0
سبد خرید خالیست.

چگونه فیلتر کولر گازی را تمیز کنیم ؟

تمیز کردن فیلتر کولر گازی

تمیز کردن فیلتر کولر گازی

فیلتر موجود در کولر گازی شما بدون تمیز کردن منظم کاملا ناخوشایند است و یک فیلتر کثیف به خوبی نمی تواند کار خود را انجام دهد و گرد و غبار ، کثیفی و بقایا را از هوای تنفسی شما دور کند. خوشبختانه تمیز کردن فیلتر کولر گازی کار نسبتا ساده ای است ، البته اگر بدانید که چه کاری باید انجام دهید. مراحل زیر را بررسی کنید تا نحوه تمیز کردن فیلتر ، تعداد دفعات تمیز کردن آن و نحوه تشخیص اینکه آیا فیلتر AC شما حتی در مرحله اول باید تمیز شود یا خیر را یاد بگیرید!

متد اول تمیز کردن فیلتر کولر گازی = برداشتن فیلتر

مشخص کنید آیا می توانید فیلتر خود را تمیز کنید یا خیر!

برخی از کولرهای گازی دارای فیلترهایی هستند که به راحتی تمیز می شوند ، در حالی که برخی دیگر از انواع کولرهای گازی دارای فیلترهایی هستند که بعد از یک مدت استفاده باید دور انداخته شوند. جهت دریافت اطلاعات کافی در این زمینه ، حتما باید دفترچه راهنمای کولرگازی خود را مطالعه کنید و یا در صورت نیاز با متخصصین حرفه ای شرکت آس مشورت نمایید.

 • اگر بر روی کولر گازی شما فیلتر قابل تعویض داریدنصب شده است ، حداقل هر 3 ماه یکبار آن را تعویض کنید.

ابتدا کولر گازی را خاموش کنید

در صورت کثیف بودن فیلتر کولر گازی ، ابتدا دستگاه را باید خاموش کنید و سپس اقدامات لازم را انجام دهید. این امر باعث هجوم هوای فیلتر نشده به محل سکونت شما شده و باعث می شود که سیم پیچ های اواپراتور ( تبخیر کننده ) کولر گازی و سایر قطعات داخلی گرد و خاک و ذرات معلق را جمع آوری کند. تا زمانی که فیلتر را تعویض نکرده اید ، هرگز از کولر استفاده نکنید!

خاموش کردن کولرگازی قبل از تمیز کردن فیلتر

دسترسی به فیلتر جهت تمیز کردن آن

به فیلتر خود دسترسی پیدا کنید. در کولرهای گازی بزرگ مرکزی ، باید بتوانید فیلتر خود را در طول مجرای برگشت قرار دهید. برای دسترسی به آن باید چند پیچ را باز کنید. در واحدهای کولرگازی کوچک پنجره ای ، باید جلوی کولر را با چاقوی بتونی جدا کنید. در واحدهای دیواری برای دسترسی به فیلتر ممکن است مجبور شوید صفحه جلو را به بیرون بکشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه دسترسی به فیلتر کولر گازی خود ، حتما با تکنسین های حرفه ای و مجرب شرکت آس مشورت کنید.

متد دوم : تمیز کردن فیلتر کولر گازی

در صورت کثیف بودن فیلتر کولر گازی ، از جاروبرقی استفاده کنید

فقط فیلتر را بیرون بیاورید یا آن را جدا کنید ( بستگی به نوع و مدل کولر گازی شما دارد ) و از کشش لوله بر روی جاروبرقی خود استفاده کنید تا تمام ذرات و گرد و غبار فیلتر را بیرون کشیده و تمیز کنید. پس از تمیز کردن فیلتر کولر گازی ، آن را تعویض کنید.

 • اگر به خوبی از فیلتر تهویه مطبوع خود مراقبت کرده اید ، ممکن است هنگام پاک کردن فیلتر تغییر محسوسی در فیلتر مشاهده نکنید. فقط باید مطمئن باشید تمیز می شود.
 • از طرف دیگر ، ممکن است نتوانید تمام گرد و غبار و صافی را از فیلتر خارج کنید. فقط کافی است از جاروبرقی استفاده کرده و تا آنجا که می توانید گرد و غبار را پاک کنید.
 • این روش برای تمیز کردن منظم فیلتر شما بهترین است. با این حال اگر قصد شستن فیلتر خود را دارید ، ابتدا باید آن را با جاروبرقی پاک کنید تا ذرات بزرگ را از بین ببرید.

فیلتر را تمیزتر بشویید

در متد تمیز کردن فیلتر کولر گازی ، اگر بعد از اینکه فیلتر خود را جارو برقی کردید ،همچنان ذرات معلق زیادی در آن وجود داشت سعی کنید آن را بشویید. برای شروع ، فیلتر کولر خود را بردارید. یک قسمت سرکه و یک قسمت آب را مخلوط کنید. به عنوان مثال ، ممکن است پنج فنجان آب و پنج فنجان سرکه را با هم مخلوط کنید. مخلوط را در یک وان یا یک سینک ظرفشویی بزرگ بریزید که بتواند فیلتر شما را در خود جای دهد.

 • فیلتر خود را حداقل برای یک ساعت در مخلوط غوطه ور کنید. اگر فیلتر بیش از اندازه کثیف و تیره است ، آن را برای دو ساعت یا بیشتر داخل محلول بگذارید.
 • آب و محلول سرکه را تخلیه کرده و فیلتر را روی یک توری خشک کنید. در صورت خشک شدن آن را تعویض کنید.
 • به جای آب و سرکه ، می توانید مقدار کمی مواد شوینده یا صابون مایع ظرفشپیی را در حجم مشخصی آب مخلوط کنید که هنگام غوطه ور شدن فیلتر شما را بپوشاند. شما همچنین می توانید فیلتر را به مدت 15 دقیقه در 1 لیتر آب مخلوط شده با 30 گرم اسید سیتریک خیس کنید.

شستشوی فیلتر کثیف با شلنگ آب

فیلتر کثیف را بیرون آورده و اگر هوا خوب است و فیلتر شما خیلی بزرگ است و نمی تواند در سینک ظرفشویی شما قرار بگیرد ، فیلتر خود را بیرون ببرید و آن را به دیوار تکیه دهید. شلنگ خود را روی فیلتر اسپری کنید. از نازل شلنگ تحت فشار استفاده نکنید وگرنه ممکن است در معرض پارگی یا آسیب دیدن فیلتر شکننده باشید.

 • همچنین می توانید فیلتر را زیر دوش نگه دارید. فقط کافیست فیلتر را در زیر دوش خود قرار دهید و با استفاده از سرشویی جداشونده دوش خود ، با یک حرکت زیگزاگ تمام سطح فیلتر را از جلو و عقب اسپری کنید.
 • بعد از تمیز کردن فیلتر کولر گازی ، اجازه دهید خشک شود و سپس آن را تعویض کنید.
 • برای تاثیر بیشتر ، می توانید قبل از شستن فیلتر چند قاشق جوش شیرین روی فیلتر خود بپاشید.

در صورت لزوم فیلتر خود را دور بریزید. علی رغم تمیز کردن دقیق و منظم شما ، فیلتر شما در نهایت فرسوده می شود. در صورت مشاهده پارگی ، سوراخ شدن یا آسیب دیدن فیلتر خود ، آن را با فیلتر جدید جایگزین کنید. قطعا می توانید برای انجام این کار از متخصصین آس کمک بگیرید. در حین تمیز کردن فیلتر کولر گازی ، همچنین نظافت سیم پیچ های کندانسور را فراموش نکنید! تمیز کردن سیم پیچ های کندانسور می تواند کولر گازی شما را کارآمدتر کرده و طول عمر آن را بهبود بخشد. اگر کولر گازی نصب شده روی پنجره دارید ، باید هوای فشرده را با انفجارهای کوتاه در انتهای پشتی واحد ( بخشی از کولر گازی که از پنجره بیرون می زند ) خارج کنید.

 • به طور متناوب ، از یک برس موی نرم برای پاک کردن بین شبکه های ورودی کولر استفاده کنید. مراقب باشید که هیچ یک از باله های سیم پیچ را خم نکنید.
 • اگر می خواهید سیم پیچ های کندانسور واحد بزرگ تهویه مطبوع مرکزی خود را در خارج تمیز کنید ، محفظه خارجی آن را جدا کرده و سپس هوای فشرده را با انفجارهای کوتاه از سطح آن خارج کنید. همچنین می توانید از مکنده های صنعتی با مجهز به اتصال برس موی نرم برای انتخاب مکش و کثیفی از جایی که بین سیم پیچ ها جمع شده استفاده کنید.

نکات کلیدی :

 • تمیز کردن فیلتر کولر گازی یا تعویض آن می تواند 5 تا 15 درصد کارایی تهویه مطبوع شما را بهبود بخشد.
 • هنگام تمیز کردن فیلترهای هوا از ماسک یکبار مصرف صورت استفاده کنید. این کار از تنفس ذرات مضر گرد و غبار که ممکن است حامل باکتری باشند جلوگیری می کند.

آیا از خدمات شرکت آس رضایت داشته اید؟

برای امتیازدهی روی ستاره ها کلیک کنید!

میانگین امتیاز / 5. تعداد امتیازها

اولین امتیاز را به این خدمات بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

preloader