0
سبد خرید خالیست.

متدهای پاک کردن خط و خش ماشین

متدهای پاک کردن خط و خش ماشین

پاک کردن خط و خش ماشین / از بین بردن خط و خش ماشین / پاك كردن خط روي ماشين / رفع خط و خش ماشین

خراش های موجود بر روی رنگ اتومبیل می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود. تصادفات رانندگی ، خرابکاری ، پارک نامناسب خودرو و سایر موارد ناخوشایند از علل عمده ایجاد خط و خش بر روی ماشین ها می باشند. این خط و خش ها زیبایی ظاهر خودروی شما را از بین می برند و اگر بخواهید دوباره بدنه آن را رنگ کنید ، هزینه زیادی را باید متقبل شوید. در این مقاله سعی کرده ایم شما را با چندین متد مختلف جهت از بین بردن خط روی خودرو آشنا کنیم. پس با آس همراه باشید!

صفرشویی

متد اول رفع خط و خش ماشین = استفاده از خمیر دندان برای پاک کردن خط و خش ماشین

تشخیص عمقی یا سطحی بودن خراش

با ناخن خود روی آن قسمت بکشید تا دقیقا تشخیص دهید که آیا خط و خش عمقی است یا سطحی! اگر ناخن شما به خط و خشی نرسد ، آن ها بر روی سطح بوده و استفاده از خمیر دندان گزینه خوبی خواهد بود. اما اگر ناخن شما به آنها اصابت کرد ، آن ها عمیق بوده و در این صورت باید از متخصصین حرفه ای همچون تکنسین های شرکت آس بخواهید به شما در این زمینه کمک کنند.

تشخیص عمقی یا سطحی بودن خراش

شستشو و خشک کردن قسمت های خط و خش دار

به منظور پاک کردن خط و خش ماشین قبل از اینکه خمیر دندان را روی قسمت های مشخص شده بزنید ، از تمیز بودن آن ناحیه اطمینان حاصل کنید. زیرا اگر آن ناحیه کثیف باشد ، خط و خراش ها بیشتر می شود.

 • در چنین شرایطی ماشین خود را به کارواش ببرید.
 • می توانید از متخصصین آس کمک بخواهید تا با یک شلنگ تمام قسمت های مختلف خودرو را مرطوب کنند تا اکثر آلودگی ها و کثیفی ها پاک شود. سپس با استفاده از یک اسفنج بزرگ و یا فرچه های مخصوص شستشو تمام مواد شوینده روی سطح خودروی شما زده می شود. تمام قسمت های مختلف خودرو را با صابون شسته و سپس با شلنگ آب بکشید. با یک حوله تمیز ماشینتان را خشک کنید.
شستشو و خشک کردن قسمت های خط و خش دار

پاک کردن خط و خش ماشین با اعمال خمیر دندان بر روی دستمال میکروفایبر

یک چهارم یک خمیر دندان را بر روی یک دستمال میکروفایبر مرطوب بمالید. دستمال باید تا حد خیس شدن مرطوب شود.

 • خمیردندان های سفید کننده بهترین کارایی را دارند ، البته با هر نوع خمیر دندانی که دارید می توانید این کار را انجام دهید.
 • لازم است خمیر دندان را به یک دستمال میکروفایبر نرم و تمیز بمالید تا اطمینان حاصل شود که سایش خمیردندان باعث آسیب بیشتر نمی شود.
پاک کردن خراش روی خودرو با خمیر دندان

اعمال خمیر دندان به صورت دورانی برای رفع خط و خش ماشین

خمیر دندان را به صورت دورانی بر روی قسمت های خط و خش دار بمالید. به منظور پاک کردن خط و خش ماشین پارچه میکروفایبر را به سمت پایین فشار داده و آن را به صورت دایره های کوچک حرکت دهید. این کار را تا زمانی انجام دهید که خمیر دندان به خوبی روی سطح پخش شود.

 • هنگام استفاده از خمیردندان باید کمی فشار بیاورید ، اما نه خیلی زیاد!
اعمال خمیر دندان به صورت دورانی

شستن خمیر دندان های اضافی

پس از اتمام روند پاک کردن خط و خش ماشین با استفاده از خمیر دندان ، آن ناحیه را به صورت کامل بشویید تا خمیر دندان های اضافی پاک شود. ابتدا با شلنگ آن ناحیه را شسته و سپس با دستمال میکروفایبر خشک کنید. می توانید خمیر دندان اضافی را با دستمال میکروفایبر مرطوب نیز پاک کنید.

این روند را دوباره تکرار کنید. برای از بین بردن خراشیدگی های سطح با استفاده از خمیردندان ممکن است لازم باشد بیش از 1 بار این کار را انجام دهید. منطقه را بررسی کرده تا ببینید خراش ها هنوز قابل مشاهده هستند یا خیر! سپس در صورت لزوم 1 یا 2 بار دیگر این روند را تکرار کنید. اطمینان حاصل کنید که بیش از 3 بار این کار را انجام ندهید ، زیرا ممکن است به پوشش شفاف رنگ خودرو آسیب برسانید.

متد دوم = پاک کردن خط و خش ماشین با محصولات مناسب!

شستن ماشین

ماشین خود را بشویید تا هیچ گونه کثیفی بر روی خط و خراش ها باقی نماند. بسیار مهم است که قبل از استفاده از هر محصولی بر روی آن قسمت و یا بافر زدن ، اطمینان حاصل کنید که منطقه کاملا تمیز است. در صورت بافر کردن ، هر گونه کثیفی و گرد و خاک بر روی سطح باعث ایجاد خراش بیشتری می شود.

 • قبل از استفاده از صابون روی ماشین خود ، آن را با شلنگ اسپری کنید. سپس از اسفنج یا برس مخصوص شستن اتومبیل برای اعمال صابون استفاده کنید. آن قسمت را به صورت کامل بشویید و خودروی خود را با یک دستمال میکروفایبر خشک کنید. به منظور پاک کردن خط و خش ماشین از صابون های مخصوص باید استفاده کنید.
شستن ماشین با شلنگ مخصوص

استفاده از محصولات و یا بسته های ضد خط و خش خودرو

این بسته ها معمولا شامل محصولات ضد خش و پد بافر برای استفاده از محصول هستند. اگر مطمئن نیستید که چه نوع محصول از بین برنده خراشی را باید بخرید ، از تکنسین های شرکت آس کمک بخواهید. متخصصین ما اطلاعات کاملی از انواع محصولات دارند. دستمال های میکروفایبر معمولا بهترین گزینه برای پاک کردن خط و خش ماشین محسوب می شوند ، زیرا آن ها نرم بوده و هیچ خطی روی بدنه خودرو ایجاد نمی کنند. برخی از این بسته ها شامل ابزارهای مکانیکی بافر هستند!

اعمال ۱/۴ محصول خراشنده بر روی پد

حدود یک چهارم از محصول را بر روی پد بمالید. بسته به اندازه ناحیه خراشیده شده ممکن است کمی بیشتر یا کمتر نیاز داشته باشید. محصول را بر روی پد بافر و یا دستمال میکروفایبر اعمال کرده و سپس آن را از وسط تا کنید تا بر روی کل سطح دستمال پخش شود. قبل از شروع کار ، اطمینان حاصل کنید که محصول روی پارچه یا پد به طور یکنواخت توزیع شده است.

به کارگیری محصول در قسمت خراشیده شده و مناطق اطراف آن!

می توانید محصول را به صورت دورانی و یا عقب و جلو حرکت دهید. روشی را انتخاب کنید که برایتان راحت تر است و منطقه خراشیده شده را به بهترین وجه پوشش می دهد ، اما مسیرها را تغییر ندهید! به منظور پاک کردن خط و خش ماشین فقط به صورت دایره ای به سمت عقب و جلو حرکت کنید. همین روند را مدتی ادامه دهید تا به صورت کامل توزیع شود و خراش ها پاک گردد.

 • اطمینان حاصل کنید که هنگام کار در محصول فشار کم تا متوسط را اعمال کنید.
به کارگیری محصول در قسمت خراشیده شده

پاک کردن باقی مانده محصول بر روی سطح خودرو

پس از اتمام بافر کردن قسمت های خط و خش دار روی بدنه خودرو ، به منظور پاک کردن الباقی مواد باقی مانده روی سطح از یک دستمال میکروفایبر تمیز استفاده کنید. با استفاده از حرکت دورانی ، سطح اتومبیل را در جایی که محصول را روی آن قرار داده اید ، بافر کنید.

 • اجازه ندهید محصول اضافی روی سطح اتومبیل شما خشک شود.
 • برای اطمینان از نحوه پاک کردن الباقی محصول روی بدنه خودرو ، دستورالعمل روی محصول را حتما مطالعه کنید!

در صورت نیاز به منظور پاک کردن خط و خش ماشین ، این روند را 2 الی 3 بار تکرار کنید. آن ناحیه را بررسی کنید تا ببینید خراش ها هنوز قابل مشاهده هستند یا خیر! اگر چنین باشد ، 2 الی 3 بار محصول را اعمال کنید. فقط مراقب باشید که این کار را بیش از حد انجام ندهید ، زیرا به روکش خودرو آسیب وارد می کند.

متد سوم = پاک کردن خط و خش ماشین با متد رنگ زدن

شستن و خشک کردن کامل ماشین

اگر ماشین شما کثیف باشد ، این کثیفی ها باعث ایجاد خط و خش بیشتری می شود. ماشین خود را کاملا بشویید تا همه آلودگی ها و کثیفی ها از بین برود. ممکن است بخواهید ناحیه خراشیده شده را چند بار بشویید تا مطمئن شوید که تمیز شده است. به منطقه ای که در حال ترمیم آن هستید توجه ویژه ای داشته باشید. ناحیه خراشیده شده را با آب اسپری کنید و مطمئن شوید که هر گونه کثیفی از روی این قسمت ها پاک شده است. سپس با صابون مخصوص تمامی قسمت های مد نظر را شسته و نهایتا آبکشی کنید.

شستن و خشک کردن کامل ماشین

سمباده زدن قسمت خط و خش دار جهت از بین بردن لایه بالایی رنگ

کاغذ سنباده مرطوب / خشک با درجه استحکام 2000 را به دور یک دستگاه سمباده بپیچید و شروع به سنباده زدن قسمت خراشیده شده کنید. هر بار 10 تا 15 ثانیه سنباده بزنید و سپس منطقه را بررسی کنید تا ببینید آیا لازم است عمیق تر سمباده بزنید یا خیر!

 • به منظور پاک کردن خط و خش ماشین ، همیشه در جهت خراش سنباده بزنید. قطعا شما نمی خواهید خراش هایی در جهت مخالف ایجاد کنید که فقط باعث ایجاد برجستگی ها و فرورفتگی های بیشتری در رنگ می شود که باید ترمیم شوند.
 • در صورت نیاز آن ناحیه را با آب بشویید تا پیشرفت خود را بررسی کنید. در این صورت می توانید متوجه شوید که آیا به عمق قسمت های خراشیده شده رسیده اید یا خیر!
 • اگر خراش اندکی عمیق تر از روکش واضح است ، از کاغذ سمباده با استحکام 1500 برای تسطیح سطح استفاده کنید و سپس از کاغذ سمباده با استحکام 2000 استفاده کنید تا خراش های ایجاد شده توسط کاغذ سنباده درشت را از بین ببرید.
 • از ایجاد خاک یا آوار بین کاغذ سنباده و سطح خودرو خودداری کنید ، زیرا باعث ایجاد خط و خش بر روی سطح خودرو می شوید.
سمباده زدن قسمت خط و خش دار جهت از بین بردن لایه بالایی رنگ

شستشو و خشک کردن خودرو

بقایای باقی مانده از روند سمباده زنی را با آب بشویید و سپس با دستمال میکروفایبر سطح خودرو را خشک کنید. هرگز از پارچه های قدیمی یا کثیف استفاده نکنید ، زیرا این موارد باعث ایجاد خراش بیشتری در سطح اتومبیل شما می شوند.

چند لایه زیرساز بر روی قسمت سمباده زده اسپری کنید

مقدار زیرسازه قابل سمباده را داخل اسپری بریزید و آن را بر روی قسمتی که سمباده زده اید ، اسپری کنید. نحوه اسپری کردن شما باید به سمت عقب و جلو بر روی رنگ خودرو باشد. سپس 5 الی 10 دقیقه صبر کنید تا خشک شود و لایه دیگری را اسپری کنید. مجموعا این کار را 3 بار انجام دهید.

 • در صورت امکان یک زیرسازه نزدیک به رنگ اتومبیل خود انتخاب کنید. شاید به صورت 100% مطابقت نداشته باشد ، اما باید تا حدی شبیه به رنگ خودروی شما باشد.
چند لایه زیرساز بر روی قسمت سمباده زده اسپری کنید

چند لایه رنگ متناسب با اتومبیل خود بزنید

در ادامه روند پاک کردن خط و خش ماشین از رنگ یکسانی با رنگ خودروی خود بر روی همان قسمتی که زیر سازه زده اید ، استفاده کنید. هر بار 5 الی 10 دقیقه صبر کنید تا رنگ به صورت کامل خشک شود. برای اطمینان از مطابقت رنگ ، با سازنده اتومبیل خود تماس بگیرید تا سایه رنگ یکسانی را استفاده کنید.

واکس زدن

محل مورد نظر واکس بزنید تا رنگی که ترمیم کرده اید ، آب بند شود. واکس کارنوبی مرغوب را روی سطح اتومبیل خود بمالید و سپس محل را با پد بافر یا پارچه میکروفایبر پاک کنید. شما می توانید یک کیت واکس مخصوص پاک کردن خط و خش ماشین خریداری کنید که شامل همه مواردی ( همچون واکس و یک پد بافر یا پارچه میکروفایبر، است که برای واکس زدن ماشین خود نیاز دارید.

 • حدود یک چهارم موم را روی پد بافر و یا پارچه بزنید و در صورت لزوم مقدار بیشتری از آن را اضافه کنید.
 • حرکت شما باید به صورت دورانی باشد و فشار کم تا متوسطی به سمت پایین اعمال کنید.
 • این کار را تا جایی انجام دهید که واکس به صورت کامل توزیع شود و سطح خودرو می درخشد.
واکس زدن سطح خودرو

سایر راهکارهای پاك كردن خط روي ماشين

هیچ چیزی عذاب آورتر از خط و خش های روی سطح خودرو نیست! در ادامه قصد داریم راهکارهای ساده برای رفع خط و خش ماشین را برایتان ذکر کنیم :

سنباده زدن خط و خش روی سطح ماشین

قسمت مورد نظر را خیس کرده و با سمباده به آرامی ناحیه مورد نظر سمباده زده می شود تا جایی که خط و خش دیگر مشخص نباشد. سپس محل مورد نظر با دستمال میکروفایبر تمیز می شود. یک پد مخصوص پولیش روی سری دریل بسته شده و و به صورت چرخشی روی سطح مورد نظر پولیش زده می شود. این روند تا جایی ادامه دارد که خط و خش کم به طور کلی پاک شود.

از بین بردن خط وخش های بسیار کوچک ماشین

خط و خش های بسیار کوچک را حتی با دستتان نیز می توانید تشخیص دهید. این خراش ها به داخل لایه اصلی فرو می روند. اما نگران نباشید! زیرا متخصصین حرفه ای شرکت آس می توانند با استفاده از ابزارها و مواد اولیه آنها را بیرون بیاورند. به یاد داشته باشید که قبل از انجام این کار خودروی شما باید به صورت کامل شسته شود. برای انجام این کار مواد مخصوص خدمات رفع خط و خش ماشین را بر روی پد اسکراب زده و مستقیما روی خراش بکشید. محصول در قسمت خراشیده شده و همچنین در اطراف آن اعمال می گردد.

از بین بردن خط وخش های بسیار کوچک ماشین
از بین بردن خط وخش های بسیار کوچک ماشین

باقی مانده مواد را با حوله میکروفایبر پاک کنید. تکرار این کار برای چندین بار آسیبی به رنگ خودرو وارد نمی کند. ممکن است بعد از یک بار امتحان کردن خراش کمی تفاوت داشته باشید اما کاملا از بین نرود. از این رو چند بار دیگر این کار را تکرار کنید تا شاهد تغییرات چشمگیر باشید!

رفع خط و خش های عمیق سطح ماشین

کنترل خراش های عمیق رنگ بسیار سخت تر است ، اما هنوز هم می توان با حوصله از بین برد. اگر قسمت فلزی بدنه خودرو معلوم باشد ، قطعا آن خراش بسیار عمیق بوده و باید از متدهای دیگری برای پاك كردن خط روي ماشين استفاده کرد. مانند تمام این روش ها ، قبل از اقدام به از بین بردن خراش ، ماشین خود را بشویید. در بعضی مواقع از ورق سمباده با مش 2000 استفاده می شود. همیشه در جهت خراش سنباده بزنید. نیازی به ایجاد خراش بیشتر نیست. در مرحله بعدی با دستگاه اتومات بتونه روی سطح مورد نظر اعمال شده و باید خشک شود. نهایتا آن ناحیه رنگ زده می شود. یافتن سایه مناسب رنگ ممکن است دشوار باشد ، اما مشخصات سازنده خودروی شما کدی را ارائه می دهد که با رنگ شما مطابقت داشته باشد. مقدار زیادی رنگ روی محل قرار داده و بگذارید خشک شود.

نکات کلیدی :

 • شستشوی خودرو با دست بسیار بهتر از شستشو به صورت اتومات می باشد.
 • محصولات ویژه تمیز کردن اتومبیل به نظر می رسد صابون ملایم تری دارند و به طور خاص برای رنگ خودرو طراحی شده و لایه موم محافظ را از بین نمی برند.
 • توجه داشته باشید که واکس خودرو جهت رفع خط و خش ماشین بسیار حائز اهمیت می باشد و از اشعه های شدید خورشید محافظت می کند.
 • واک را هنگامی که تازه است یک بار اعمال کرده و سپس دوباره 2 تا 3 بار در سال نیز استفاده کنید.
 • هنگام انتخاب واکس توجه داشته باشید که برخی محصولات واکس برای اتومبیل های رنگی سیاه / تیره و برخی دیگر برای اتومبیل های با رنگ روشن در دسترس هستند.
 • از پارک کردن خودرو نزدیک به محل عبور عابران از کنار وسیله نقلیه خودداری کنید ، این امر می تواند به از بین بردن خط وخش روی سطح خودرو کمک کند.
 • از پارک کردن خودرو خیلی نزدیک به وسایل نقلیه دیگر خودداری کنید ، زیرا کسی درب اتومبیل خود را باز می کند و باعث ایجاد فرورفتگی یا خراش روی وسیله نقلیه شما می شود.
 • از پارچه خشک برای از بین بردن گرد و غبار و آلودگی های رنگ استفاده نکنید ، زیرا باعث ایجاد خط و خراش می شود.
 • قبل از شروع استفاده از واکس اطمینان حاصل کنید که وسیله نقلیه کاملا خشک شده است ، زیرا یک سطح مرطوب باعث می شود رگه هایی روی خودرو برداشته شود که به سختی از بین می رود.
 • استفاده از لایه ضخیم موم هیچ فایده ای ندارد ، فقط باعث سخت شدن بافر می شود.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader