0
سبد خرید خالیست.

نکات کلیدی مهم در باغبانی

نکات باغبانی

نکات باغبانی

در این مقاله سعی کرده ایم مجموعه ای از بهترین نکات کلیدی باغبانی را برایتان شرح دهیم. برای پاسخ به سوالات مبتدی مربوط به امور باغبانی این راهنما را حتما مطالعه کنید. همچنین با ترفندها و نکات اساسی نیز آشنا خواهید شد. پس با آس همراه باشید!

محاسبه قیمت و هزینه خدمات باغبانی

باغبانی چیست ؟

باغبانی مدرن دانش و فن بررسی و پژوهش در مورد میوه‌ شناسی ، سبزی‌ شناسی ، گل‌ شناسی ، فضای سبز پارک‌ ها و بوستان‌ ها و محیط زیست و همچنین استفاده از محصولات باغبانی در صنایع غذایی است. باغبانی عبارت است از علم کاشت و پرورش گیاهان زینتی ، گیاهان دارویی و درختان میوه و طراحی فضای سبز. طراحی فضای سبز شاخه‌ ای از علوم باغبانی است که در کارشناسی ارشد باغبانی ارائه می‌ گردد. با پیشرفت شهرنشینی توجه به کاشت گیاهان زینتی در شهرها هم به عنوان زیبایی آن ضروری به نظر می‌ رسد.

گیاهان مانند مردم ، اما بهتر هستند. هر نوع گیاه ” شخصیت ” منحصر به فردی دارد و چیزهای مختلف ( آب ، نور خورشید ، نوع خاک ، کلاه های مختلف و غیره ) را دوست دارد. بعضی از گیاهان آب و هوای گرم و آفتابی را دوست دارند ، در حالی که برخی دیگر از آن ها آب و هوای خنک تر یا مرطوب تر ( یا هر دو ) را دوست دارند. اگر می خواهید از باغ خود بیشترین بهره را ببرید ، قبل از شروع کار به موارد زیر پاسخ دهید :

 1. از پرورش چه نوع گیاهانی بیشتر هیجان زده می شوید ؟ بسیاری از مردم مایلند جوانه سالاد خود را از زمین ببینند. برخی دیگر ممکن است بیشتر علاقه مند به تغییر حیاط خود باشند. انگیزه خود را بدانید تا روند کار باغبانی در منزل شما به خوبی پیش برود.
 2. چقدر فضا و نور برای باغبانی ( چه در محل زندگی خود و چه در باغ اجتماعات ) در دسترس دارید ؟ توجه داشته باشید که آیا در زمین باغبانی می کنید یا در ظروف ، هر روز مقدار نوری از منطقه دریافت می کند و آیا منطقه سایه ای ایجاد می کند. هر چند تقریبا می توانید در هر مکان باغبانی کنید.
 3. گیاهان به مراقبت منظم احتیاج دارند ، بنابراین باید زمان کافی برای از بین بردن علف های هرز ، آبیاری منظم و غیره را در نظر داشته باشید. به طور کلی ایده خوبی است که قبل از شروع یک تعهد بزرگ ، از مقیاسی کوچکی شروع کنید.

نکات باغبانی :

قبل از شروع انجام خدمات باغبانی بهتر است باغ خود را بشناسید. جنبه های مختلف را بررسی کنید – باغ شما جنوبی است یا شمالی؟ دانستن اینکه خورشید به کجا می تابد به شما کمک می کند تا تصمیم بگیرید که گیاهان در کجا رشد می کنند. همچنین ارزش دارد که بدانید چه نوع خاکی دارید. به آنچه در حال رشد است نگاهی بیاندازید – کاملیا ، ماگنولیا و پیریس به شما می گویند خاک اسیدی است ، در حالی که عدم وجود اینها خاک قلیایی تری را نشان می دهد. انجام آزمایش خاک به شما کمک می کند خاک خود را بشناسید ، بنابراین می توانید گیاهان مناسب را پرورش دهید. نشستن و برنامه ریزی در مورد باغ یک نقطه شروع عالی است. بدین ترتیب می توانید تصمیم بگیرید که چه گیاهی را کجا بکارید. برنامه ریزی همچنین به شما امکان می دهد از رنگ و ساختار هوشمندانه استفاده کنید ، این امر به شما کمک می کند تا یک باغ زیبا در طول سال ایجاد کنید.

زمان هرس کردن

آیا مطمئن نیستید که بهترین زمان هرس کردن گیاهان باغتان کی است ؟ درختچه های بهاری همچون یاس بنفش و رزهای رونده بزرگ را بلافاصله پس از ریختن شکوفه ها هرس کنید. آن ها جوانه های خود را برای فصل پاییز در آخرین سال رشد خود تنظیم می کنند. اگر آن ها را در فصل پاییز و یا زمستان هرس کنید ، جوانه های گل بهار بعدی را از بین می برید.

تشخیص میزان سختی باغ

یکی از نکات باغبانی ، تشخیص میزان سختی و تحمل خاک باغ شماست. از این رو دیگر درختان ، بوته ها و گیاهانی که در باغ شما دوام نمی آورند را نمی کارید. همچنین آگاهی کاملی از بهترین زمان کاشت سبزیجات و انواع میوه ها در منطقه خود به دست می آورید.

خدمات و امور باغبانی (06)

نکات باغبانی : انتخاب کود مناسب

سعی کنید از کودهای کشاورزی ترکیبی که حداقل شش ماه از زمان آماده سازی آن ها می گذرد ، استفاده کنید. مقدار نیتروژن کودهای تازه خیلی زیاد بوده و باعث ” سوختن ” گیاهان می شود. آن ها همچنین ممکن است شامل پاتوژن و انگل باشند. هیچ وقت از کود دامی خوک و گربه و سگ برای باغ و یا گلدان های خود استفاده نکنید ، زیرا ممکن است حاوی انگل هایی باشد که می توانند انسان را آلوده کنند.

آشنایی با زمان رشد

باید با مدت زمان رشد گیاهان خود آشنا باشید. آخرین یخبندان شما در بهار و اولین یخبندان در پاییز است ، بنابراین باید برخی گیاهان را در داخل منزل بکارید و یا از رشد آن ها خودداری کنید. گیاهان چند ساله به حداقل سه سال زمان برای رشد کامل نیاز دارند. همچنین به یاد داشته باشید که : ” آن ها می خوابند ، می خزند و جهش می کنند “. در باغداری آگاهی از فصل رشد به ویژه برای کاشت گیاهان یک ساله بسیار مفید است ، از جمله بیشتر سبزیجات باغی و بسیاری از گلها ، که فقط برای یک سال زندگی می کنند.

نکات باغبانی : میزان نور مورد نیاز

یکی از نکات باغبانی این است که بدانید گیاهان باغ شما به چه مقدار نور نیاز دارند ؟ سبزیجات را در محلی پرورش دهید که حداقل 8 ساعت از نور مستقیم خورشید دریافت کنند. سبزیجات برای رشد کامل به نور کامل خورشید نیاز دارند. اگر باغ شما بیشتر در سایه قرار دارد ، سعی کنید محصولات زراعی سرد همچون کاهو ، اسفناج ، تربچه و کلم را پرورش دهید. گیاهان بسیار جادویی هستند ، زیرا انرژی خورشید را مهار کرده و از طریق فتوسنتز ، آن انرژی را به بافت های خود تبدیل می کنند.

از آنجایی که هدف گیاهان یک ساله گل دادن ، تولید بذر و نهایتا از بین رفتن است ، با از بین بردن شکوفه های قدیمی آن ها متوجه می شوند که باید گل های بیشتری تولید کنند. از بین بردن گل های بی رمق و از بین رفته همچنین گیاهان را ترغیب می کند که به جای تولید بذر ، انرژی را در برگ ها و ریشه های قوی تر قرار دهند.

باغبانی ارگانیک

یکی از نکات باغبانی مهم ، کنترل علف های هرز است. بهترین رویکردها برای کنترل علف های هرز در باغچه ، وجین کردن به صورت دستی و با بیلچه می باشد. از بیل زدن عمیق و کشت و زراعت که باعث حرکت بذرها به سطح خاک می شود ، خودداری کنید.

روند هرس گیاهان را زود به زود انجام داده و از کودهای گیاهی برای روان کردن و جلوگیری از رشد علف های هرز استفاده نمایید.

سوسن پلانتین ( جنس Hosta از خانواده‌ lily که گل ‌های شیپور مانند می‌ دهد ) نیازی به جداسازی ندارد ، مگر اینکه بخواهید یک گیاه قدیمی را جوان سازی کرده و یا تعداد آن ها را زیاد کنید.

باغچه خود را به طور کامل در فصل پاییز تمیز نکنید. چمن های تزئینی را برای حفظ زیبایی و و سر بذرهای چند ساله از قبیل گل مخروطسان را برای تغذیه پرندگان بگذارید.

از بریدن گیاهان مرزی چند ساله همچون گل داودی جهت بهبود ماندگاری آن ها در فصل زمستان خودداری کنید.

نکات باغبانی : دمای مناسب

دمای مطلوب برای رسیدن گوجه فرنگی بین 68 الی 77 درجه فارنهایت است و دمای 85 درجه فارنهایت ، تولید لیکوپن و کاروتن ، رنگدانه های مسئول رنگ میوه ، برای گیاهان بسیار زیاد است. هنگامی که دما به صورت متداوم به زیر 50 درجه فارنهایت برسد ، میوه های سبز نمی رسند ( رشد نمی کنند ).

خاک مناسب برای رشد گیاهان

عامل موثر برای رشد کامل گیاهان کود نیست ، بلکه خاک خوب است! مواد ارگانیک همچون کودهای ترکیبی و کودهای کشاورزی رسیده به خاک باغچه خود اضافه کنید. بهترین ساختار خاک این است که سست باشد تا به راحتی بتوانید آن را حفر کرده و اکسیژن را به ریشه های گیاهان برسانید. اگر می خواهید از کود استفاده کنید ، نوع ارگانیکی را انتخاب کنید که بتوانید نیتروژن و فسفات و پتاس به آن اضافه کنید.

آخر تابستان و اوایل پاییز بهترین زمان برای جداسازی و پیوند شکوفه های بهاری چند ساله است. هنگام پیوند گیاهان با ظروف بزرگ ، سوراخی بزرگتر از کفی خاک گیاه ، برای کمک به استقرار ریشه حفر کنید. برگ های خشک شده پاییز را دور نریزید! آن ها را خرد کرده و به عنوان کود گیاهی استفاده کنید. برگ های خرد را به عنوان ماده مغذی چمنزارها استفاده کنید.

نکات باغبانی در کاشت سیب زمینی

بذر سیب زمینی را در عمق زیاد و زیر خاک بکارید و سیب زمینی های برداشت شده را در تاریکی کامل نگهداری کنید. اگر سیب زمینی ها در معرض نور خورشید قرار بگیرند ، رنگ آن ها سبز شده و آلکالوئید بی رنگی به نام سلانین ( سمی با طعم تلخ که مقدار زیاد آن باعث بروز انواع بیماری ها می شود ) تولید می کند. قسمت های سبز و یا جوانه های روی سیب زمینی را جدا کنید تا از بروز چنین مشکلاتی خودداری شود.

روش آبیاری گیاهان

در باغبانی مدرن باید در نظر داشته باشید که گیاهان نیز به آب احتیاج دارند. درست همانطور که یک نوشیدنی تازه باعث می شود در زیر نور آفتاب پژمرده نشویم ، گیاهان نیز برای سلامتی خود به مقدار کافی آب نیاز دارند. در بسیاری از جاها ممکن است برای شاد نگه داشتن گیاهان نیاز به آبیاری منظم باغچه شما باشد. منابع آب خود را در نظر بگیرید. اگر آنها نزدیک به قطعه باغ شما نباشند ، مهم است که یک سیستم برای انتقال آب به باغ خود تعیین کنید. همچنین سیستم آبیاری قطره ای نیز بهترین گزینه برای انجام این کار محسوب می شوند. بیشتر گیاهان کاشته شده در باغچه ها با مقدار 2.5 الی 5 سانتیمتر آب در خاک رشد می کنند. اگر باران کافی نباشد به جای اینکه روزانه به مقدار کم آب دهید ، هفته ای یکبار عمیقا آن ها را آبیاری کنید. آبیاری مکرر و کم عمق نه تنها سطح روی خاک را مرطوب نگه می دارد ، بلکه ریشه های گیاه را ترغیب می کند که به جای رشد عمیق تر به آنجا حرکت کنند.

یکی از ترفندهای باغبانی این است که بدانید مقدار ایده آل آب مورد نیاز آنها متفاوت بوده و به چند عامل مختلف بستگی دارد. هوای گرمتر و خشک تر ، رطوبت گیاهان و خاک را با سرعت بیشتری می کشد ، بنابراین با بالا رفتن درجه حرارت ، آبیاری بیشتری لازم است. نوع خاکی که در باغ خود دارید نیز بر میزان آب موجود در گیاهان تاثیر می گذارد. یک قانون خوب این است که گیاهان باید هر هفته به اندازه کافی آبیاری شوند تا زمین را با یک اینچ آب بپوشانند. یک آزمایش ساده برای اینکه آیا آب گیاهان به اندازه کافی در دسترس است این است که انگشت را در خاک بچسبانید و اطمینان حاصل کنید که 2 تا 3 اینچ زیر سطح آن مرطوب است. هنگام آبیاری ، بهتر است از یک آب پاش استفاده کنید ، زیرا ریختن یکباره آب زیاد روی گیاهان می تواند به آنها آسیب برساند. اگر منطقه شما باران زیادی ببارد ، این کار به یک کار عادی همیشگی تبدیل نخواهد شد.

کاشت صحیح گیاهان

از کاشت گل و گیاه در خاک مرطوب خودداری کنید ، زیرا باعث خراب شدن ساختار خاک می شود. زمانی که خاک حالت خرد شده داشته باشد و در دستان شما دیگر حالتی نگیرید می توانید گیاه خود را بکارید. زهکشی خاک خود را بشناسید. ریشه ها به اکسیژن احتیاج دارند و اگر خاک شما به طور مداوم مرطوب باشد ، ریشه ها نمی توانند رشد کنند. بسیاری از گیاهان خاک خوب زهکشی شده را ترجیح می دهند ، بنابراین خاک خود را با مواد آلی اصلاح کنید تا کیفیت خاک بهبود یابد. با کاشت صحیح گیاهان ، از رشد مناسب و زنده ماندن آنها اطمینان حاصل می شود. قبل از کاشت حتما برای علف های هرز و آماده سازی خاک وقت بگذارید و در صورت لزوم مالچ یا کود به آن اضافه کنید. یکی از ترفندهای باغبانی این است که بدانید درختانی که خیلی عمیق کاشته شده اند ، هرگز شکوفا نخواهند شد و گلوله های ریشه ای که به سطح خاک نزدیک هستند ، سریع خشک شده و منجر به مرگ نهایی گیاه می شوند.

هنگام خرید گیاهان ، گزینه خرید بذر یا گیاهان کوچک و تازه ای را خواهید داشت که می توانید به باغ خود پیوند دهید. بسیاری از سبزیجات و گلها از طریق دانه به راحتی قابل پرورش هستند و در بسیاری از شرایط این انتخاب ساده تر ( و مقرون به صرفه تر ) است. خرید گیاهان ، به جای بذر ، به ویژه هنگامی مفید است :

 • کاشت گیاه از بذر دشوار است
 • فصل رشد به ویژه کوتاه است
 • یک گیاه بزرگتر می تواند آن باغ را بیش از پیش قابل دیدن کند

در بهترین حالت از ترفندهای باغبانی ممی توان بذرهای زیادی را درون گلدان ها بکارید و بعدا آنها را در فضای باز پیوند بزنید. دستورالعمل های کاشت به آنچه کاشته می شود بستگی دارد. می توانید بذرها را در ردیف یا الگوهای هندسی بکارید که از فضا به طور موثرتری استفاده می کنند. فقط بذرها را در خاک قرار دهید ( عمق آن به گیاه بستگی دارد ) قبل از اینکه آنها را با خاک و آب پشت سر بگذارید. اگر از گیاهان مبتدی استفاده می کنید ، حفره ای به اندازه کافی بزرگ ایجاد کنید که متناسب با هر آنچه که پیوند می دهید ، باشد تا ریشه ها فضای رشد زیادی داشته باشند.

محل کاشت گیاهان بسیار اهمیت دارد!

باغ ها در شکل ها و اندازه های مختلفی طراحی می شوند ، بنابراین فقط باید بفهمید که کدام مدل مناسب شماست و چه چیزهایی باید در آن بکارید. اگر در فضای باز گیاهان را می کارید ، سعی کنید نقطه ای را انتخاب کنید که تمام موارد مورد نیاز گیاهان – نور ، آب ، مواد مغذی و خاک مناسب را بهینه کند. اگر در حال شروع به پرورش سبزیجات یا افزودن منطقه دیگری برای رشد به حیاط خود هستید ، می خواهید بهترین مکان را برای باغ خود پیدا کنید.

مزایای باغبانی چیست ؟

 1. کاهش خطر سکته مغزی
 2. کالری سوزی
 3. تسکین استرس
 4. بهبود سیستم ایمنی بدن
 5. درمان کنترل خشم
 6. کاهش پوکی استخوان
 7. کاهش خطر ابتلا به زوال عقل

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader