0
سبد خرید خالیست.

تنظیم اساس نامه

statute

تنظیم اساس نامه ساختمان

امروزه با افزایش ساخت آپارتمان ها و رشد جمعیت آپارتمان نشین ، ایجاد نظم در مجموعه آپارتمانی دغدغه بسیاری از مدیران و ساکنین شده است. یک مجموعه آپارتمانی متشکل از افراد و خانواده هایی با عقاید و سلایق گوناگون و دیدگاه ها و روش های زندگی متفاوت است که راه رسیدن به یک قاعده اساسی و کلی برای نظم بخشیدن به آن مجموعه ، تنظیم اساسنامه ساختمان و قانون می باشد که در قانون اساسی نیز به آن تحت عنوان ” قانون تملک ساختمان ها ” پرداخته شده است. در این اساس نامه برای جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف و مشکلات ، قوانینی وضع گردیده است که طی جلسه ای با اعضای هیئت مدیره ساختمان پرداخته شده است که در آن برای جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف و مشکلات ، قوانینی وضع گردیده و طی جلسه ای با اعضای هیئت مدیره ساختمان و نماینده حقوقی موسسه آس قابل شکل گیری و تنظیم خواهد بود و مجموعه ما قادر خواهد بود مشاوره های حقوقی خودرا در اختیار مدیران مجتمع ها و ساختمان ها قرار بدهد.

تنظیم اساس نامه برای مجموعه ساختمانی ، به مدیریت مجموعه کمک می کند که همه ساکنین را برای رسیدن به یک هدف عالی که همانا داشتن یک ساختمان مرتب و منظم و عالی خواهد بود ، در یک مسیر صحیح و منطقی قرار دهد. عصر ، عصر آپارتمان‌ نشینی است و اگر ندانیم راه و رسم سالم زندگی کردن در آپارتمان ‌های امروزی چگونه است، به دردسر می‌ افتیم.

آپارتمان یک محل سکونت برای اعضا خانواده و افراد  است. تمام اتفاقات و مراحل مختلف زندگی تک تک این افراد در همین محل شکل گرفته و تاثیر می پذیرد. بهتر است که همه افراد برای ایجاد آرامش و آسایش بیشتر و در عین حال حفظ و ارتقای موقعیت اجتماعی و خانوادگی خود با قوانین اجتماعی مربوط به آپارتمان نشینی آشنایی کامل داشته باشند و در انجام و رعایت کامل آن بکوشند. اینجاست که نیاز به تنظیم اساس نامه ساختمان احساس می شود!

زندگی در یک آپارتمان هم همیشه راحت  نیست. از همسایگان پر سر و صدا ، مالکان وحشتناک و فضاهای تنگ همه چیز  در ایجاد ناراحتی و استرس برای ما می تواند دخیل باشد.لازم است بپذیریم که آپارتمان ملک شخصی ما نیست و به نسبت واحدهای موجود در مجتمع دارای شریک هستیم. ما تنها به میزان مالکیتی که در آن مجتمع داریم حق دخالت در امور و ارایه نظر داریم. از امکانات رفاهی و عمومی آپارتمان به نحو احسن و با دقت استفاده کرده و از بالا بردن استهلاک بی مورد آن ها بپرهیزید.

قسمت های مشترک و مکان های عمومی مجتمع های آپارتمانی

مکان های عمومی آپارتمان مختص ما نیست و دیگران هم به همان نسبت حق استفاده دارند و هیچکس حق تصرف مکان های عمومی را بدون رضایت و اجازه کامل سایر شرکا ندارد. قسمت های مشترک مجتمع های آپارتمانی شامل زمین ، تاسیسات مشترک مانند سیستم گرمایش و سرمایش مشترک ، چاه ، انشعاب برق مشترک ، بالابر ، فاضلاب ، انشعاب آب مشترک ، انبار مشترک ، لوله ها و سیم های برق ، اسکلت ساختمان ، پست بام ، راهرو و راه پله ها ، درب و پنجره ها در قسمت های عمومی ، رختشوی خانه ، حیاط ، محوطه ساختمان که بخشی از ملک است ، حیاط خلوت ، اتاق سرایدار ، نمای ساختمان ، انبار عمومی و تلفن مرکزی و به اصطلاح مشاعات ساختمان است.

هر آنچه که مطابق صورت جلسه تفکیک آپارتمان ها جهت تنظیم اساس نامه ساختمان ، اختصاص به آپارتمان خاصی ندارد مشترک و مورد استفاده همه مالکان و متصرفان قانونی است. این قسمت ها غیرقابل انتقال است و هر مالکی یا قائم مقام او به نسبت مالکیت خود و مساحت آپارتمانش در آن به صورت مشترک و مشاعی سهیم است.

تنظیم اساس نامه برای هزینه های مشترک آپارتمان ها

هزینه های مشترک هزینه هایی است که برای استفاده ، حفظ و نگهداری عادی ساختمان و تاسیسات و تجهیزات و هچنین هزینه های اداری و حق الزحمه مدیر ساختمان پرداخت می شود. این هزینه ها شامل مواردی همچون رنگ آمیزی دیوارها و نرده های مشترک و سرایدار در صورت استفاده و  دیگر موارد هزینه های مربوط به بخش های مشترک می شود.

سهم هر یک از مالکین از مخارج با نسبت مساحت اختصاصی هر آپارتمان به کل بخش های اختصاصی دیگران تعیین و از هر آپارتمان دریافت می شود. هزینه های مشترک هم با تساوی از همگان دریافت می شود. بدیهی است اگر بر مبنای قانون و عرف قسمتی از بخش های عمومی مشترک مورد استقاده اختصاصی کسی یا کسانی است ، باید هزینه های آن را استفاده کننده بپردازد.

در عین حال امکان قانونی هم برای تنظیم قرارداد بین مالکین برای چگونگی محاسبه سهم هر مالک در هزینه ها وجود دارد. همچنین مالکین می توانند توافق کنند که برخی از آن ها هزینه های بخشی از ساختمان را به صورت انحصاری تقبل کنند.

عدم پرداخت هزینه های مشترک

عدم پرداخت هزینه های مشترک از جمله مشکلات مهمی است که مالکین و مدیریت ساختمان با آن مواجه می شود. به طور معمول با ابلاغ نامه یا نصب فهرست بدهی ها در ساختمان از بدهکار خواسته می شود که بدهی خود را بدهد. اما قانون به مدیر این اختیار را داده است که با ارسال اظهارنامه و یا مراجعه به دادگاه این طلب را دریافت کند. در صورت خودداری مالک یا استفاده کننده آپارتمان از پرداخت بدهی ، مدیر می تواند دسترسی بدهکار را به خدمات مشترک مانند سیستم سرمایشی گرمایشی و برق و آب مشترک را ناممکن کند. همچنین در صورت عدم امکان قطع دسترسی بدهکار ، مدیر می تواند با مراجعه به دادگاه و رسیدگی خارج از نوبت درخواست عدم ارائه خدمات مشترک به بدهکار کند.

در عین حال نه تنها مدیر می تواند با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک کشور درخواست صدور اجرائیه و توقیف اموال بدهکار – هم مالک و هم استفاده کننده – را بدهد ، بلکه امکان دریافت خسارت تاخیر پرداخت بدهی را دارد. تعهدات مربوط به مالک یا مستاجر در اداره ساختمان های مشمول قانون تملک آپارتمان ها یکسان است و استفاده کننده قانونی خواه مالک یا مستاجر در این باره متعهد است.

تنظیم اساس نامه ساختمان و قانون

تنظیم اساس نامه ساختمان در اداره بهتر ساختمان الزامی است که در قانون اساسی نیز به آن تحت عنوان قانون تملک ساختمان ها پرداخته شده است که در آن برای جلوگیری از بروز هرگونه اختلاف و مشکلات ، قوانینی وضع گردیده است که طی جلسه ای با اعضای هیئت مدیره ساختمان پرداخته شده است. مجموعه ما قادر خواهد بود مشاوره های حقوقی خود را در اختیار مدیران مجتمع ها و ساختمان ها قرار بدهد. تنظیم اساس نامه برای مجموعه ساختمانی ، به مدیریت مجموعه کمک می کند که همه ساکنین را برای قرار گرفتن در یک مسیر صحیح و منطقی قرار دهد برای رسیدن به یک هدف عالی که همانا داشتن یک ساختمان مرتب و منظم و عالی خواهد بود.

preloader