای مسکونی با نوع سازه اسکلت فلزی ، بتون و آئین نامه 2800 وزارت مسکن و شهرسازی تحت پوشش قرار می گیرد و کلیه افرادی که در یک خانه یا آپارتمان زندگی می کنند در قبال اثاث منزل و یا ساختمان به این بیمه نامه نیاز دارند.

فرانشیز در بیمه زلزله چگونه محاسبه می شود ؟

 1. فرانشیز به معنای سهم بیمه گذار از خسارت احتمالی است که با حق بیمه رابطه معکوس دارد به عبارت دیگر با افزایش فرانشیز حق بیمه کاهش می یابد.
 2. فرانشیز اماکن مسکونی و غیر صنعتی یک درصد ارزش مورد بیمه است.
 3. فرانشیز اماکن صنعتی پانزده درصد مبلغ خسارت می باشد.
در کشور زلزله خیز ما یکی از بهترین و مطمئن ‌ترین کارهایی که برای جبران خسارت ناشی از زمین لرزه باید انجام دهیم ، بیمه کردن ساختمان محل کار یا سکونت ما در برابر حوادث طبیعی و حوادث غیر مترقبه مثل زلزله است.

خدمات تحت پوشش بیمه ایران

زیررشته مسکونی با طرح زلزله از جمله طرح‌ های ابتکاری و فراگیر بیمه ایران می‌ باشد که با توجه به زلزله‌ خیز بودن مناطق مختلف کشور، با استقبال خوبی مواجه شده است.

خدمات تحت پوشش بیمه ایران

در این نوع بیمه خسارتهای ناشی از آتش سوزی ، انفجار، صاعقه ، سیل و زلزله واحدهای مسکونی با نوع سازه اسکلت فلزی ، بتون و آیین نامه 2800 وزارت مسکن و شهرسازی تحت پوشش قرار می گیرد و کلیه افرادی که در یک خانه یا آپارتمان زندگی می کنند در قبال اثاث منزل و یا ساختمان به این بیمه نامه نیاز دارند.

اهداف بیمه نامه :

موضوع بیمه آتش سوزی ، تامین خسارت و جبران زیان‌ های مالی و مادی است که بر اثر وقوع خطر آتش سوزی به اموال و دارایی‌های منقول و یا غیرمنقول بیمه گذار اعم از اشخاص حقیقی یا حقوقی وارد می‌ شود. بنابراین در این بیمه خسارت‌ های مالی مورد تامین قرار می‌ گیرند نه خسارت‌ های جانی و بدنی! لذا ، درصورتیکه صدمه‌ ای به افراد برسد معمولا این بیمه آنرا پوشش نمی‌ دهد.

 • حداقل ارزش ساختمان ، تاسیسات ، اثاث منزل 50.000.000 ریال حق بیمه سالانه 55.000 ریال
 • حداکثر ارزش ساختمان ، تاسیسات ، اثاث منزل 300.000.000 ریال حق بیمه سالانه 330.000 ریال

در ضمن واحدهای مسکونی که مدت اعتبار آنها بیش از 5 سال است ، در صورت پرداخت حق بیمه های تمام مدت بصورت نقد و یکجا متناسب با نرخ سود سپرده های بلند مدت بانکی و نرخ تورم ، تخفیف مناسبی که در ابتدای هر سال توسط بیمه مرکزی ایران تعیین و اعلام می گردد اعمال خواهد گردید. کلیه افرادی که در یک خانه یا آپارتمان زندگی می کنند در قبال اثاث منزل و یا ساختمان به این بیمه نامه نیاز دارند. با توجه به شرایط مندرج در بیمه نامه ایران ممکن است خطرات در یکی از سطوح ذیل مورد پوشش قرار گیرد :

 • آتش سوزی
 • انفجار
 • صاعقه
 • سیل
 • زلزله

بیمه گذار می تواند در هر زمان بیمه  نامه را فسخ نماید ، در این صورت بیمه گر با در نظر گرفتن تعرفه کوتاه  مدت ، حق بیمه را محاسبه و ما به التفاوت دریافتی را به بیمه گذار مسترد می نماید. بیمه نامه هایی که به موجب قانون یا قرارداد به نفع ثالث صادر می شوند از شمول این حکم مستثنی می باشند. بیمه گر در مواردی که قانون بیمه اجازه فسخ به او داده است می تواند بیمه نامه را با یک اخطار ده روزه فسخ نماید و اعلامیه آن را با پست سفارشی به آخرین نشانی اعلام شده بیمه گذار ارسال نماید. در این صورت بیمه گر بایستی حق بیمه دریافتی باقیمانده را پس از ده روز از تاریخ اعلام اخطار مزبور به بیمه گذار به صورت روز شمار مسترد نماید.

بر اساس درخواست بیمه ‌گذار و با توجه به ماده 13 شرایط عمومی بیمه‌نامه آتش‌سوزی ، خطر زمین لرزه و آتشفشان که به موجب بند 2 ماده 31 شرایط عمومی بیم ه‌نامه آتش‌سوزی از خطرات مستثنی شده محسوب می ‌گردند به ترتیب زیر تحت پوشش قرار می ‌گیرند:

 1. خسارتی که مستقیما در اثر زمین لرزه به مورد بیمه وارد می ‌شود. بدیهی است خطر سرقت که ممکن است در اثر زمین لرزه واقع شود تحت پوشش نیست.
 2. خسارتی که در اثر فعالیت آتشفشان واقع می ‌شود.
 3. تبصره : خسارات مذکور در بند یک و دو که ظرف 48 ساعت متوالی ( در زمان اعتبار بیمه ‌نام ه) اتفاق می ‌افتد یک حادثه تلقی می‌ شود.
 4. خسارات ناشی از رانش و حرکت زمین مشمول این شرایط نمی ‌باشد ، مگر اینکه خطر مذکور دارای پوشش بیمه ‌ای باشد.
 5. فرانشیز
 6. در مورد واحدهای مسکونی و غیر صنعتی فرانشیز هر خسارت برابر یک درصد ارزش مورد بیمه می ‌باشد.
 7. در مورد واحدهای صنعتی حداقل فرانشیز برابر 15 درصد هر خسارت است.

بیمه گزار می  تواند در هر زمان بیمه  نامه ایران را فسخ نماید ، در این صورت بیمه  گر با در نظر گرفتن تعرفه کوتاه  مدت حق بیمه را محاسبه و ما به التفاوت دریافتی را به بیمه گزار مسترد می  نماید. بیمه  نامه هایی که به موجب قانون یا قرارداد به نفع ثالث صادر می شوند ، از شمول این حکم مستثنی می باشند. بیمه  گر در مواردی که قانون بیمه اجازه فسخ به او داده است می تواند بیمه نامه را با یک اخطار ده روزه فسخ نماید و اعلامیه آن را با پست سفارشی به آخرین نشانی اعلام شده بیمه گزار ارسال نماید. در این صورت بیمه گر بایستی حق بیمه دریافتی باقیمانده را پس از ده روز از تاریخ اعلام اخطار مزبور به بیمه گزار به صورت روز شمار مسترد نماید.

زیر شاخه های بیمه آتش سوزی عبارتند از :

بیمه آتش سوزی واحدهای مسکونی

در رشته آتش‌ سوزی واحدهای مسکونی موضوع بیمه عبارتست از ساختمان ، تاسیسات و اثاث منزل که در مقابل خطرات آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه به عنوان خطرات اصلی و طوفان ، سیل ،‌ زلزله و آتشفشان ، ترکیدگی لوله آب ، ضایعات ناشی از آب باران و ذوب برف ،‌ خطر سقوط هواپیما و هلی‌ کوپتر و قطعات منفک از آنها ، سرقت اثاث و لوازم منزل و بسیاری از خطرهای دیگر تحت پوشش قرار می گیرد. واحدهای مسکونی در سراسر کشور را به دو روش انفرادی و گروهی می‌ توان نزد بیمه ایران تحت پوشش بیمه آتش‌ سوزی قرار داد. در بیمه ‌های گروهی چنانچه تعداد واحدهای مسکونی تحت پوشش بیش از پانزده واحد باشد ، ده درصد تخفیف گروهی در نرخ‌ های بیمه‌ اعمال می‌ شود.

رشته بیمه آتش سوزی واحدهای مسکونی مشتمل بر 5 زیررشته می‌ باشد که عبارتند از :

 • معمولی منازل مسکونی = در این بیمه‌ بنا به درخواست بیمه‌ گذار واحد مسکونی ، علاوه بر خطرهای حریق ، انفجار و صاعقه ، در برابر کلیه خطرهای اضافی که به آن اشاره شد با سرمایه دلخواه و به قیمت روز تحت پوشش قرار می‌ گیرد و حق سالانه آن با توجه به ارزش ساختمان و اثاث منزل و خطرهای بیمه شده محاسبه خواهد شد.
 • طرح جامع خانه و خانواده = طرح جامع خانه و خانواده از طرح‌ های همگانی بیمه ایران است که به عنوان یک پوشش جامع ، کلیه مخاطرات ممکن در فضای مسکونی تحت پوشش قرار می گیرد.
 • مسکونی طرح همگانی = در این زیر رشته خطرهای ناشی از آتش‌ سوزی ، انفجار، صاعقه و سیل تحت پوشش قرار گرفته و حق‌ بیمه سالانه آن با توجه به ارزش واحد مسکونی بدست می‌ آید.
 • مسکونی با طرح زلزله = زیررشته مسکونی با طرح زلزله از جمله طرح‌ های ابتکاری و فراگیر بیمه ایران می‌ باشد که با توجه به زلزله‌ خیز بودن مناطق مختلف کشور ، با استقبال خوبی مواجه شده است. در این طرح مشتری با پرداخت حق‌ بیمه از پیش تعریف شده‌ ای ، منزل و اثاث خود را در مقابل خطرات آتش‌ سوزی ، انفجار ، صاعقه ، سیل و زلزله بیمه می‌ نماید.
 • طرح مهر = طرح مهر که بیمه‌ های متنوع آتش‌ سوزی ، مسئولیت و حوادث خانه و خانواده را تحت پوشش قرار می‌ دهد برای اولین بار از 20 مهرماه سال 82 در بیمه ایران طراحی گردید. در این طرح بیمه‌ گر ، بیمه‌ گذار را در مقابل خطراتی چون آصا ( آتش‌ سوزی ، صاعقه و انفجار ) ، شخص ثالث و همسایگان ، غرامت فوت و هزینه‌ های پزشکی بیمه می‌ نماید.

بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی

مراکز غیرصنعتی مشتمل بر کلیه فروشگاه‌ های تجاری ، تعمیرگاه‌ ها ، بیمارستان‌ ها ، اماکن عمومی ، ساختمان‌ های اداری ، بنگاه‌ های معاملاتی ، مراکز پخش دارو ، فروشگاه‌ های مواد غذایی و پروتئینی ، آموزشگاه‌ ها ، مراکز خدماتی و سایر موارد مشابه می‌ باشند. ساختمان ، تاسیسات ، موجودی اثاث ثابت و دکوراسیون هر یک از مراکز یاد شده را می‌ توان در مقابل خطرهای آتش‌ سوزی ، انفجار ، صاعقه و نیز کلیه خطرهای اضافی ذکر شده نزد شرکت به قیمت روز بیمه نمود.

رشته بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی مشتمل بر 2 زیررشته می‌ باشد که عبارتند از :

 • معمولی مراکز غیرصنعتی = در این بیمه بنا به درخواست بیمه‌ گذار مرکز غیرصنعتی ، علاوه بر خطرهای حریق ، انفجار و صاعقه ، در برابر کلیه خطرهای اضافی که به آن اشاره شد با سرمایه دلخواه و به قیمت روز تحت پوشش قرار می‌ گیرد و حق سالانه آن با توجه به ارزش ساختمان و تجهیزات آن و خطرهای بیمه شده محاسبه خواهد شد.
 • طرح جامع اصناف = براساس توافقات فیمابین بیمه ایران و شورای اصناف کشور از سال 86 طرح بیمه اصناف کشور به اجرا درآمد. بر اساس این توافق ، تمامی افراد عضو اتحادیه‌ ها و انجمن‌ های صنفی و خانواده‌ های آنان می‌ توانند از بیمه تکمیلی درمان بیمه ایران استفاده کنند. براساس این طرح ، خدمات درمانی اصناف و خانواده‌ های آنان که از سوی بیمه تامین اجتماعی به صورت کامل پرداخت نمی‌ شود ، تا سقف 30 میلیون ریال در جراحی‌ های پزشکی پرداخت می‌ گردد. در این طرح واحدهای صنفی دارای پروانه کسب می‌ توانند پس از عقد قرارداد اتحادیه و انجمن صنفی خودشان با مراکز بیمه ایران در هر نقطه از کشور با ارائه معرفی نامه از اتحادیه‌ ها و انجمن‌ های صنفی ، خود و و خانواده‌ شان را تحت پوشش قرار دهند.

بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی

مراکز صنعتی شامل کلیه کارخانجات صنایع غذایی ، آشامیدنی ، دخانیات ، نساجی ، پوشاک ، چرم ، چوب ، کاغذ ، مقوا ، چاپ و صحافی ، شیمیایی ، محصولات کانی غیرفلزی ، فلزات اساسی و صنایع متفرقه ، ساختمان ، تاسیسات ، ماشین‌ آلات ، مواد اولیه ، موجودی و محتویات هریک از مراکز یاد شده را می‌ توان در مقابل خطرهای آتش‌ سوزی ، انفجار ، صاعقه و همچنین کلیه خطرهای اضافی به قیمت روز بیمه نمود.

رشته بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی مشتمل بر 1 زیررشته می‌ باشد که عبارتند از :

 • معمولی مراکز صنعتی = در این بیمه بنا به درخواست بیمه‌ گذار مرکز صنعتی ، علاوه بر خطرهای حریق ، انفجار و صاعقه ، در برابر کلیه خطرهای اضافی که به آن اشاره شد با سرمایه دلخواه و به قیمت روز تحت پوشش قرار می‌ گیرد و حق سالانه آن با توجه به ارزش ساختمان و تجهیزات آن و خطرهای بیمه شده محاسبه خواهد شد.

مراحل صدور بیمه آتش سوزی و زلزله بیمه ایران

شرایط و مراحل و مواردی که در صدور بیمه نامه های آتش سوزی باید مورد توجه قرار گیرد به شرح ذیل می باشد :

 • تکمیل پرسشنامه توسط بیمه گزار : فرم چاپی تحت عنوان برگ پیشنهاد بیمه که حاوی اطلاعات زیر می باشد توسط بیمه گزار تکمیل و امضاء می شود که مبنای بیمه نامه آتش سوزی قرار می گیرد. اطلاعات مذکور شامل موارد زیر می باشد :
  1. نام بیمه گزار
  2. نشانی بیمه گزار
  3. نشانی محل مورد بیمه
  4. خطرات مورد درخواست بیمه گزار جهت پوشش بیمه ای
  5. اطلاعات مربوط به مورد بیمه از جمله ارزش های آنها
  6. سابقه و نوع آتش سوزی
  7. همسایگان محل مورد بیمه
  8. وضعیت تامین نیروی برق
  9. وضعیت تامین آب مصرفی و آب قابل استفاده در صورت وقوع آتش سوزی
  10. وسایل و امکانات آتش سوزی
  11. وضعیت نگهبانی محل مورد بیمه
  12. بیمه گزار با امضاء برگ پرسشنامه تایید می نماید که به سوالات پاسخ مطابق با واقعیت داده است.
 • پیشنهاد تکمیل شده توسط صادر کننده بیمه نامه مورد بررسی قرار گرفته و در صورتی که نیاز به بازدید از محل مورد بیمه احساس شود توسط کارشناسان بازدید اولیه از محل مورد بیمه بازدید به عمل آمده و گزارش مربوطه جهت صادر کننده بیمه نامه ارسال می گردد.
 • صادر کننده بیمه نامه با بررسی و مطالعه مجدد برگ پرسشنامه و گزارش بازدید اولیه تهیه شده در مورد امکان صدوربیمه نامه آتش سوزی تصمیم لازم را اخذ که در این حالت معمولا سه وضعیت پیش می آید :
  1. مطابق بازدید به عمل آمده وضعیت ریسک به گونه ای است که قبول آن اصلا امکان پذیر نمی باشد که در این حالت مراتب عدم پذیرش به بیمه گزار اعلام می گردد.
  2. وضعیت ریسک به گونه ای است که با انجام یک سری اصلاحات و توصیه های ایمنی قابل پذیرش خواهد بود و لذا توصیه ها ابلاغ و پس از انجام آن ها بازدید مجدد به عمل آمده و نسبت به قبول ریسک اقدام خواهد شد.
  3. در حالت سوم وضعیت ریسک ، مطلوب و قابل قبول بوده که در این حالت بیمه گر مبادرت به تنظیم پیش نویس بیمه نامه نموده و نرخ حق بیمه متعلقه را تعیین می نماید.
 • پس از تهیه پیش نویس ، بیمه نامه مورد نظر بر روی فرم بیمه نامه های آتش سوزی مورد عمل بیمه گر ، تایپ ، نسخه اصلی آن جهت پرداخت حق بیمه به بیمه گزار ارائه می گردد و سایر نسخ بیمه نامه بنا به اقتضاء تقسیم شده و سایر مراحل انجام می پذیرد.

مدارک مورد نیاز صدور بیمه آتش سوزی ایران

 • برگه در خواست با توجه به نوع تسهیلات درخواستی
 • اطلاعات اخذ شده درباره متقاضی
 • فتوکپی اسناد مربوط به مالکیت ملک یا سرقفلی یا اجاره نامه

مدت بیمه ‌نامه ایران براساس توافق بیمه ‌گر و بیمه ‌گزار از ساعت 24 روز اول تا ساعت 24 روز آخر اعتبار بیمه ‌نامه می ‌باشد. زمان آغاز در بیمه ‌نامه درج شده و از ساعت 24 شروع می گردد. اعتبار بیمه نامه و تعهد بیمه گر بعد از پرداخت اولین قسط حق بیمه آغاز می شود. بیمه گر مکلف است حداکثر ظرف چهار هفته پس از دریافت کلیه اسناد و مدارکی که بتواند به وسیله آن حدود مسئولیت خود و میزان خسارات وارده را  تشخیص دهد باید اقدام به تسویه و پرداخت خسارت نماید.

روند داخلی صدور بیمه آتش سوزی ایران

هدف از این طرح ، بیمه نمودن ساختمان و افراد می ‌باشد. حق‌ بیمه در این طرح ، براساس ضریبی تعیین می ‌شود که این ضریب از ارزش فعلی اثاث منزل به دست می‌ آید. تفاوت این نوع بیمه‌ نامه با بیمه‌ نامه‌های صنعتی و غیرصنعتی ، در نوع فعالیت می ‌باشد که در برگ پیشنهاد می‌ بایست درج گردد. در این فرآیند ، مراحل و شرایط صدور این طرح آورده شده است :

 • مشتری ” برگ پیشنهاد بیمه را مبنی بر صدور بیمه‌ نامه آتش‌ سوزی تکمیل می‌ نماید. ممکن است فرم پیشنهاد تکمیل نگردد ، بلکه موارد مورد نظر بیمه‌ گر طی نامه ‌ای توسط مشتری ارسال گردد و بر اساس آن نامه ، اقدامات بعدی صورت گیرد. ” مواردی که در این طرح پوشش داده می ‌شوند در ادامه ذکر شده است. هر یک از این پوشش ‌ها دارای حداقل ارزش می ‌باشند که براساس آن حق ‌بیمه نهایی محاسبه می گردد :
 1. ساختمان ، تاسیسات و اثاث منزل در مقابل خطرهای آتش‌ سوزی ، انفجار ، صاعقه و سیل
 2. وسایل منزل در مقابل خطر سرقت طبق فهرست پیوست
 3. این مولفه ، مهمترین فاکتور در محاسبه حق ‌بیمه نهایی می ‌باشد. مقدار ارزش پایه آن 10 میلیون ریال است. ولی در صورتی که ارزش مورد بیمه شده بیش از این مقدار باشد ، ” ضریبی ” تعیین می ‌شود. این ضریب در مبلع حق‌ بیمه پایه ضرب شده و حق‌ بیمه نهایی را تعیین می ‌کند.
 4. خسارت وارد شده به اشخاص ثالث در نتیجه وقوع آتش ‌سوزی و انفجار در محل مورد بیمه
 5. غرامت فوت یا نقص عضو دائم اشخاص مجاز به اقامت در محل مورد بیمه ناشی از وقوع آتش ‌سوزی ، انفجار ، صاعقه ، سیل و سرقت در محل مورد بیمه
 6. حداکثر هزینه پزشکی اشخاص مجاز به اقامت در محل مورد بیمه ناشی از آتش‌ سوزی ، انفجار ، صاعقه ، سیل و سرقت در محل مورد بیمه
 7. هزینه اجاره و اسکان موقت بیمه‌ گزار و اعضای خانواده وی در محلی دیگر در صورتی که محل مورد بیمه به علت وقوع آتش ‌سوزی ، انفجار ، صاعقه و سیل قابل سکونت نباشد.
 • اداره صدور بیمه‌ نامه‌ های آتش ‌سوزی جهت دریافت هر گونه مجوز صدور بیمه‌ نامه خاص ( از جمله مورد بیمه جدید ، موضوع فعالیت جدید ، درخواست تخفیف برای مشتری و… ) ، بالا بودن حجم سرمایه و یا ریسک بالای خطرات مورد درخواست مشتری ، درخواست خود را طی نامه ‌ای به‌ همراه یک نسخه از فرم پیشنهاد تکمیل شده توسط مشتری برای اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها ارسال می ‌نماید.
 • اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها در صورت نیاز جهت دریافت نرخ و کد بیمه طی نامه ‌ای درخواست خود را به بیمه مرکزی ارسال می ‌نماید.
 • اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها ، پس از دریافت نرخ و کد بیمه از بیمه مرکزی و یا تعیین نرخ بیمه توسط کارشناسان اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها ، مجوز صدور بیمه ‌نامه را طی نامه ‌ای به اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش‌ سوزی ارسال می ‌نماید.
 • در صورتی که نماینده صدور بیمه‌ نامه ‌های آتش‌ سوزی صلاحیت بازدید اولیه را داشته باشد ، بازدیدی از محل به‌ عمل آورده و ” گزارش بازدید اولیه آتش ‌سوزی ” را تهیه می ‌کند. در غیراین ‌صورت نماینده صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش‌ سوزی فرم پیشنهاد تکمیل شده را به نمایندگی صدور بیمه‌ نامه ‌های آتش ‌سوزی جهت رسیدگی و صدور تحویل می‌ دهد.
 • نمایندگی صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی حکم کارشناس جهت بازدید اولیه را صادر می ‌کند.
 • کارشناس بازدید از محل بازدیدی به ‌عمل آورده و ” گزارش بازدید اولیه آتش ‌سوزی ” را تهیه می ‌کند.
 • نمایندگی صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی اطلاعات وارد شده در فرم پیشنهاد در برنامه مکانیزه صدور ( مبتنی بر سیستم پایه یونیکس ) ثبت و حق‌ بیمه توسط سیستم محاسبه می‌ شود.
 • مشتری حق‌ بیمه محاسبه‌ شده را واریز و ” فیش واریزی ” را به نمایندگی صدور تحویل می‌ دهد.
 • پس از ثبت فیش در برنامه مکانیزه صدور ( مبتنی بر سیستم پایه یونیکس ) بیمه ‌نامه آتش ‌سوزی صادر می‌ شود.
 • پس از صدور بیمه ‌نامه اداره صدور بیمه ‌نامه های آتش‌ سوزی ، در پایان ماه اطلاعات ثبت‌ شده در برنامه مکانیزه صدور ( مبتنی بر سیستم پایه یونیکس ) را به برنامه اطلاعاتی سامان منتقل می‌ کند.
 • براساس حجم سرمایه بیمه‌ نامه‌ های صادره یکی از حالات زیر اتفاق می ‌افتد :
 1. در صورتی که حجم سرمایه کمتر از ده میلیارد ریال باشد ، مسئولیت آن برعهده خود شعبه بوده و نیازی به ارسال بیمه‌ نامه به اداره نظارت برصدور بیمه ‌نامه‌ ها نمی ‌باشد.
 2. در صورتی که حجم سرمایه بیش از ده میلیارد ریال باشد ، اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی می ‌بایست در پایان ماه یک نسخه از بیمه ‌نامه صادره را به همراه گزارشی که از برنامه اطلاعاتی سامان دریافت می ‌کند جهت بررسی و کنترل به اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها ارسال نماید. یک نسخه از تمامی الحاقی‌ های صادره نیز می‌ بایست به ‌همراه بیمه ‌نامه ارسال گردد.
 3. کارشناس اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها پس از دریافت نسخه بیمه ‌نامه ، تمامی موارد بیمه ‌نامه را کنترل می ‌کند.
 4. درصورت وجود اشکال در بیمه‌ نامه‌ های کنترل شده ، اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها ایرادات را طی نامه به اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش‌ سوزی ارسال می ‌نماید.
 5. اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی اصلاحات را از طریق صدور الحاقی اعمال کرده ، الحاقی صادره را به ‌همراه نامه ‌ای مبنی بر اصلاح ایرادات برای اداره نظارت بر صدور بیمه‌ نامه ‌ها ارسال می ‌نماید.
 6. پس از رفع اشکال ( در صورت وجود اشکال ) و یا در صورت عدم وجود اشکال ، اداره نظارت بر صدوربیمه ‌نام ه‌ها ، بیمه ‌نامه را تایید و بایگانی می ‌نماید.
 7. در صورتیکه حجم سرمایه بالاتر از 63 میلیارد ریال باشد ، اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی می ‌بایست به صورت روزانه یک نسخه از بیمه ‌نامه صادره را به‌ همراه تمامی الحاقی ‌های صادر شده جهت بررسی و کنترل به اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها ارسال نماید.
 8. کارشناس اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها تمامی موارد بیمه ‌نامه را بررسی نموده و در صورت وجود ایراد ، ایرادات وارده را طی نامه ‌ای به اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی ارسال می ‌نماید.
 9. اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی با صدور الحاقی اصلاحات را اعمال و الحاقی صادره را به‌ همراه نامه ‌ای مبنی بر اعمال اصلاحات برای اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ها ارسال می ‌نماید.
 10. پس از رفع اشکال ( در صورت وجود اشکال ) و یا در صورت عدم وجود اشکال ، اداره نظارت برصدور بیمه ‌نامه ‌ها بیمه ‌نامه را تایید و بایگانی می ‌نماید.
 • چنانچه حجم سرمایه بالاتر از چهل میلیارد ریال باشد ، اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ها ، می ‌بایست یک نسخه از بیمه ‌نامه را جهت کنترل به بیمه مرکزی ارسال نماید.
 1. در صورت وجود ایراد در بیمه ‌نامه صادره ، بیمه مرکزی ایرادات وارده را طی نامه ‌ای به اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ها ارسال می ‌نماید.
 2. اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها ایراد وارد آمده را طی نامه ‌ای به اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش‌ سوزی ارسال می ‌نماید.
 3. اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی پس از اعمال اصلاحات از طریق صدور الحاقی ، الحاقی صادره را به‌ همراه نامه ‌ای مبنی بر اعمال اصلاحات برای اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها ارسال می ‌نماید.
 4. اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها پس از بررسی الحاقی صادره ، یک نسخه از الحاقی صادر شده را به ‌همراه نامه‌ ای مبنی بر اعمال اصلاحات برای بیمه مرکزی ارسال می ‌نماید.

محاسبه حق بیمه زلزله :

در تعیین قیمت بیمه زلزله دو عامل مهم دخیل می باشند :
1- شهرستان محل استقرار مورد بیمه
2- نوع سازه ( اسکلت ) ساختمان و مصالح به کار رفته در آن

جداول مربوط به درجه بندی استان ها و شهرهای مختلف براساس شدت خطر زلزله در تعرفه بیمه زلزله آمده است. در این تعرفه کلیه شهرهای کشور بر حسب شدت زلزله دارای درجه های از 1 تا 5 می باشند که شهرهای کم خطر مثل اصفهان دارای درجه خطر 1 و شهرهای پرخطر مثل تهران دارای درجه خطر 5 می باشند.

فرانشیز خطر زلزله :

در صورتی که خطر زلزله بیمه گردد ، شرط زیر باید حتما در توضیحات بیمه نامه درج گردد :

با عنایت به ماده 13 شرایط عمومی مندرج در پشت بیمه نامه آتش سوزی ، خسارت های مستقیم ناشی از زلزله وارد به مورد بیمه به استثنای سرقت ، در مقابل خطر زلزله بیمه می شود و استثنای زمین لرزه از بند 2 ماده 31 شرط مذکور حذف می گردد. ضمنا از هر خسارت ………………. به عنوان تعهد بیمه گزار ( فرانشیز ) از خسارت وارد شده کسر خواهد شد.

توضیح 1 : در جای نقطه چین میزان فرانشیز درج خواهد شد در صورتیکه مورد بیمه صنعتی باشد ((15 درصد)) و هنگامی که مورد غیرصنعتی و مسکونی باشد فرانشیز ((یک درصد مبلغ بیمه شده)) خواهد بود. به عنوان مثال در صورتی که زلزله به یک واحد صنعتی یک میلیون ریال خسارت وارد نماید ، حداقل 150,000 ریال از خسارت کسر شده و مبلغ 850,000 ریال به بیمه گزار پرداخت می گردد. فرانشیز زلزله برای واحدهای مسکونی و غیر صنعتی معادل یک در صد سرمایه بیمه شده می باشد. به عنوان مثال چنانچه یک واحد مسکونی یک میلیارد ریال بیمه شده باشد و بر اثر زلزله به آن 200,000,000 ریال خسارت وارد شود ، 10,000,000 ریال از آن کسر و190,000,000 ریال به بیمه گزار پرداخت می شود.

توضیح 2 : حداقل سهم بیمه گزار از هر خسارت (فرانشیز) برای موارد صنعتی 15 درصد بوده و در صورتی که بیمه گزار بپذیرد که میزان فرانشیزهای فوق افزایش یابد& براساس افزایش به عمل آمده میزان تخفیف در نرخ بیمه خطر زلزله به شرح زیر می باشد :

 • فرانشیز میزان تخفیف
 • 25 درصد 20 درصد
 • 40 درصد 45 درصد
 • 60 درصد 65 درصد

توضیح 3 : موضوع افزایش فرانشیز و کاهش نرخ زلزله ( توضیح 2 ) تنها در بیمه های صنعتی اعمال می گردد و فرانشیز زلزله واحدهای غیرصنعتی و مسکونی کماکان ثابت و بدون تغییر می باشد.

هرگاه در شرایط یک بیمه اعم از نام بیمه ‌کننده ( بیمه‌گزار ) ، شرایط بیمه ، میزان سرمایه مورد نظر و … تغییری حاصل شود بیمه ‌نامه عوض نخواهد شد بلکه شرکت بیمه طی یک نامه و یا اصطلاحا یک الحاقی ، تغییر لازم را اعلام می کند که جزء لاینفک بیمه‌ نامه محسوب خواهد شد و شرایط پرداخت خسارت با توجه به الحاقی صادر شده مورد نظر قرار می‌ گیرد. در این فرآیند مراحل دریافت درخواست ، بررسی ، دریافت و یا برگرداندن مبلغ به بیمه ‌گزار و صدور الحاقی برای بیمه ‌نامه ‌های آتش‌ سوزی واحدهای مسکونی تشریح شده است. پس از صدور بیمه ‌نامه ، اعمال هرگونه تغییری در بیمه‌ نامه تنها از طریق صدور الحاقی امکان ‌پذیر خواهد بود. مراحل صدور الحاقی در زیر آمده است :

 • اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش‌سوزی ” درخواست صدور الحاقی ” برای بیمه‌ نامه آتش‌ سوزی واحدهای مسکونی را در قالب نامه یا به صورت شفاهی از بیمه ‌گزار دریافت می‌ کند. چنانچه درخواست صدور الحاقی برای بیمه ‌نامه آتش ‌سوزی واحدهای مسکونی از طرف بیمه‌ گر باشد ، درخواست خود را طی نامه به اطلاع بیمه‌ گزار می ‌رساند.
 • رئیس اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی ، صدور الحاقی را به کارشناس خود ابلاغ می ‌نماید.
 • درصورتی‌ که بیمه ‌گزار زیرپوشش ‌های زیر را انتخاب نماید ، لازم است از محل بازدید مجدد صورت گیرد.
 • کارشناس بازدید ، از محل بازدیدی به عمل آورده و ” گزارش بازدید اولیه آتش سوزی ” را تهیه می ‌کند.
 • گزارش بازدید اولیه تکمیل شده توسط کارشناس بازدید ، مهر و امضا شده و خطرات درخواست شده تایید می ‌شوند.
 • در صورتی که تغییرات بار مالی داشته باشند ، دو حالت زیر اتفاق می‌افتد : (در غیرای نصورت ، قدم 7 اجرا می‌ شود )
 1. در صورتی که مبلغی باید به بیمه‌ گزار برگشت شود ( الحاقی برگشتی ) ، اداره صدور طی نامه ای درخواست بازگرداندن پول را به اداره‌ کل حسابداری و آمار داده و بیمه‌ گزار از آنجا مبلغ خود را دریافت می ‌کند.
 2. در صورتی که بیمه ‌گزار مبلغی را اضافه ‌تر باید پرداخت نماید ( الحاقی اضافی ) ، اداره صدور مبلغ مورد نظر را در ” فیش واریزی ” ثبت و به بیمه گزار تحویل داده و بیمه ‌گزار پس از واریز وجه و یا صدور چک ، “رسید بانک” یا چک را تحویل اداره صدور می‌ دهد و اداره صدور “گواهی دریافت حق‌ بیمه” را صادر کرده و به بیمه ‌گزار تحویل می ‌دهد. یک نسخه از این گواهی در پرونده بیمه‌ گزار بایگانی می ‌شود. درصورتیکه الحاقی اضافی برای طرح‌ های بیمه آتش ‌سوزی ( مانند طرح مهر، طرح همگانی ، طرح خانه و خانواده و… ) صادر شده باشد ، امکان پرداخت اقساطی مبلغ الحاقی اضافی وجود دارد که درآن صورت ، طبق توافقی که میان بیمه ‌گزار و اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش‌ سوزی صورت می ‌گیرد ، درصدی از مبلغ حق ‌بیمه اضافی به صورت نقدی و مابقی طی اقساط پرداخت می ‌شود.
 3. در برخی مواقع ممکن است به دلایل مختلف مقدار بار مالی افزایش یافته با مقدار کاهش یافته برابری نماید. در اینصورت حق‌ بیمه اضافی از بیمه ‌گزار دریافت نمی ‌شود.
 • الحاقی بیمه‌ نامه آتش ‌سوزی واحدهای مسکونی توسط اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی در چهار نسخه زیر صادر می ‌شود :
 1. نسخه اول آن به عنوان رسید نزد بیمه‌ گزار می ‌ماند.
 2. یک نسخه از آن به همراه “رسید مبلغ پرداختی و یا چک دریافت شده” به حسابداری ارسال می ‌گردد.
 3. نسخه سوم آن به نمایندگی (درصورت وجود) تحویل داده می ‌شود.
 4. نسخه آخر آن در اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی بایگانی می ‌شود.
 • اطلاعات الحاقی توسط اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی در “دفتر الحاقی” آتش‌ سوزی ثبت می ‌شود.
 • در پایان ماه ، اطلاعات الحاقی صادر شده در برنامه اطلاعاتی سامان ثبت می ‌شود.

تمدید بیمه آتش سوزی ساختمان مسکونی بیمه ایران

تمدید بیمه نامه یکی از حالت های تغییر در بیمه‌ امه است که منجر به صدور الحاقی می‌ شود. در این فرآیند ، مراحل تمدید بیمه ‌نامه آتش ‌سوزی واحدهای مسکونی و شرایط انجام بازدید مجدد و صدور مجدد بیمه‌ نامه تشریح شده است. بیمه ‌گر یک ماه قبل از فرارسیدن زمان انقضا بیمه نامه آتش ‌سوزی واحدهای مسکونی ، دعوتنامه‌ ای مبنی بر اعمال تغییرات مورد نظر بیمه ‌گزار ( در صورت تمایل ) به بیمه ‌گزار ارسال می‌ نماید.

 • اداره صدور بیمه ‌نامه‌های آتش‌ سوزی درخواست تمدید بیمه ‌نامه را از بیمه ‌گزار دریافت می ‌کند.
 • تغییرات مورد نیاز اعم از تغییر در شرایط ، موارد مورد‌ بیمه و یا تغییرات اعمال شده از طریق الحاقی در سال قبل توسط اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی اعمال می‌ شود.
 • در صورتی‌ که دو سال از صدور بیمه ‌نامه گذشته باشد ، حکم کارشناس برای بازدید اولیه با توجه به خطرات درخواست شده طی ‌نامه ‌ای توسط رئیس اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش‌ سوزی صادر می ‌شود. درغیر این‌ صورت چنانچه کمتر از 2 سال از صدور بیمه ‌نامه گذشته باشد ، نیازی به بازدید مجدد نیست.
 • کارشناس بازدید، از محل بازدیدی به عمل آورده و ” گزارش بازدید اولیه آتش ‌سوزی ” را تهیه می ‌کند.
 • گزارش بازدید اولیه تکمیل شده توسط کارشناس بازدید مهر و امضا شده و خطرات درخواست شده تایید می‌ شوند.
 • اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش‌ سوزی تغییرات و شرایط مورد درخواست مشتری را در برنامه مکانیزه صدور ( مبتنی بر سیستم پایه یونیکس ) ثبت و حق‌ بیمه قابل پرداخت و شرایط بیمه ‌نامه را تعیین و به بیمه ‌گزار اعلام می‌ کند. در صورتی ‌که بیمه‌ گزار درخواست تمدید بیمه‌ نامه برای کمتر از یک سال را داشته باشد ، حق ‌بیمه به صورت درصدی محاسبه می ‌شود.
 • مشتری وجه نقدی محاسبه شده را واریز و “فیش واریزی ” را به اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش‌سوزی تحویل می ‌دهد. ممکن است حق‌بیمه بنا به درخواست مشتری قسط ‌‌بندی شود که در ابتدا مبلغ نقدی محاسبه ، سپس بر اساس آن تعداد اقساط و مبلغ هر یک تعیین می‌گردد.
 • گواهی دریافت حق‌ بیمه” توسط اداره صدور بیمه‌ نامه ‌های آتش ‌سوزی صادر می ‌شود. درصورتی ‌که بیمه ‌گزار درخواست تمدید بیمه‌نامه برای کمتر از یک سال را داشته باشد ، الحاقی تمدید و در غیر این ‌صورت ، بیمه ‌نامه جدید صادر می ‌شود.
 • بیمه‌ نامه آتش ‌سوزی واحدهای مسکونی توسط اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی صادر می ‌شود.
 • اطلاعات ثبت شده در برنامه مکانیزه صدور ( مبتنی بر سیستم پایه یونیکس ) ، در پایان ماه به برنامه اطلاعاتی سامان انتقال داده می‌ شود.
 • براساس حجم سرمایه بیمه‌ نامه ‌های صادره یکی از حالات زیر اتفاق می ‌افتد :
 1. در صورتی که حجم سرمایه کمتر از ده میلیارد ریال باشد ، مسئولیت آن برعهده خود شعبه بوده و نیازی به ارسال بیمه‌ نامه به اداره نظارت بر صدور بیمه‌ نامه‌ ها نمی ‌باشد.
 2. در صورتی که حجم سرمایه بیش از ده میلیارد ریال باشد ، اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش‌ سوزی می ‌بایست در پایان ماه یک نسخه از بیمه‌ نامه صادره را به همراه گزارشی که از برنامه اطلاعاتی سامان دریافت می ‌کند جهت بررسی و کنترل به اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها ارسال نماید. یک نسخه از تمامی الحاقی ‌های صادره نیز می ‌بایست به‌ همراه بیمه ‌نامه ارسال گردد. کارشناس اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها پس از دریافت نسخه بیمه‌ نامه ، تمامی موارد بیمه ‌نامه را کنترل می ‌کند.
 3. درصورت وجود اشکال در بیمه ‌نامه ‌های کنترل شده ، اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها ایرادات را طی نامه به اداره صدور بیمه‌ نامه ‌های آتش ‌سوزی ارسال می ‌نماید.
 4. اداره صدور بیمه‌ نامه ‌های آتش‌ سوزی اصلاحات را از طریق صدور الحاقی اعمال کرده ، الحاقی صادره را به ‌همراه نامه ‌ای مبنی بر اصلاح ایرادات برای اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها ارسال می ‌نماید.
 5. پس از رفع اشکال ( در صورت وجود اشکال ) و یا در صورت عدم وجود اشکال ، اداره نظارت بر صدوربیمه نامه‌ ها ، بیمه ‌نامه را تایید و بایگانی می‌ نماید.
 6. در صورتی که حجم سرمایه بالاتر از 63 میلیارد ریال باشد ، اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی می ‌بایست به صورت روزانه یک نسخه از بیمه‌ نامه صادره را به‌ همراه تمامی الحاقی ‌های صادر شده جهت بررسی و کنترل به اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها ارسال نماید. کارشناس اداره نظارت بر صدور بیمه‌ نامه ‌ها تمامی موارد بیمه‌ نامه را بررسی نموده و در صورت وجود ایراد ، ایرادات وارده را طی نامه ‌ای به اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش ‌سوزی ارسال می ‌نماید.
 7. اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی با صدور الحاقی اصلاحات را اعمال و الحاقی صادره را به‌ همراه نامه ای مبنی بر اعمال اصلاحات برای اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ها ارسال می ‌نماید.
 8. پس از رفع اشکال ( در صورت وجود اشکال ) و یا در صورت عدم وجود اشکال ، اداره نظارت برصدور بیمه ‌نامه ‌ها بیمه ‌نامه را تایید و بایگانی می ‌نماید.
 • چنانچه حجم سرمایه بالاتر از چهل میلیارد ریال باشد ، اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه ‌ها می ‌بایست یک نسخه از بیمه ‌نامه را جهت کنترل به بیمه مرکزی ارسال نماید. در صورت وجود ایراد در بیمه ‌نامه صادره ، بیمه مرکزی ایرادات وارده را طی نامه ‌ای به اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها ارسال می ‌نماید.
 • اداره نظارت بر صدور بیمه‌ نامه ‌ها ایراد وارد آمده را طی نامه‌ ای به اداره صدور بیمه ‌نامه‌ های آتش‌ سوزی ارسال می‌ نماید.
 • اداره صدور بیمه ‌نامه ‌های آتش ‌سوزی پس اعمال اصلاحات از طریق صدور الحاقی ، الحاقی صادره را به‌ همراه نامه‌ ای مبنی بر اعمال اصلاحات برای اداره نظارت بر صدور بیمه‌ نامه ‌ها ارسال می ‌نماید.
 • اداره نظارت بر صدور بیمه ‌نامه‌ ها پس از بررسی الحاقی صادره ، یک نسخه از الحاقی صادر شده را به ‌همراه نامه ‌ای مبنی بر اعمال اصلاحات برای بیمه مرکزی ارسال می ‌نماید.

دریافت خسارت بیمه آتش سوزی و زلزله :

 • پس از وقوع حادثه ، بیمه گزار ” فرم اعلام خسارت آتش سوزی ” را جهت اعلام خسارت تکمیل می ‌‌کند. بیمه گزار م ی‌تواند اطلاعات را در قالب نامه نیز ارسال نماید.
 • بازخوانی پرونده صدور : مدارک صدور بیمه ‌نامه توسط اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی از بیمه گزار درخواست و دریافت می ‌گردد.
 • درصورتی که محل حادثه در نزدیکی اداره باشد ، بازدید توسط کارشناس اداره صورت می ‌گیرد و در غیر اینصورت ، کارشناس بین‌ المللی و یا کارشناس نمایندگی‌ نزدیک به محل حادثه ، جهت بازدید مقدماتی اعزام می‌ گردد. جهت اعزام کارشناس خارج از واحد ، اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی طی نامه‌ ای‌ به نمایندگی شهرستان ( جهت کارشناس داخلی ) و یا اداره بین الملل ( جهت کارشناس خارجی ) درخواست اعزام کارشناس می ‌نماید.
 • کارشناس بازدید ، از محل بازدیدی به عمل آورده و ” گزارش خسارت آتش سوزی ” را تهیه می ‌کند.
 • اداره نظارت بر خسارت پس از دریافت مجوز پرداخت ، پرداخت خسارت را تایید و حواله پرداخت خسارت را صادر نموده و طی نامه ‌ای به اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی ارسال می ‌نماید.
 • اداره خسارت بیمه نامه های آتش سوزی حواله پرداخت خسارت را صادر می نماید.
 • بیمه گزار تعهد نامه ‌ای مبنی بر دریافت مبلغ خسارت از شرکت بیمه را تکمیل و امضا می‌ کند. در برخی مواقع درصورت نیاز ( در صورتی که بیمه گزار سابقه کیفری داشته باشد و یا احتمال آن برود ) اقرارنامه هم توسط بیمه گزار تکمیل می‌ گردد. ( این اقرارنامه در محضر تکمیل و ثبت می‌ شود ) طی این تعهد ‌نامه بیمه گزار متعهد می ‌شود که :
 1. چنانچه مشخص گردد حادثه مذکور بر اثر عمد بیمه گزار ، ذوی‌ الحقوق و یا عوامل وی بوده و یا بر اساس شرایط بیمه ‌نامه محق دریافت خسارت نبوده حداکثر ظرف 5 روز نسبت به استرداد مبلغ دریافتی اقدام نماید.
 2. چنانچه مشخص گردد که حادثه مذکور بر اثر عمد بیمه گزار ایجاد شده ، کمال همکاری را با شرکت سهامی بیمه ایران در خصوص شناسایی عامل حادثه و پیگیری او در مراجع انتظامی و قضائی به عمل آورده و از هرگونه سازش و اعلام رضایت نسبت به مسئول حادثه خودداری به عمل آورد.
 3. چنانچه مشخص گردد که بیمه گزار در مراحل مختلف رسیدگی به پرونده اظهار خلاف واقع نموده یا وقایع را کتمان کرده ، حسب درخواست شرکت بیمه ایران سریعا نسبت به استرداد خسارت پرداختی به اضافه ضرر و زیان مورد مطالبه شرکت بیمه ایران اقدام به‌عمل آورد.
 • اداره صدور چک با دریافت یک نسخه از حواله صادر شده ، چک به مبلغ خسارت را صادر و به بیمه گزار تحویل می ‌دهد.

مدارک دریافت خسارت بیمه آتش سوزی و زلزله ایران :

حداکثر مدت تشکیل پرونده

از آنجایی که در این بیمه نامه بیمه گزار موظف است به محض اطلاع از هرگونه ادعا علیه خود بلافاصله حداکثر ظرف مدت یک ماه بیمه کننده را به صورت کتبی مطلع نموده و تشکیل پرونده خسارت نماید. لذا ضروریست در ابتدا به اطلاع بیمه شونده محترم رسانده شود که موظف هستند در مدت تعیین شده نسبت به تشکیل پرونده اقدام نمایند و سایر مدارک را بعدا به بیمه گر ارائه نمایند. بنابراین مدارکی که در زیر توضیح داده خواهد شد بعد از مرحله اعلام کتبی خسارت و تشکیل پرونده می باشد و نه لزوما اینکه بیمه شونده ابتدا مدارک را بصورت کامل تهیه نماید و بعدا جهت تشکیل پرونده مراجعه نماید. بنابراین در کلیه بیمه نامه ها تکرار و شرح مرحله فوق خودداری می گردد.

برای دریافت خسارت چه مدارکی مورد نیاز است ؟

 • بیمه ‌نامه
 • گزارش بازدید اولیه
 • قبوض رسید دریافت حق ‌بیمه

خسارت قابل پرداخت بر اساس اطلاعات مندرج در فرم ” خلاصه مشخصات پرونده بیمه های آتش سوزی ” و نیز اطلاعات پرداخت ‌های قبلی در سیستم اطلاعاتی سازمان محاسبه و به بیمه گزار اعلام می شود.

خدمات تحت پوشش بیمه رازی

در بیمه آتش‌ سوزی اموال و دارایی‌ ها در برابر خطر آتش سوزی و خطرات جانبی تحت پوشش قرار می‌ گیرند. خطرات تحت پوشش بیمه آتش سوزی بیمه رازی به شرح ذیل می باشند :

خدمات تحت پوشش بیمه رازی
 • خطرات اصلی = آتش سوزی ، انفجار ، صاعقه
 • خطرات تبعی ( اضافی ) = سیل و طغیان آب ، زلزله ، طوفان و تند باد ، سقوط بهمن ، سقوط هواپیما و هلیکوپتر، ترکیدگی لوله‌ های آب ، ضایعات ناشی از برف و باران ، سرقت با شکست حرز ، شکست شیشه ، نشست ، ریزش و رانش زمین ، برخورد اجسام خارجی ، انفجار ظروف تحت فشار صنعتی و چندین خطر اضافی دیگر تحت پوشش قرار می‌ گیرند.

انواع پوشش‌ های بیمه رازی در 4 عنوان طبقه‌ بندی می‌ شود :

 • الف ) بیمه آتش‌ سوزی واحدهای مسکونی = در بیمه آتش‌ سوزی منازل مسکونی ساختمان‌ ، تاسیسات و اثاثیه منزل و مشاعات و مشترکات تحت پوشش قرار می‌ گیرند. ضمنا خطرات اضافی را می‌ توان با پرداخت حق بیمه اضافی تحت پوشش قرار داد. به موجب قانون تملک آپارتمان‌ ها بیمه نمودن مجتمع‌ های دارای هیئت مدیره‌ ، اجباری است و در صورت عدم اخذ بیمه نامه‌ با وقوع خسارت‌ ، کل مسئولیت متوجه هیئت مدیره بوده و بایستی خسارت از طرف هیئت مدیره پرداخت شود.
 • ب ) بیمه آتش سوزی مراکز صنعتی = در این نوع از بیمه کلیه ریسک‌ های صنعتی کارخانجات ، تحت پوشش خطرات آتش سوزی ، انفجار و صاعقه و خطرات اضافی قرار می‌ گیرند‌. دارایی‌ ها و اموالی که در یک کارخانه می‌ توان بیمه کرد شامل ساختمان‌ ها‌ ، ماشین‌ آلات‌ ، تاسیسات‌ ، موجودی مواد اولیه و کالای در جریان ساخت و کالای ساخته شده (‌ محصول‌ )‌ ، ابزار آلات و تجهیزات‌ ، اثاثیه ثابت و لوازم اداری و غیره است‌. این نوع دارایی‌ ها اعم از منقول و غیر منقول را بایستی به قیمت روز بیمه نمود تا در هنگام پرداخت خسارت مشمول قاعده نسبی موضوع ماده 10 قانون بیمه نشود‌.
 • ج ) بیمه آتش سوزی مراکز غیر صنعتی = در این نوع بیمه نامه مراکز تجاری از قبیل فروشگاه‌ های تجاری‌ ، تعمیرگاه‌ ها‌ ، اماکن عمومی‌ ، ساختمان‌ های اداری‌ ، بنگاه‌ های معاملاتی‌ ، مراکز تفریحی و ورزشی و غیره تحت پوشش خطرات آتش سوزی و خطرات تبعی قرار می‌ گیرند‌. این بیمه‌ ساختمان‌ ، تاسیسات‌ ، موجودی‌ ، اثاث ثابت و دکوراسیون آن‌ ها را شامل می‌ شود.
 • د ) بیمه آتش سوزی انبارها (‌ عمومی و اختصاصی‌ ) = این بیمه نامه معمولا برای انبارها و موجودی داخل آن‌ ها و به دو حالت ذیل صادر می‌ شود‌ :
 1. بیمه نامه با مبلغ بیمه شده ثابت : در این نوع بیمه نامه ، خسارت‌ های ناشی از آتش سوزی بر اساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و قوانین و مقررات بیمه ای با در نظر گرفتن شرایط عمومی و خصوصی بیمه نامه جبران می‌ گردد.
 2.  بیمه نامه با مبلغ شناور ( اظهار نامه‌ ای ) : پیچیدگی فعالیت‌ ها و تنوع واحدهای صنعتی و حجم مبادلات و کالاهایی که هر روز به انبار وارد یا خارج می‌ شود و همچنین تورم قیمت‌ ها در مدت کوتاه‌ ، باعث می‌ شود که صاحبان صنایع و کالا به شکلی آن‌ ها را بیمه نمایند که در صورت وقوع آتش سوزی‌ ، سرمایه آن‌ ها از بین نرود. بر اساس این بیمه نامه‌ ، بیمه گذار موظف است در پایان هر ماه حداکثر تا هر 15 روز ماه بعد حداکثر موجودی مورد بیمه را طبق اسناد و دفاتر خود کتبا به بیمه‌ گر اظهار نماید. در این صورت حق بیمه قطعی از سوی بیمه گذار متناسب با میزان سرمایه اعلامی در پایان مدت بیمه نامه محاسبه می‌ گردد.

خدمات تحت پوشش بیمه کارآفرین

بیمه کارآفرین با ارائه پوشش بیمه آتش سوزی منازل مسکونی ، ساختمانی ، تاسیسات و اثاثیه منازل اطمینان و آرامش را برای بیمه گذاران به ارمغان می آورد.

خدمات تحت پوشش بیمه کارآفرین

در این بیمه اموال و دارایی های بیمه گذاران به صورت ساختمان ، موجودی و محتویات داخل آن در مقابل خطرات اصلی آتش سوزی ، انفجار و صاعقه و خطرات اضافی یا تبعی شامل سیل ، زلزله ، طوفان ، سقوط هواپیما ، ترکیدگی لوله آب ، ضایعات ، شکست شیشه برف و باران و هزینه پاک‌ سازی و غیره با توجه به نیاز بیمه گذاران تحت پوشش قرار می گیرد. بیمه کارآفرین با ارائه پوشش بیمه آتش سوزی منازل مسکونی ، ساختمانی ، تاسیسات و اثاثیه منازل اطمینان و آرامش را برای بیمه گذاران به ارمغان می آورد. خطرات اصلی که در این بیمه تحت پوشش قرار می گیرند آتش سوزی ، انفجار و صاعقه می باشند و خطرات ذیل نیز به عنوان خطرات تبعی و اضافی قابلیت اخذ پوشش بیمه ای دارند :

 • زلزله
 • سیل
 • طوفان
 • ترکیدگی لوله آب
 • سرقت با شکست حرز
 • ضایعات ناشی از برف و باران و سنگینی برف
 • سقوط هواپیما
 • آشوب ، بلوا و اعتصاب
 • سایر خطرات مرتبط که بتوانند با توافق بیمه گر و بیمه گذار تحت پوشش قرار گیرند

ریسک های صنعتی مجموعه های بزرگی هستند که عمدتا در آنها فعالیت تولیدی انجام می شود. شرکت بیمه کارآفرین با ارائه بیمه آتش سوزی صنعتی این امکان را فراهم می کند تا دارایی های مراکز صنعتی اعم از ساختمان ، ماشین آلات ، موجودی کالا ، موجودی مواد اولیه ، اثاثیه و … در قبال خطرات آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار تحت پوشش قرار می دهد و همچنین می توان خطرات زلزله ، سیل ، طوفان ، ترکیدگی لوله های آب ، ضایعات ناشی از برف و باران و ریزش سقف ناشی از سنگینی برف ، انفجار ، دفرمگی ظروف تحت فشار ، سقوط هواپیما ، هزینه پاکسازی و جمع آوری ضایعات ناشی از حوادث تحت پوشش بیمه نامه و آشوب و بلوا و اعتصاب را به بیمه نامه اضافه کرد.

بیمه آتش سوزی واحدهای غیرصنعتی ، تجاری ، اداری و کارگاه ها بیمه کارآفرین :

بیمه واحد های غیر صنعتی شرکت بیمه کارآفرین خسارت های ناشی از بلایای طبیعی و حوادث غیر مترقبه برای کارگاه ، انبار ، فروشگاه و محل کسب و کار را پوشش می دهد. بیمه کارآفرین متعهد است خسارت ناشی از آتش سوزی ، صاعقه و انفجار و همچنین خطرات اضافی شامل زلزله ، سیل ، طوفان ، ضایعات ناشی از برف و باران و سنگینی برف ، آشوب ، بلوا ، اعتصاب ، سقوط هواپیما ترکیدگی لوله آب و هزینه پاکسازی و جمع آوری ضایعات پس از وقوع حوادث مشمول بیمه نامه را تحت پوشش قرار می دهد.

 • بیمه آتش سوزی انبار های عمومی و اختصاصی : این بیمه نامه در دو غالب کلی سرمایه ثابت و شناور در شرکت بیمه کارآفرین عرضه می شود.
 • بیمه نامه آتش سوزی با مبلغ بیمه شده ثابت : در این بیمه نامه خسارت های ناشی از آتش سوزی به صاحبان کالا و موجودی انبارها براساس مبلغ مندرج در بیمه نامه و به میزان زیان وارده به بیمه گذاران نسبت به سال بیمه شده پرداخت خواهد شد .
 • بیمه آتش سوزی با سرمایه اظهارنامه ای ( شناور ) : این بیمه شناور بیمه کارآفرین در پی پاسخگویی به نیاز تولید کنندگان ، صاحبان کالا و موجودی انبار با سرمایه متغیر بیمه نامه اظهار نامه ای را ارائه کرده است. در بیمه نامه اظهار نامه ای فرد در ابتدای دوره حداکثر موجودی که ممکن است در طول مدت اعتبار بیمه نامه در انبار باشد را برآورد و اعلام می کند و پس از پرداخت مبلغی به عنوان پیش پرداخت و در پایان هر ماه میزان واقعی موجودی را به صورت کتبی به شرکت اعلام می نماید. سپس در پایان اعتبار بیمه نامه ، حق بیمه قطعی این بیمه نامه بر اساس میانگین موجودی ها در طول سال محاسبه و تسویه می شود.

طرح تدبیر بیمه کارآفرین :

طرح تدبیر بیمه کارآفرین به منظور تحت پوشش قراردادن کلیه خطرات و حوادث ناشی از آتش سوزی طراحی شده است. در این بیمه نامه ، علاوه بر ارائه پوشش های بیمه آتش سوزی ، مسئولیت ناشی از آتش سوزی یا انفجار و هم چنین حوادث خانواده جهت تحت پوشش قراردادن فوت و نقص عضو ناشی از آتش سوزی ، صاعقه ، انفجار ، سیل و سرقت در محل بیمه برای بیمه گذار و اعضای خانواده تحت پوشش قرار می گیرد. بیمه کارآفرین با ارائه پوشش های مختلف در بیمه های آتش سوزی ، سعی دارد آرامش را به خانواده ها و آسایش خیال را به صنعت گران و تولید کنندگان ارائه نماید. برای نیل به این هدف بیمه کارآفرین سعی دارد نیازهای بیمه ای مشتریان را به صورت جامع در نظر بگیرد تا بتواند مناسب ترین پوشش ها را برای بیمه گذاران فراهم آورد.

نحوه محاسبه قیمت بیمه آتش سوزی و زلزله چگونه است ؟

محاسبه قیمت این بیمه به فاکتورهای مختلفی همچون نوع بیمه گر ، نوع ساختمان ( اداری یا مسکونی ) ، متراژ بنا ، نوع اسکلت ( بتنی ، فلزی ، آجری ) ، قیمت هر متر مربع ، ارزش وسایل منزل ، انتخاب بیمه زلزله و …. بستگی دارد.

کاربرد بیمه آتش سوزی چیست ؟

بیمه آتش سوزی خسارت و زیان های وارد شده به اموال ناشی از خود آتش سوزی ، دود و آب و سایر خسارات وارد شده از طریق آتش نشانان را پوشش می دهد. این بیمه هزینه های لازم برای تعویض ، تعمیر و بازسازی خانه را به شما بازپرداخت می کند.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد امتیازها 2

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

preloader